Jurgen Klopp ka pranuar se dëmtimi i muskujve i Joel Matip nuk duket ‘shumë i mirë’ pasi mbrojtësi u detyrua të largohej nga fusha në pjesën e dytë të Liverpool Barazim 1-1 me West Brom të Dielën.

Pasi dominuan pjesën e parë, Reds shpërdoruan mirësjelljen e tyre të hershme me Sadio Mane kur Semi Ajayi barazoi me më pak se 10 minuta përpara.

Rezultati mbaron E Liverpoolit rekord perfekt në shtëpi në Premier League në 2020/21, ndërsa lejon rivalët të mbyllin hendekun në garën për titull.

Jurgen Klopp
Liverpool mbeti i zhgënjyer nga West Brom | Clive Brunskill / Getty Images

Sidoqoftë, mbase po aq shqetësues ishte fakti që Matip u largua nga fusha në ora, duke shtrënguar ijët, për t’u zëvendësuar nga 19-vjeçari Rhys Williams.

Klopp nuk mund të përballojë një dëmtim tjetër serioz në mbrojtje, me Virgil van Dijk dhe Joe Gomez tashmë të dy jashtë për operacionin e gjatë në gjurmë.

“Joel më tha se ai ndjente diçka në aduktorin e tij, kjo padyshim që nuk është shumë e mirë”, pranoi Klopp pas ndeshjes, përmes Liverpool Echo.

“Nuk jam i sigurt se sa serioz është tani, por ishte mjaft serioz që ai duhej të linte fushën.

Joel Matip, Alisson Becker
Matip tërhoqi një muskul në pjesën e dytë | Pishinë / Getty Images

“Nuk është hera e parë që një gjysmë qendre lëndohet. Sigurisht që nuk është mirë. Ai ishte përsëri në një formë vërtet të mirë. Ne nuk mund ta ndryshojmë atë dhe duhet ta pranojmë dhe vazhdojmë më tej ”.

Pa Matip, opsionet e mbetura të Liverpool për qendërmbrojtës lexojnë: Nathaniel Phillips (23 vjeç, tre paraqitje totale), Rhys Williams (19 vjeç, 10 paraqitje gjithsej) dhe Billy Koumetio (18 vjeç, një paraqitje e vjetër), si dhe mbrojtësin e konvertuar Fabinho.

Frika e fundit e dëmtimit ka forcuar më tej thirrjet për Liverpool për të blerë në janar, me legjendën e klubit Jamie Carragher që këmbëngul se një lojtar i ri është i domosdoshëm.

‘Paramshtë e rëndësishme që Liverpool të nënshkruajë dikë në janar, “tha Carragher për Sky Sports.” Unë thashë që sa më shpejt që Van Dijk kishte dëmtimin e tij kundër Everton.

“Unë ende besoj se Liverpool është skuadra më e mirë në këtë kampionat edhe pa Van Dijk dhe shumica e njerëzve do të thoshin se janë favoritë për të fituar kampionatin. Unë do të thoja se mënyra e vetme që nuk e fitojnë është nëse kanë probleme në qendër të mbrojtjes, ku Rhys Williams ose Nat Phillips duhet të luajnë për një periudhë të zgjatur kohe.

“Unë nuk do të thotë domosdoshmërisht të sjell një qendër mbrapa për 70-80 milion £, si një nënshkrim i tipit Van Dijk, dhe jo domosdoshmërisht dikush për të shkuar drejt në ekip, thjesht dikush atje që Liverpool të mos përfundojë me dy të rinj djem për pesë ose gjashtë javë, nëse Fabinho do të binte i dëmtuar.

“Në këtë moment, Liverpool Football Club ka në dispozicion një qendër mbrojtës të moshuar, kështu që ata duhet të bëjnë diçka në janar.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu