Tekniku Burundian thotë se ai nuk do të lejojë kujdestarin Kenian të largohet nga gjigandët Tanzanisë gjatë mini dritares së transferimit

Afrikanët e Rinj (Yanga SC) kanë hedhur poshtë thashethemet se portieri Kenyan Farouk Shikhalo është në mesin e lojtarëve që do të largohen nga klubi në dritaren e transferimeve minimale.

Dritarja e shkurtër u hap më 16 dhjetor dhe do të zgjasë deri në 15 janar 2021, dhe raportet tashmë sugjerojnë Shikhalo, i cili u bashkua me gjigandët Jangwani nga ana Keniane Bandari në vitin 2019, ishte ndër lojtarët e listuar për një dalje.

Sidoqoftë, trajneri Burundian ka dalë për të hedhur poshtë raportin duke thënë se Shikhalo është një lojtar shumë i rëndësishëm në ekip dhe nuk do të lejohet të largohet ose të lirohet në huazim.

Kaze ka fajësuar dëmtimet që pësoi Shikhalo në fillim të fushatës 2020-21 si arsyeja kryesore që ai nuk ka qenë në gjendje të fillojë përpara zgjedhjes së parë Metacha Mnata.

“Shikalo do të jetë akoma në ekipin tonë Yanga, pasi mbështetja e tij është ende e nevojshme në skuadrën time që po planifikon të marrë kampionatin këtë sezon, kjo për shkak të nivelit të tij të lartë,” tha Kaze siç citohet nga Sokalabongo.

“Farouk është një portier me përvojë dhe ai është gjithashtu një portier që mund të drejtojë shokët e tij të skuadrës në ndeshje, kështu që është e vështirë të heqësh një portier të këtij lloji në ekipin tim të golit.

“Shumica e dëmtimeve që ai pësoi para fillimit të sezonit e bënë atë të humbasë një vend në ekipin e parë.

“Në fillim të sezonit, Shikhalo pësoi një dëmtim dhe humbi vendin e tij në ekip, dhe ndërsa ai ishte i dëmtuar, Metacha [Mnata] shfrytëzoi shansin për të treguar një nivel të shkëlqyeshëm dhe për të marrë një pozicion të përhershëm ”.

Shikhalo nuk ka filluar në asnjë ndeshje kampionati për Yanga këtë fushatë, me zgjedhjen e parë Mnata që luan në secilën nga 16 ndeshjet e luajtura, duke arritur të pranojë gjashtë gola.

Vrapimi i mirë e ka parë Yanga të mbetet në krye të tabelës me 18 skuadra me 40 pikë, ndërsa rivalët Simba SC janë të dytët me 32 pikë, por me dy ndeshje në dorë, dhe Azam është i treti me 29.

Yanga tashmë e ka bërë të qartë se disa lojtarë do të lejohen të largohen në huazim gjatë afatit të shkurtër të transferimit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu