Ekskluzive – Ish-ylli i Liverpool John Arne Riise ka zbuluar momentin kur ai filloi të mendonte për triumfin e mrekullueshëm të Reds në Ligën e Kampionëve në 2005.

Kthehu në sezonin 2004/05, gjatë fushatës së parë të Rafa Benitez si menaxher, Liverpool luftoi brenda vendit – duke humbur 14 herë gjatë rrugës për në një vend të pestë në Premier League, rreth 37 pikë larg kampionit të mundshëm Chelsea.

Megjithatë, ishte një histori ndryshe në Liga e Kampioneve për Reds, të cilët fituan Kupën e tyre të Pestë Evropiane pasi zbritën nga 3-0 në finale për të mposhtur AC Milan mbi penalltitë.

Një anëtar kryesor i asaj fushate, i tha Riise 90 minuta se E Liverpoolit Ekipi aktual mund të mësojë nga ai i famshëm 16 vjet më parë duke shfrytëzuar mentalitetin e të gjitha ose aspak të fazave të nokautit.

Përkundër humbjes së gjashtë në kërcim në shtëpi në Premier League dhe rënies në mes të tabelës, Liverpool po vazhdon të jetë i fortë në Ligën e Kampionëve dhe të ketë një avantazh me dy gola ndaj Leipzig nga ndeshja e parë e 16 ndeshjeve të fundit.

“Ne patëm të njëjtën gjë në 2005,” tha Riise. “Ne nuk luajtëm aq mirë në kampionat, që erdhi duke mos pasur skuadrën më të madhe dhe lojtarët që kishim, në letër, nuk ishin më të mirët në Evropë, por ne ishim një ekip i mirë, i fortë.

“Në Ligën e Kampionëve, nëse ata kanë ditën e tyre, dhe nëse Liverpool luan ashtu si e dinë se munden, ata mund të mposhtin këdo. Dhe ata e dinë këtë.

“Oneshtë një lojë – në shtëpi dhe jashtë. Dhe ju duhet të performoni në atë lojë. Në kampionat është më shumë si,” Ok, nëse nuk e fitoni këtë, do të ketë një lojë tjetër brenda tre ditësh. ” Ka kaq shumë lojëra …

“Në Ligën e Kampionëve, nëse humbni, jeni jashtë dhe kjo ju jep diçka, një avantazh dhe fuqi shtesë për të vazhduar luftën”.

Kapiteni i ekipit të Liverpool Steven Gerrard (L
Riise me Steven Gerrard dhe Champions League në 2005 | JOHN D MCHUGH / Getty Images

Riise zbuloi gjithashtu kur ai për herë të parë ndjeu se kishte diçka të veçantë për drejtimin e Liverpoolit në 2005, duke identifikuar ndeshjen thelbësore të grupeve kundër Olympiacos, në të cilën Steven Gerrard shënoi një goditje të mrekullueshme të vonë për të siguruar kalimin në fazat e nokautit.

Riise tha: “Ndjeva diçka të veçantë disa herë [along the way] por sidomos loja Olympiacos – kur Stevie shënoi atë gol të tretë.

“Kur ato gjëra po ndodhin, kjo të jep atë ndjenjë se ‘Ok, diçka po ndodh këtu’ sepse kjo nuk ndodh, ajo grevë dhe ai e kthyem atë lojë.

“Kjo ishte hera e parë që ndjeva sikur kemi një shans këtu.

“Atëherë padyshim, Juventusi ishte i vështirë, atëherë Chelsea me golin fantazëm të Luis Garcia – i cili ishte një gol – dhe Gudjohnsen e humbi shansin në minutën e fundit, ato gjëra po ju tregojnë se, kur po ndodhin në të njëjtin sezon, ju mendoni se ‘ne do ta fitojmë këtë!’

“[After the final] Mendova ‘po, kisha të drejtë. Ishte e shkruar te ishte’.”

Shikoni çdo Ligë të Kampionëve të UEFA-s ekskluzivisht drejtpërdrejt në BT Sport, përfshirë Liverpool v RB Leipzig nga ora 19:00 e kësaj të Mërkure në BT Sport 2. Regjistrohuni kontratë falas me një BP Sport Monthly Pass për vetëm 25 £ në muaj. Për më shumë informacion vizitoni bt.com/sport

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu