Jurgen Klopp pranoi se sigurimi i një katërshe të mirë ishte tani qëllimi kryesor i Liverpool, pasi skuadra e tij u shkatërrua 4-1 nga Manchester City në Anfield.

Rezultati u lë atyre 10 pikë larg Cityzens, i cili gjithashtu ka një lojë në dorë ndaj të gjithë rivalëve të tyre më të ngushtë.

Pas një fillimi të ngadaltë, Loja e së Dielës filloi në fillim të pjesës së dytë kur Ilkay Gundogan – i cili humbi një penallti para ndërprerjes – goditi në shtëpi një kërcim nga afërsia për të rritur mysafirët 1-0.
Mohamed Salah pastaj i barazoi gjërat nga vendi para se Alisson t’i dhuronte City dy gola me një palë gabimesh tronditëse. Phil Foden pastaj shtoi pak shkëlqim në rezultatin me një goditje të shkëlqyeshme solo.

https://www.youtube.com/watch?v=tcvvCinUtI4

Duke folur me Sky Sports pas konkursit, Klopp këmbënguli se ishte i kënaqur me paraqitjen e skuadrës së tij pavarësisht rezultatit të dobët.

“Ne kemi luajtur një futboll vërtet të mirë. Më ka pëlqyer shumë. Në pjesën e parë kemi luajtur një futboll me të vërtetë të mirë,” tha ai. “Kundër City nuk do të thotë që je 2-0 ose 3-0 lart, kjo do të thotë që je vetëm në lojë. Nuk jam i sigurt se çfarë posedimi ishte, por ishte me siguri jo si është zakonisht për City.

“Fillimi i pjesës së dytë, City ndryshoi sistemin e tij pak në një 4-4-2. It’sshtë një përshtatje e vogël në fund, por në atë fillim të pjesës së dytë ne nuk dhamë mundësi të mjaftueshme për të luajtur dhe dhamë golin e parë larg .

FBL-ENG-PR-LIVERPOOL-MAN QYTET
Klopp dukej i zhgënjyer me kohë të plotë | JON SUPER / Getty Images

“Ata shënuan atë gol, ne shënuam golin e barazimit, i cili në atë moment dukej sikur loja tani mund të shkonte në drejtimin tonë. Ne dukeshim vërtet shumë mirë përsëri.”

Klopp u pyet gjithashtu nëse kishte arritur Liga e Kampioneve kualifikimi tani ishte objektivi kryesor i ekipit të tij, të cilit ai u përgjigj: “Ky është sigurisht objektivi ynë kryesor, kjo është e qartë. Ne do të provojmë gjithçka.

“Ka mjaft lojëra për të luajtur për ta siguruar atë – por ne duhet të fitojmë ndeshje dhe sonte nuk i bëmë.”

Klopp më vonë u pyet për gabimet e Alisson, duke thënë: “Ju nuk mund t’i fshihni ato. Janë dy [instances] ku nuk i dhamë shumë opsione, sidomos rreth të parës. Mendoj se i dyti, po, ai thjesht e goditi keq topin.

“Nuk e di, nuk është një shpjegim i vërtetë për të, por mbase ai kishte këmbë të ftohta ose diçka të tillë. Duket qesharake, por mund të jetë. Por ka ende mundësi për ta shkelur atë në tribuna.

“Por Aliu na ka shpëtuar jetën shumë herë, pa dyshim për këtë, dhe sonte ai bëri dy gabime dhe kështu është.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu