Ishte një natë tjetër suksesi për kampionët e Premier League Liverpool, pasi ata u kurorëzuan Ekipi i Vitit në çmimet e Personalitetit Sportiv të Vitit të BBC.

Menaxheri Jurgen Klopp u emërua gjithashtu Traineri i Vitit, ndërsa Jordan Henderson përfundoi nënkampionin e superyllit të Formula 1 Lewis Hamilton për çmimin kryesor të mbrëmjes.

Kjo valë e fundit e njohjes kap 12 muaj të jashtëzakonshëm për klubin, i cili më në fund i dha fund pritjes së tyre 30-vjeçare për një titull të lartë në korrik. Reds përfundimisht përfunduan sezonin 2019/2020 Premier League me 99 pikë, duke dështuar të fitojnë vetëm gjashtë ndeshje gjatë gjithë sezonit.

Duke reflektuar në suksesin e anës së tij në një intervistë me BBC, Klopp tha: “Skuadra ime e meriton këtë, sepse ata bënë një punë të jashtëzakonshme. Ashtë një përzierje e talentit, karakterit, dëshirës dhe fuqisë së klubit, i cili është i madh. Që të gjitha bashkohen dhe ishte një moment i shkëlqyeshëm kur ne u bëmë kampionë.

“Ne duam të organizojmë një festë të madhe kur lejohet përsëri, mund të zgjasë pak por deri atëherë ndoshta mund të fitojmë diçka tjetër, do të shohim. Mezi presim të shohim përsëri tifozët dhe fitimi i këtij çmimi në Manchester është madje më e ëmbël “.

Në çmimin e tij personal, shtoi Klopp (përmes Liverpoolit) faqja zyrtare në internet): “Kur trajneri i Ekipit të Vitit bëhet Trajner i Vitit atëherë unë padyshim që kisha një ekip të jashtëzakonshëm në fushë.

“Hendo gati i përmendi të gjithë, por stafi im i trajnerit është padyshim arsyeja kryesore pse të gjitha gjërat funksionuan në mënyrën si funksionojnë, kështu që unë jam vërtet i lumtur. Zakonisht ju fitoni një çmim si trajner futbolli, këtë herë padyshim të gjithë pretenduesit e mi ishin nga të gjitha llojet e ndryshme të sporteve dhe unë kurrë më parë nuk kam fituar diçka të tillë. reallyshtë vërtet bukur.

“Në emër të trajnerëve të mi, unë e pranoj atë padyshim dhe e çoj në shtëpi në Liverpool. Faleminderit shumë.”

Fitorja e Klopp vjen vetëm disa ditë larg tij në mënyrë të diskutueshme – sipas mendimit të disa njerëzve, gjithsesi – duke u zgjedhur Traineri i FIFA-s i Vitit përpara menaxherit fitues të trefishtë të Bayern Munich, Hansi Flick.

Henderson, ndërkohë, ka qenë një nga komponentët kryesorë të vitit fantastik të Liverpoolit në fushë, dhe kapitenit i është dashur gjithashtu një gjobë prej 12 muajsh – Lojtarët së bashku fushatë që mblodhi miliona për të ndihmuar NHS gjatë pandemisë së koronavirusit.

Jordan Henderson, Jurgen Klopp
Klopp dhe Henderson e kanë çuar akuzën e Liverpoolit në lavdi | Robin Jones / Getty Images

Sidoqoftë, mesfushori u rrah ngushtë në çmimin kryesor nga shoferi i Formula 1 Lewis Hamilton, i cili fitoi një kampionat rekord të shtatë F1 këtë vit. Jockey Hollie Doyle përfundoi podiumin duke dalë në vendin e tretë.

Më herët gjatë natës, Manchester United sulmuesi Marcus Rashford u vlerësua me një çmim special për fushatën e tij të pabesueshme të vakteve shkollore.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu