E ardhmja e Ronald Koeman me Barcelonën ka qenë në dyshim që nga dita kur ai vendosi për herë të parë në letër kontratën e tij.

Ai nuk ka bërë shumë gabim (ose të drejtë), por flasim për atë që do të zëvendësohet në fund të sezonit është i vazhdueshëm, veçanërisht duke pasur parasysh që Barcelona do të ketë një president të ri deri në atë moment. Një epokë e re po vjen, dhe Koeman mund të mos jetë aty për ta parë.

Ka pasur një numër emrash të lidhur me punën, por ja kush ka më shumë gjasa të marrë koncertin.

Frank De Boer
De Boer është ende për të bërë përshtypje si menaxher | Nxit imazhe / Getty Images

Frank de Boer ka të ngjarë të ketë qenë i lidhur vetëm me këtë punë sepse: ai është Hollandez, menaxheri i Hollandës dhe një ish Barcelona lojtar Kjo është mënyra e vetme që ne mund ta bëjmë këtë kuptim.

Si menaxher, De Boer duhet të tregojë asgjë afër llojit të aftësive të nevojshme për një punë kaq komplekse. Jose Mourinho e thirri atë ‘menaxheri më i keq në historinë e Premier League’ pas shfrytëzimeve të tij me Crystal Palace në 2017, dhe gjërat nuk janë përmirësuar që atëherë.

Koha e tij me Atlanta United ishte mesatare në rastin më të mirë, dhe ai ka qenë duke luftuar me Hollandën pasi zëvendësoi Koeman.

Barcelona mund të ketë një histori të vendimmarrjes së diskutueshme, por edhe ata nuk do të jenë kaq budallenj.

Mikel Arteta
Arteta mendohet të jetë në radar | Pishinë / Getty Images

Dëshira e Barcelonës për të caktuar dikë me Blaugrana në ADN-në e tyre i ka parë ata të lidhur me Mikel Arteta, i cili kaloi vitet e para të karrierës së tij si pjesë e akademisë së Barcelonës.

Karriera menaxheriale e Arteta me Arsenal ka qenë plot ulje dhe ngritje, por gjërat ngadalë kanë filluar të kthehen dhe ju keni kuptimin që Arteta dëshiron të përfundojë atë që nisi.

Për të shtuar skepticizmin, Barcelona ka të ngjarë të dëshironte një emër pak më të madh për të filluar epokën pas Bartomeut, dhe do të respektojë të gjithë Artetën, ai nuk i përshtatet faturës ende.

Brendan Rodgers
Rodgers është në shqyrtim | Michael Regan / Getty Images

Brendan Rodgers është kandidati perfekt për Barcelonën. Ai flet spanjisht, ka studiuar futboll spanjoll dhe vjen me një histori të pasur të zhvillimit të lojtarëve të rinj.

90 minuta ekskluzivisht e zbuluar që emri i Irlandezit të Veriut ka dalë në më shumë se një rast në diskutimet për të ardhmen e klubit, por besnikëria e tij ndaj Leicester e bën këtë më të vështirë për t’u fotografuar.

Ai nënshkroi një kontratë të re në dhjetor 2019, duke refuzuar interesin nga shumica e djemve të mëdhenj të Premier League për ta bërë këtë, dhe me Leicester që detyroi rrugën e tyre në bisedën e ‘gjashtë të mëdhenjve’, qëndrimi i tij nuk ka ndryshuar akoma.

Roberto Martinez
Martinez ka bërë përshtypje me Belgjikën | Nxit imazhe / Getty Images

Një dishepull i vetëshpallur i ikonës së Barcelonës Johan Cruyff, duke marrë drejtimin e ekipit kombëtar belg ishte gjëja më e mirë që Roberto Martinez mund të kishte bërë në 2016.

Stoku i tij ishte i ulët pas një magji të mjerueshme me Everton, por tani, ai është menaxheri i një prej favoritëve për Euro dhe Kupën e Botës për të ardhmen e parashikueshme.

Barcelona do të ketë vërejtur suksesin që ka sjellë sistemi i tij i bazuar në zotërim, por shqetësimet rreth racës së tij në nivelin e klubit mbeten. Ai mund të jetë shumë i rrezikuar.

Massimiliano Allegri
Allegri është ende pa punë | Tullio M. Puglia / Getty Images

Nëse Barcelona dëshiron një nënshkrim të lehtë, me emër të madh, kjo është gjithçka. Max Allegri ka qenë pa punë që kur u largua Juventus në 2019, dhe ai do të jetë chomping në pak për t’u rikthyer në lojë.

Nëse origjina është e rëndësishme për Barcelonën, ato do të jenë mahnitur nga pesë tituj radhazi të Allegrit në Serie A. Ai është një fitues serial, dhe Barcelona ka nevojë për dikë të tillë.

Sidoqoftë, shumë skuadra të tjera kanë kaluar te Allegri deri më tani, dhe Barcelona do të jetë e kujdesshme në përpjekjen për të bërë një agjent të lirë të padëshiruar rekrutimin e tyre.

Julian Nagelsmann
Nagelsmann është një njeri i kërkuar | Stuart Franklin / Getty Images

Trajneri i ri më emocionues në planet, nuk ka një klub në Evropë që nuk është i interesuar për Julian Nagelsmann të RB Leipzig.

Ndërsa kabineti i tij i trofeve është ende i zbrazët, nuk mund të mohohet që Nagelsmann bëri mrekulli me Hoffenheim dhe ka arritur ta kthejë Leipzig në një kërcënim të vërtetë për Bayern Munchen, dhe ndihet se më e mira është ende për të ardhur.

Do të ishte një deklaratë jashtëzakonisht e madhe nëse Barcelona fitonte garën për Nagelsmann, por me kaq shumë pretendentë për nënshkrimin e tij, mund të mos ishte opsioni më i lehtë.

Erik Ten Hag
Ten Hag është informuar për një lëvizje të madhe | Nxit imazhe / Getty Images

Pak njerëz duken të destinuar për punën e Barcelonës si Erik ten Hag, i cili ka marrë stilin e lojës së Cruyff dhe e ka përdorur atë për të krijuar markën e tij të futbollit emocionues me Ajax.

Ne e kemi parë atë duke arritur më shumë arritje në Evropë dhe të shkëlqejë në Eredivisie, dhe ju vetëm e dini që Barcelona do të jetë e etur për të marrë pjesë në atë veprim.

Nëse ka një dobësi, është se Ten Hag nuk flet Spanjisht, por ka mënyra rreth kësaj. Nëse Barcelona e dëshiron atë, ata e dinë se mund ta bëjnë atë.

Xavier Hernandez
Xavi pritet të jetë shefi i ardhshëm i Barcelonës | Imazhe Eurasia Sport / Getty Images

Nëse Koeman merr çizmen dhe kushdo tjetër përveç Xavi merr përsipër kontrollin, do të jetë një befasi e jashtëzakonshme. Më i madh se vendimi për të nënshkruar Martin Braithwaite. Më i madh se Samuel Umtiti duke shkuar pesë minuta pa pasur nevojë për operacion.

Xavi është caktuar për këtë punë për vite me radhë, por gjithmonë e ka bërë të qartë se ai nuk dëshironte të punonte nën ish presidentin Josep Maria Bartomeu. Gjërat kanë ndryshuar në Camp Nou dhe skena është vendosur për një kthim.

Clearlyshtë padyshim një takim romantik dhe jo i bazuar në origjinë sportive, duke qenë se Al-Sadd nuk është saktësisht faza më e madhe, por kjo nuk është çështja. Ai e kupton Barcelonën, dhe për zyrtarët e klubit, kjo është e gjitha që ka rëndësi.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu