Leicester po përfundon në një marrëveshje për të nënshkruar me Celtic dhe ish-sulmuesin e Paris Saint-Germain Odsonne Edouard, sipas një raporti.

Daily Mail raporton se Dhelprat besojnë se ata kanë fituar garën për sulmuesin pjellor.

Edouard, i cili u transferua në Celtic nën administrimin e shefit tani të Leicester Brendan Rodgers, ka shënuar 20 gola këtë sezon.

Në të vërtetë, marrëdhënia e kaluar midis Rodgers dhe sulmuesi ka rezultuar vendimtare, shton gazeta.

Pasi e kishte parë lojtarin nga afër, menaxheri beson se Edouard mund të jetë Jamie Vardypasardhës afatgjatë.

Vardy, 34 vjeç, ka një kontratë që skadon në 2023. Megjithatë, në moshën 23 vjeç, Edouard paraqet një vështrim përfundimtar drejt së ardhmes për klubin e Midlands.

Daily Mail shton se Leicester do të paguajë rreth 15 milion £ për ndërkombëtarin France Under-21.

Sidoqoftë, kjo tarifë ka zbritur nga 40 milion £, çmimi që Celtic e vlerësoi atë në një fazë.

Odsonne Edouard Celtic v Aberdeen Shkurt 2021

Disa faktorë kanë luajtur rolin e tyre në rënien e tarifës, duke përfshirë një klauzolë të shitjes në marrëveshjen që e mori Edouard nga Franca në Skoci.

Si e tillë, klauzola do të thotë që kampionëve francezë u detyrohen 40 përqind të tarifës.

Për më tepër, sulmuesit do t’i mbetet vetëm një vit nga kontrata e tij këtë verë dhe ka zgjedhur të lëvizë tutje. Në të vërtetë, gazeta shton se ai ka ‘treguar’ se ai dëshiron të transferohet në Leicester.

Raportet e mëparshme (përmes Transferoni Podcast të Dritares) kanë pohuar se Arsenal kohët e fundit bëri një “hetim të fortë” mbi disponueshmërinë e sulmuesit.

Celtic do të ‘luajë bixhoz’ në shitjen e Edouard

Odsonne Edouard TEAMtalk

Sidoqoftë, raporti shton se plani i Celtic përfshinte përputhjen e tarifës së tyre modeste me një ‘bixhoz’.

Bhoys thuhet se do të përpiqet të rimbursojë një shumë më të madhe duke futur një klauzolë të “konsiderueshme” të shitjes në kontratën e Edouard për Leicester.

Kreu i rekrutimit i Leicester do të luajë një rol kryesor në negociatat me Celtic.

Lee Congerton punoi në të njëjtin pozicion në veri të kufirit dhe ndihmoi në sjelljen e Edouard në Parkhead.

LEXO MË SHUMË: Rodgers kritikon momentin ‘e tmerrshëm’ që i dha Leicester malit të ngjitej në Burnley

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu