Menaxheri i Liverpool, Jurgen Klopp ka pakësuar gjasat që ai do të shfrytëzojë afatin kalimtar të janarit për të lehtësuar problemet e tij në mbrojtjen qendrore – por hodhi sugjerimin më të vogël që ai mund të shikonte për të shpenzuar.

Sidoqoftë, pohimi i Klopp “jo të gjitha klubet kanë para të vërteta” dhe “duke bërë” diçka “nuk ka kuptim” sugjeron që shefi i Reds është i lumtur të vazhdojë me opsionet që ka në dispozicion. Kjo do të thotë, nëse nuk paraqitet një mundësi e praruar.

Liverpool aktualisht nuk ka asnjë mbrojtës të qendrës së mesme. Si Virgil Van Dijk ashtu edhe Joe Gomez janë mungesa afatgjata me dëmtime serioze në gju. Joel Matip, ndërkohë, është mënjanuar për tre javë me një problem në ijë.

Fabinho është dashur të luajë shumicën e ndeshjeve në mbrojtje për të mbuluar. Klopp, ndërkohë, është mbështetur në rishtarët Rhys Williams dhe Nat Phillips. Paraqitja e vetme e këtij të fundit para këtij sezoni ishte një barazim i vetmuar i Kupës së FA një vit më parë. Kjo erdhi kur ai u tërhoq nga një magji huazimi në Stuttgart posaçërisht për të luajtur.

Ish mbrojtësi i Liverpool, Jamie Carragher tha se ishte “kryesorja” që ata nënshkruan një qendër mbrojtës këtë muaj.

Klopp, megjithatë, ngurron të shpenzojë vetëm për hir të saj.

“Ne kemi zgjidhje në skuadër padyshim, por ne luftuam akoma me lëndime,” tha Klopp.

“Për pjesën më të madhe të kohës me pozicion në pjesën e qendrës. Mund të ndodhë kështu kur fillon dhe nuk ndalet.

“Pra, ne kemi zgjidhje në skuadër, dhe nëse mundemi, ose nëse do të bëjmë diçka në dimër, thjesht nuk e di.

“Isshtë një dritare transferimi shumë e vështirë siç mund ta imagjinoni. Jo të gjitha klubet kanë para të vërteta.

“Të bësh diçka nuk ka kuptim. Të bësh gjënë e duhur ka kuptim. Deri më tani na ka pëlqyer vërtet ajo që kemi bërë.

“Më pëlqente Nat (në barazimin e mërkurën pa gola në Newcastle).

“Ai është një djalë i zgjuar dhe di për aftësinë e tij dhe po e përdor atë dhe bën punën dhe na ndihmoi shumë.

“Ne kemi tre pjesë të qendrës dhe nëse Rhys do të kishte luajtur Nat nuk do të kishte luajtur për pesë ose gjashtë javë. Ai kishte nevojë ta nxirrte këtë nga sistemi i tij. “


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Thiago ‘Joker’ për Liverpool

Ose Phillips ose Williams do të jenë partner i Fabinhos përsëri në Southampton të hënën. Një tjetër lojtar që shihet rrallë, Thiago Alcantara, mund të jepet vetëm fillimi i tij i dytë i fushatës.

Thiago Alcantara

Në Newcastle, reprezentuesi spanjoll bëri rikthimin e tij nga një problem në gju pas më shumë se dy muajsh jashtë. Krijimtaria e tij do t’i ofrojë Klopp një mundësi tjetër në mesfushë.

“Ai luajti 20 minuta për ne, gjë që është e veçantë. Ai kishte pasur vetëm dy seanca me ekipin dhe për njërën prej tyre, ai ishte ‘shakaxhiu’, ”shtoi ai.

“Unë nuk jam i sigurt që ju mund ta llogarisni atë, por loja (në Newcastle) ishte mundësia për ta bërë atë dhe kishte të bënte me krijimin, e cila është aftësia e tij më e mirë.

“Ne do të shohim (nëse ai fillon). Ai ka një shans.

“Sinqerisht, djemtë që e bënë punën deri më tani dolën jashtëzakonisht mirë. Pra, jo nuk mund të mbijetojmë nëse ai nuk e fillon ndeshjen tjetër, por është shumë mirë që ai tani është në gjendje dhe padyshim është në garë. Më pëlqen shumë ”.

LEXO MË SHUMË: Klopp ndalet së paku premtuar azhurnimin e Van Dijk; paralajmëron për ‘fakte’ të lëndimit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu