Tekniku Burundian thotë se lojtarët e tij meritonin të shënonin nga shanset që ata krijuan kundër Millers Sugar në Mkapa

Trajneri i Yanga SC Cedric Kaze ka pohuar se ai nuk do të fajësojë askënd për barazimin e tretë radhazi të ekipit në Premier League të Mainland kundër Kagera Sugar të Mërkurën.

Gjigandët Jangwani shkuan në ndeshje në Benjamin Mkapa Stadium në prag të dy barazimeve të drejtpërdrejta – 1-1 kundër Tanzania Prisons dhe 1-1 kundër Mbeya City – dhe ishin të etur të regjistronin fitoren e tyre të parë që kur rinisi raundi i dytë i ligës.

Sidoqoftë, nuk ishte rasti, pasi Kagera Sugar nën trajnerin Mecky Maxime, erdhi me ide të ndryshme, duke i detyruar kryesuesit e tryezave të vinin nga prapa tre herë dhe të detyronin një barazim.

Tekniku Burundian, i cili ende nuk ka humbur një ndeshje kampionati që nga bashkimi me Yanga, tani ka thënë se nuk do të fajësojë asnjë lojtar për barazimin e fundit, duke këmbëngulur se ata krijuan disa mundësi për të shënuar por nuk mundën.

“Unë nuk fajësoj askënd për rezultatet,” tha Kaze siç citohet nga Lajmet e përditshme pas ndeshjes. “Ne kishim disa mundësi për të shënuar gola, por nuk arritëm t’i shfrytëzonim mirë.

“Në futboll, ka tre rezultate që përfshijnë një fitore, humbje dhe barazim. Ne kemi barazuar dhe duhet të kthehemi për të parë se ku kemi gabuar përpara ndeshjeve të ardhshme.

“Problemet e dështimit për të përdorur mundësitë e shënimit që bëjmë gjatë ndeshjeve po ndodhin vazhdimisht si të tilla, ne me të vërtetë duhet të bëjmë diçka për të korrigjuar gabime të tilla.”

Ndërkohë, Maxime ishte i lumtur me rezultatin e ndeshjes, duke deklaruar që lojtarët e tij kishin luajtur sipas udhëzimeve dhe se meritonin të merrnin një barazim nga loja.

“E dija që loja do të jetë e vështirë pasi u përballëm me një klub të madh, por, kur lojtarët tuaj paraqiten ashtu kundër një ekipi si Yanga, ju duhet të jeni të lumtur për ta,” i tha Maxime i njëjti botim.

“Shpresoj se keni qenë dëshmitar i një loje të mirë sepse futbolli ka të bëjë vetëm me shënimin e golave ​​dhe asgjë më pak se kaq. Kur po kryesonim me 3-2, taktika jonë ishte të vononim pak ndeshjen, por kjo ndryshoi pasi pësuam golin e tretë. ”

Sugar Millers morën një epërsi shokuese në minutën e 11-të pasi Peter Mwaiyanzi shënoi nga një distancë e afërt, por, Yanga u përgjigj në minutën e 14-të kur Tuisila Kisinda barazoi çështjet nga pika e bardhë e penalltisë.

Kagera më pas shënoi golin e tyre të dytë me mirësjelljen e Hassan Mwaterema në minutën e 25-të, por katër minuta më vonë, Yanga ishte përsëri në kushte të barabarta kur Deus Kaseke dërgoi topin në shtëpi me një përpjekje të djathtë në këndin e poshtëm të djathtë.

Me ndeshjen që shkoi drejt pjesës së parë të barazuar në 2-2, Kagera kishte ide të tjera pasi sulmuesi vdekjeprurës Yusuf Mhilu shënoi të tretin për t’i dërguar ata në pushim me një epërsi 3-2 kundër tabelave.

Me rifillimin, Yanga hodhi gjithçka në Kagera me Kaseke dhe Kisinda që po afroheshin, por ata duhej të prisnin deri në minutën e 61-të kur Mukoko Tonombe shënoi golin e tyre të tretë, i cili i ndihmoi ata të rrëmbenin një pikë jetike dhe të mbanin drejtimin e tyre të pamposhtur.

Yanga do të përballet me Mtibwa Sugar në caktimin e tyre të ardhshëm në ligë të Shtunën.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu