Duke shkuar në fitoren e tyre 4-2 ndaj Leeds United të Dielën, Arsenal po vuante me një periudhë golashënimi.

Në tre ndeshjet e tyre të mëparshme të Premier League kundër Aston Villa, Wolves dhe Manchester United, Topçinjtë kishin arritur vetëm një gol, pavarësisht se shënuan 41 goditje dhe një xG prej 2.8. Kjo mungesë avantazhesh ka ndjekur ekipin e Mikel Arteta për pjesën më të madhe të sezonit, por kishte pak prova për këtë gjatë fitores së tyre deklaratore ndaj akuzave të Marcelo Bielsa.

https://www.youtube.com/watch?v=jk0LbCdebIM

Pra, çfarë shpjegon Arsenal energji e ripërtërirë sulmuese? Epo, duke parë gjërat thjeshtësisht, kthimi i Pierre-Emerick Aubameyang ishte thelbësor në shfaqjen e tyre klinike. Pas një periudhe mënjanë, pas një emergjence familjare dhe disa paraqitjeve zëvendësuese për të rindërtuar gjendjen e tij, ai u rikthye në XI startues dhe dha një performancë të shkëlqyeshme.

Në fillim të pjesës së parë ai mori një pasim nga Granit Xhaka në krahun e majtë. Duke u përballur me ish Gunner Luke Ayling, Aubameyang nxori një palë hapa kadifeje dhe preu brenda para se të mashtronte Illan Meslier me një goditje të keqe përtej portës. Ishte përfundimi i një lojtari në formë të nxehtë, jo ai që ka shënuar vetëm dy herë që nga Krishtlindja.

Gjërat shpejt u bënë edhe më të mira për Aubameyang, kur ai goditi në shtëpi një penallti pak para gjysmës së kohës. Disa minuta pas pushimit, ai do të përfundonte hat trick-un e tij, duke kapur goditjen e pasme të Emile Smith Rowe me një goditje të shkëlqyeshme me kokë për zhytje në shkollën e pasme.

Pierre-Emerick Aubameyang
Ai ishte i sigurt për të mbledhur topin e ndeshjes në kohën e plotë | James Williamson – AMA / Getty Images

Çuditërisht, tre golat e tij përfaqësuan të parët e tij ndonjëherë Premier League hat trick dhe kthimi i tij në fletën e shënimeve do të vijë një nxitje masive si personalisht ashtu edhe për ekipin e tij. Shumë është shkruar për betejat e Aubameyang para portës që kur ai ‘nënshkroi da ting’, por treshja e tij kundër Leeds e zhvendos atë në shifër të dyfishtë në të gjitha garat.

Kthimi i tij në formë nuk ishte e vetmja arsye që përkrahësit e Arsenalit të ngazëlleheshin pas garës së së Dielës. Pjesa tjetër e katër të rinjve të rinj të Gunners gjithashtu paraqitën shfaqje për t’u krenuar. Zotëria dhe shpëtimtari i klubit Bukayo Saka u dallua si gjithmonë, duke luajtur një pjesë të madhe në golat e dytë dhe të tretë të skuadrës së tij.

Roli i tij në këtë të fundit ishte veçanërisht i gëzueshëm. Duke marrë një pasim në krahun e djathtë, Saka goditi me gafë topin në këmbë dhe rriti gjerësinë e kutisë së penalltisë, duke hequr tufat e mbrojtësve të opozitës me gjakftohtësi të ftohtë. Përfundimisht, ai vendosi të linte shokët e tij të argëtoheshin dhe sekonda më vonë, Hector Bellerin kishte thyer shtëpinë në shtyllën e afërt.

Një ndihmës i tij i ulët me çorape, Smith-Rowe, e forcoi atë aplikacion edhe për ‘mesfushorët sulmues anglezë të cilët duhet të shkojnë në klubin e Euros’ gjithashtu, duke marrë disa pozicione të shkëlqyera me shpinë në gol dhe gjithashtu duke u rrotulluar pas për të mbajtur kundërshtarin në gishtat e tyre.

Thurja e të gjithë së bashku ishte ardhja e re Martin Odegaard. Norvegjezi pa dyshim që do të ketë lojëra më të mira me një fanellë të kuqe, por ai gjithsesi ofroi paraqitje të shkurtër të talentit të tij mercurial me disa lëvizje dhe goditje të mençura, si dhe disa pasime hetimi.

Për më tepër, Arteta nuk e pa të arsyeshme të përdorë Gabriel Martinelli ose Nicolas Pepe të Dielën – dëshmi e thellësisë së skuadrës së tij në departamentin e sulmuesve.


Kishte qenë larg një sezoni të cilësisë së mirë për Arsenalin deri më tani. Sidoqoftë, me Aubameyang përsëri në mesin e golave ​​dhe ndihmës përreth tij të aftë për disa momente jashtëzakonisht të shikueshme, tifozët e Gunners mund të trajtoheshin me një futboll seksi, dhe më e rëndësishmja, disa rezultate të shkëlqyera para se fushata të mbyllej.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu