24-vjeçari mori golin e tij të gjashtë të fushatës 2020-21 ndërsa Kuqezinjtë e Stefano Pioli kaluan duke vizituar Marunët të Shtunën

AC Milan i mundur Torino 2-0 në takimin italian në krye të fluturimit të së Shtunës me Franck Kessie duke gjetur rrjetën.

Përpjekja e ndërkombëtarit të Cote d’Ivoire nga penalltia ndihmoi kuqezinjtë të mbajnë epërsinë e tyre në samitin e Italialogin e ndarjes elitare.

Njerëzit e Stefano Pioli hynë në lojë pas humbjes së tyre në shtëpi me rezultat 3-1 ndaj humbjes së Cristiano Ronaldos Juventus, ndërsa Maroonët luajtën një barazim 1-1 ndaj Hellas Verona.

Kuqezinjtë mbizotëruan në fazat e hershme të lojës që çoi në ata që regjistruan pesë goditje këndi brenda 20 minutave të para. Mundësia e tyre e parë e vërtetë për të gjetur rrjetën erdhi në minutën e 18-të, por ishte Armando Izzo, i cili ndaloi krosimin e Davide Calabria për të parandaluar që Jens Hauge të qëllonte në shtëpi.

Shtatë minuta më vonë, AC Milan kaloi në epërsi përmes Rafael Leao, i cili u ngacmua nga huazimi Real Madrid mesfushori Brahim Diaz.

Ana vizituese pothuajse u përgjigj menjëherë përmes Ricardo Rodriguez, përpjekja akrobatike e të cilit humbi qëllimin.

Nëntë minuta para pushimit të pjesës së parë, Kessie dyfishoi epërsinë nga penalltia – duke dërguar portierin Salvatore Sirigu në mënyrën e gabuar – pasi Andrea Belotti kishte rrëzuar Brahim, i cili kaloi në zonën e rreptësisë të vizitorëve.

Me atë goditje, 24-vjeçari tani ka shënuar golin e tij të gjashtë të fushatës italiane të fluturimeve të nivelit të lartë 2020-21 – një më pak se rekordi i tij personal prej shtatë golave ​​të arritur gjatë sezonit 2018-19.

Një tjetër frikë nga skuadra e Marco Giampaolo erdhi në minutën e 41-të, fatmirësisht, goditja e lirë e Rodriguez tronditi traversën. Para pushimit të pjesës së parë, Kessie kishte mundësinë për të shënuar një të tretë, por Sirigu ishte i pozicionuar mirë për të bërë një pritje të shkëlqyeshme.

Në minutën e 50-të, arbitri Fabio Maresca i dha Torinos një penallti pasi Sandro Tonali u gjykua se kishte rrëzuar Simone Verdi, por vendimi u kthye mbas riprodhimeve të VAR.

Pa më shumë gola të shënuar në San Siro, AC Milan kaloi në fitoren e tyre të 12-të të sezonit për të lëvizur katër pikë larg vendit të dytë Inter Milani pasi grumbulloi 40 pikë nga 17 dalje.

Kessie ishte në veprim nga fillimi në fund, ndërsa AlgjeriaIsmael Bennacer mbetet jashtë fushe për shkak të një dëmtimi në kofshë. Për Torinon, Wilfried Singo i Cote d’Ivoire luajti çdo minutë, por bashkatdhetari i tij Ndary Adopo dhe KamerunNicolas Nkoulou ishin zëvendësues të papërdorur.