Qendërmbrojtësi thotë se lojtarët anglezë mund të përfitojnë vetëm nga kërkimi i sfidave të reja jashtë vendit – si në nivelin profesional ashtu edhe në atë personal

Fikayo Tomori ka pranuar se ishte i lumtur të shpëtonte nga “zona e tij e rehatisë” në Chelsea pasi u bashkua me Milanin, ndërsa këmbëngul se “në futboll ka më shumë sesa Premier League”.

Tomori u bashkua me Milanin si huazim deri në fund të sezonit javën e kaluar, me një opsion për të blerë 26 milion £ (36 milion dollarë) të përfshirë në marrëveshjen përfundimtare.

23-vjeçari kishte uritur minuta të rregullta në gjysmën e parë të fushatës në Chelsea, dhe vendosi të kërkonte një sfidë të re jashtë vendit në vend që të vazhdonte të ngrohte stolin në Stamford Bridge.

Ai bëri debutimin e tij si një zëvendësim për Milanin në një përplasje të çerekfinales së Coppa Italia kundër Interit të Martën, të cilën skuadra e Stefano Pioli humbi në fund të fundit 2-1, dhe mund të jetë në linjë për fillimin e tij të parë kur drejtuesit e Serie A marrin përsipër Bolonjën këtë fundjave

Tomori ndoqi gjurmët e atyre si Jadon Sancho, Jude Bellingham dhe Jamal Musiala duke u larguar nga vendlindja e tij për të vazhduar zhvillimin e tij, me mbrojtësin pa dyshim që lojtarët anglezë mund të përfitojnë shumë nga përvoja e ligave të ndryshme.

“Shumë më tepër njerëz po e kuptojnë se futbolli ka më shumë sesa Premier League dhe Anglia,” u tha gazetarëve ndërkombëtari i Tre Luanëve pasi mori derbin e tij të parë në Milano. “Unë flas me shumë lojtarë anglezë dhe ata gjithmonë thonë:” Si ka ardhur që lojtarët nga Brazili ose Argjentina lëvizin në 16, 17 vjeç, megjithatë lojtarët anglezë nuk duket se largohen shumë nga Anglia “.

“Mendoj se është padyshim pozitive që shumë lojtarë të rinj anglezë dëshirojnë të largohen nga Anglia dhe janë të gatshëm të provojnë diçka të re, të mësojnë gjuhë të reja dhe një stil tjetër të lojës. Kjo do të përfitojë vetëm ata dhe ekipi kombëtar gjithashtu.

“Shkuarja jashtë vendit ju jep një pamje të ndryshme mbi futbollin në tërësi sesa vetëm Premier League dhe Anglinë dhe të qenit në zonën e komoditetit. Të jesh jashtë zonës tënde të komoditetit mund të zhvillojë patjetër një person dhe një lojtar gjithashtu.”

Tomori vazhdoi të zbulojë se kërkoi këshilla nga disa shokë të ekipit të Chelsea të cilët kishin marrë më parë magji në Itali para se të dilnin në San Siro, pasi shtoi: “Kur e dija që ardhja në Milano ishte një mundësi, unë fola shumë e lojtarëve që kishin luajtur në Itali: Jorginho, Emerson [Palmieri], Toni Rudiger dhe Mateo Kovacic, të cilët luanin për Interin, kështu që unë e pyeta se si ishte Milani.

“Unë fola me Thiago shumë shkurt sepse anglishtja e tij nuk është aq e mirë, por askush nuk kishte një fjalë të keqe për të thënë për Milanin ose Serinë A.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu