Kandidati presidencial i Barcelonës Joan Laporta ka marrë një gërmim në rekordin e paneleve të Fair Play Financiar të PSG-së pas ndjekjes publike të klubit për Lionel Messin.

Talizmi i Barcelonës ka hyrë në gjashtë muajt e fundit të kontratës së tij në Camp Nou, dhe pasi ka dorëzuar një kërkesë transferimi verën e kaluar, por në fund të fundit duke mos arritur të detyrojë një lëvizje, ai tani mund të largohet nga klubi katalanas falas në verën e 2021.

Lionel Messi
Messi dorëzoi një kërkesë për transferim pasi sezoni i Barcelonës përfundoi me një humbje 8-2 ndaj Bayern Munich | Pishinë / Getty Images

Peshat e rënda evropiane PSG kanë shpesh ka qenë i lidhur me një lëvizje për Messin dhe do të ishte një nga klubet e pakta në futbollin botëror që kanë muskujt financiarë për të përfunduar një marrëveshje për gjashtë herë fituesin e Topit të Artë.

Duke folur me France Football në fillim të janarit, drejtori sportiv Leonardo trazoi vazon e spekulimeve më tej duke thënë: “Lojtarët e mëdhenj pëlqejnë Messi do të jetë gjithmonë në listën e PSG “.

Laporta po kandidon për Barcelona presidenca në mars për herë të dytë, duke mbikëqyrur vitet e lavdisë së Pep Guardiola në Camp Nou. Të tijat marrëdhëniet ekzistuese me Messin ka qenë në ballë të fushatës së tij elektorale – dhe ai bëri një gërmim në FFP të PSG-së në të kaluarën pas interesit të tyre publik për Argjentinasin.

Ish Presidenti i Barcelonës Joan Laport
Messi me Laportën gjatë mandatit të tij të parë si president i Barcelonës | JOSEP LAGO / Getty Images

“Më duket e papërshtatshme,” i tha Laporta L’Equipe. “Kjo tregon mungesën e përvojës së tyre në këtë nivel. Ata kanë ende shumë për të mësuar në botën e futbollit. Nuk e di nëse ky reagim është instiktiv apo është një gabim komunikimi. Nga ana ime, unë gjithmonë kam respektuar të tjerët klube

“Unë nuk e di nëse ata mund ta nënshkruajnë atë. Ndoshta po nëse ata vazhdojnë të thyejnë rregullat e Fair Play Financiar … nga ajo që unë di, ata kishin humbje të konsiderueshme vitin e kaluar. Unë do të isha kurioz të dija nëse ata do të injorojnë rregullat e FFP për ta rekrutuar.

“Nëse kjo ndodh, unë shpresoj që UEFA dhe FIFA të reagojnë vendosmërisht dhe se Gjykata e Arbitrazhit për Sport nuk do të përmbahet kur bëhet fjalë për dhënien e vendimit të saj.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu