Kandidati presidencial i Barcelonës Joan Laporta është zotuar të ‘bëjë gjithçka të mundur’ për të siguruar që Lionel Messi të mbetet në Camp Nou.

Laporta ishte president i Barcelonës midis 2003 dhe 2010 dhe mbikëqyri një nga periudhat më të suksesshme në historinë e klubit, si dhe debutimin për në Messi Ai është një nga tetë burrat që qëndrojnë për të pasuar Josep Maria Bartomeu – i cili dha dorëheqjen në Tetor – në zgjedhjet e Janarit.

Ish Presidenti i Barcelonës Joan Laport
Messi dhe Barcelona patën sukses të madh gjatë mandatit të parë të Laporta | JOSEP LAGO / Getty Images

E ardhmja e Messi ka qenë një nga pikat kryesore biseduese të fushatës zgjedhore. BarcelonaHajmali i dorëzoi një kërkesë transferimi gjatë verës, por nuk ishte në gjendje të siguronte një lëvizje diku tjetër për shkak të klauzolës së tij të lirimit prej 700 milion €.

Sidoqoftë, kontrata e Argjentinasit skadon në verën e vitit 2021 dhe ai do të jetë i lirë të negociojë zyrtarisht me klube të reja në janar, me Manchester City dhe Paris Saint-Germain të dy të lidhur.

“Unë nuk besoj se ai ka [made up his mind], “I tha Laporta Kujdestar. “Unë mendoj se ai do të peshojë të gjitha opsionet. Messi e do Barçën dhe mendoj se ai do të marrë në konsideratë propozimin që i bën presidenti i ri i Barcelonës.

Lionel Messi
Fushata e Barcelonës 2019/20 përfundoi me një humbje 8-2 ndaj Bayern Munich | Pishinë / Getty Images

“Mund ta shihja duke ardhur sepse ajo që shqetëson më së shumti Leo është se ata e gënjyen atë. Ai më ka thënë:” Ti kurrë nuk më ke gënjyer; ti i ke përmbushur premtimet e tua “.

“Unë mund të shihja që marrëdhënia e tij me drejtorët po përkeqësohej: ata e bënë atë të mbante përgjegjësi për gjithçka. Ai nuk duhej ta duronte atë. Nëse bëhem president, atëherë do të flas me të.

“Unë mund ta imagjinoj atë vetëm me një fanellë të Barcelonës dhe do të bëj gjithçka që është e mundur për të siguruar që ai të vazhdojë. Unë e di Leo dhe ajo për të cilën ai është i interesuar të fitojë. Lojtarët më të mirë shohin menjëherë nëse skuadra është konkurruese.”

Laporta shtoi: “Nuk ka të bëjë me para, kurrë nuk ka qenë; po të kishte, ai do të kishte marrë vendime shumë të ndryshme gjatë karrierës së tij. Ne kemi punuar shumë për të vazhduar atë histori të bukur: Leo Messi dhe Barcelona.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu