Menaxheri i Liverpool, Jurgen Klopp ka pranuar se Virgil van Dijk nuk ka gjasa të kthehet para fundit të sezonit aktual.

Van Dijk pësoi një ACL të shqyer në tetor, dhe megjithëse një kthim në veprim këtë vit gjithmonë dukej i pamundur, Liverpool nuk ka pranuar të deklarojë se dëmtimi i Hollandezit ishte duke përfunduar sezonin si atë të Joel Matip.

Ka akoma ca shpresë siç konfirmoi Klopp në të tijën konference per shtyp që ai planifikon të përfshijë Van Dijk në 25-vjeçarin e tij Liga e Kampioneve skuadra, por ai nuk është optimist për shanset e mbrojtësit për të luajtur.

“Çfarëdo që të ndodhë, unë mendoj se kemi hapësirë ​​për Virgilin në listën e Champions League,” tha Klopp. “Unë mendoj se ai ishte në Premier League listë. Askush nuk më tha se duhet të ndryshoj diçka me këtë. Nëse kemi hapësirë ​​në listën e Champions League, atëherë Virgil do të jetë në listë.

“Për momentin, nuk e di nga vijnë këto gjëra – askush në të vërtetë, asnjë mjek, askush nuk më tha vërtet se ka një shans që Virgil të luajë përsëri në këtë sezon. Nuk dua të them që është absolutisht e pamundur, por nuk është e mundshme. Nuk ka gjasa. Ne nuk kemi pse t’i diskutojmë këto gjëra në të vërtetë.

“Nëse kemi hapësirë, do t’i vishnim të gjitha, edhe kur të gjithë njerëzit mjekësorë na thonë se nuk ka asnjë shans. Ne i vëmë ato sepse besojmë në mrekulli herë pas here.

Jurgen Klopp
Klopp beson se Van Dijk ka nevojë për një mrekulli | Justin Setterfield / Getty Images

“Por nëse nuk ka vend, atëherë duhet të marrim parasysh këto gjëra dhe të themi:” Shansi nuk është shumë i madh, kështu që duhet të marrim vendimin. ” Por nëse ata janë në listë, atëherë kjo është vetëm sepse ne shpresojmë për gati një mrekulli. Kjo është e gjitha. “

Liverpool përfundimisht u zhyt në tregun e transferimeve për të nënshkruar disa qendërmbrojtës zëvendësues, duke sjellë respektivisht Ben Davies dhe Ozan Kabak nga Preston dhe Schalke, por Klopp paralajmëroi tifozët që të mos prisnin të shihnin çiftin së bashku së shpejti.

“E mira është që është ende futboll,” tha Klopp kur u pyet nëse mungesa e përvojës së çiftit në Premier League ishte pas vendimit të tij. “Ata luajtën në Gjermani, ata luajtën në Kampionat, kështu që nuk është problem.

“Duke ardhur në mbrojtje, ne kemi pasur 12 ose 13 çifte të ndryshme në pjesën e qendrës, dhe kjo e bën më të vështirë për të tjerët si Neco [Williams] dhe Kostas [Tsimikas] gjithashtu. Kostas është i ri, Neco është ende i ri, ju kërkoni stabilitet në ekip dhe kur e ndryshoni atë shpesh [it is harder].

Ozan Kabak
Klopp ka bërë thirrje për durim me nënshkrimet e reja | Lars Baron / Getty Images

“Ne padyshim që nuk jetojmë në një botë ideale, dhe kjo do të thotë që ne duhet të jemi të zgjuar, duhet të jemi të shpejtë dhe të përpiqemi gjithçka për ta bërë atë. Ne kemi gjëra të ndryshme për t’i ndihmuar ata dhe shkon më shpejt, por ne padyshim që luajmë ndryshe nga Preston, padyshim ndryshe nga Schalke, është e qartë.

“Ata do të kenë nevojë për kohë, por ne nuk kemi shumë kohë, kështu që ne do të përdorim kohën që kemi në duart tona dhe do të përpiqemi më të mirën. Nëse ata do të duhet të fillojnë nesër në mbrëmje së bashku, unë mendoj se nuk do të ishte shumë ftohtë. Por ne do t’u japim atyre edhe disa ditë “.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu