Gara për këtë sezon në Serie A është padyshim futbolli më i mirë italian që ka prodhuar në një dekadë.

Hasshtë bërë pothuajse e pamundur dhe plotësisht e kotë të llogarisni ose të përjashtoni ndonjë ekip në ndjekjen e tyre të lavdisë së skudetos, dhe megjithatë, ne nuk mund të ndihmojmë por të provojmë dhe t’i japim kuptim kësaj fushate bonkers 2020/21.

Im Out Breaking News GIF nga talentet ZDI - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Juventusi ka qenë në dhe jashtë garës si hokey-cokey, duke vendosur çizmën e majtë me një shfaqje nostalgjike të dominimit përpara se ta hiqte atë po aq shpejt me një barazim ose humbje të dobët.

Herën e fundit ata me sa duket u përul nga beteja në krye ishte më 17 janar, kur ata humbën 2-0 ndaj Interit në San Siro. Edhe më mallkuese se rezultati atë natë, ishte mënyra në të cilën ata iu nënshtruan dëshirës dhe taktikave të I Nerazzurrit.

Ishte një goditje nga e cila shumë menduan se nuk do të shëroheshin. Por ky nuk është një sezon i zakonshëm. Që nga ajo humbje përulëse, Juve ka fituar pesë në kërcim, një vrapim që i ka lënë ata me një rekord prej nëntë fitore në dhjetë në të gjitha garat në 2021.

Drejtuesit e ligës Të Milanos Rënia e tronditjes 3-0 në shtëpi ndaj Atalanta ka lejuar që I Bianconeri të mbyllë hendekun edhe më tej, që do të thotë se fitorja në lojën e tyre në dorë do t’i shihte ata të ngjiteshin brenda katër pikëve të Rossonerëve.

Pra, megjithë reagimet e tepruara dhe hiperbolën, Juventusi është ende në përzierje. Dhe fitorja mbresëlënëse e së martës në mbrëmje ndaj rivalëve Inter në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Coppa Italia ishte një demonstrim i forcës, pjekurisë – dhe kampionëve.

Antonio Conte, Andrea Pirlo
Përqafim i fitores | Alessandro Sabattini / Getty Images

Ajo që tregonte më shumë nga të gjithë megjithatë, nuk ishte rritja brenda lojtarëve, por në trainerin e tyre rishtar. Andrea Pirlo u shkollua nga mjeshtri i tij i vjetër Antonio Conte në humbjen bindëse në fillim të muajit dhe nuk kishte absolutisht asnjë përgjigje për rregullimet taktike që ish-lojtari dhe menaxheri i Juve bëri për të anuluar vizitorët e tij.

Ishte një tregues i nivelit aktual të shefit, dhe se sa ai ka për të mësuar. Por performanca e së martës ishte një justifikim për Pirlo, i cili mësoi nga gabimet e tij në takimin e tyre të mëparshëm, dhe i dha një mësim të tij ish-zotit.

Juve u mohoi vendasve hapësirën ose kohën në top, dhe ishte shumë më i afërt me ndonjë kundërsulm kërcënues. Nicolo Barella, njeriu i ndeshjes në takimin e fundit, iu ofrua zero hapësirë ​​për të manovruar dhe asnjë hapësirë ​​për t’u ndeshur, duke mos lejuar që mesfushori kuti në kuti të siguronte lidhjen midis mbrojtjes dhe sulmit, i cili funksionoi kaq efektivisht më 17 janar .

Dhe kur ai i shmangej zotërimit të tyre, unë Bianconeri nuk kisha frikë të bëhesha i ashpër me maestron e mesfushës. Në të vërtetë, njerëzit e Pirlo grumbulluan gjashtë kartonë të verdhë gjatë 90 minutave, me Matthijs De Ligt që vendosi një sfidë të ashpër ndaj Barella në fillim të pjesës së dytë.

Lëreni të dijë për çfarë lloj 45 minutash ai është në të, eh?

Më e rëndësishmja, Juve shfrytëzoi shanset e tyre dhe tregoi karakter të shkëlqyeshëm përballë vështirësive. Ata ranë pas në nëntë minuta falë një lëvizjeje të mirë-punuar midis Barella dhe Lautaro Martinez, dhe Argjentinasi shpoi një përfundim të zgjuar nën trupin 43-vjeçar të Gianluigi Buffon. Jo fillimi ideal, por shumë kohë ose për të kapitulluar, ose për t’u zgjuar nga ky makth i përsëritur dhe sulm.

Për fat të mirë, ata zgjodhën këtë të fundit.

Ashley Young në një farë mënyre arriti ta shndërronte kryqin e pabesë, të mjerueshëm të Federico Bernardeschi, në një vendimtar, duke tërhequr një Juan Cuadrado që sulmonte brenda në kuti. Arbitri Gianpaolo Calvarese pa mjaft në incident për të akorduar një penallti për I Bianconeri, dhe Cristiano Ronaldo bëri pjesën tjetër.

Interi u trondit dhe u trazua qartë nga ky vendim, dhe Juve shfrytëzoi mundësinë e tyre për të përfituar nga kjo mjegull e kuqe në zbritje. Ronaldo ishte protagonist edhe një herë në 35 minuta, duke u mbështetur në një hezitim të një çasti nga Alessandro Bastoni, zakonisht i besueshëm, duke e hequr topin nga gishtat e këmbës dhe duke e rrokullisur në shtëpi në një rrjetë të zbrazët, me Samir Handanovic askund që të mos shihej.

Duket mjaft e thjeshtë, por ishte në të vërtetë një përfundim tepër i vështirë për tu ekzekutuar. Juve vazhdoi të luante në këmbën e përparme, duke shënuar statistikat e zotërimit në bilbilin e fundit dhe duke shënuar më shumë goditje në portë sesa nikoqirët e tyre, të cilët e ndoqën ndeshjen për rreth një orë lojë.

Sigurisht, është vetëm gjysma e kohës në këtë takim me dy këmbë. Por largimi nga San Siro me krenarinë e tyre të rikthyer, një epërsi e fortë për të rikthyer në Torino, dhe gjuajtja e një goditje paralajmëruese për pjesën tjetër të rivalëve të tyre të titullit është arsye e mjaftueshme për të qenë optimist si një mbështetës i Juve.

Në një turbullirë Seria A garë për titull në të cilën nuk mund të garantoni asgjë, ekziston një ekip në të cilin gjithmonë mund të mbështeteni për të dhënë kur është më e rëndësishmja. Fino alla gjobë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu