Glamour Boys kanë arritur vetëm tre fitore në të gjitha garat këtë term dhe po luftojnë në mbrojtje dhe sulm

Shumë pak ka shkuar mirë për të Shefat e Kaizerit në fushatën 2020-21 dhe portieri Itumeleng Khune ka zbuluar se si zhgënjimi i sezonit të kaluar ka vazhduar të mbetet mbi ekipin.

Amakhosi ishte vendosur mirë sezonin e kaluar nën trajnerin Ernst Middendorp për të fituar titullin e tyre të parë në kampionat në pesë vjet.

Por pas pushimit pesë-mujor të veprimit për shkak të Covid-19, Shefat u zhytën në javët e fundit të fushatës. Akoma, megjithëse ata mund ta kishin fituar kampionatin nëse do të kishin mundur Baroka FC në ditën e fundit të veprimit, por nuk do të ndodhte pasi Manuel Kambala shënoi një gol të barazimit në minutën e 59-të, pasi goli i mëparshëm i Khama Billiat kishte vendosur që skuadra Soweto të ecte drejt lavdisë së ligës.

Ai gol i vetëm ishte i mjaftueshëm për t’i dërguar titullin Mamelodi Sundowns, i cili gjithashtu fitoi kupat Nedbank dhe Telkom.

Më pas, Gavin Hunt mori përsipër detyrën nga Middendorp dhe ai ka duruar një fillim të makthit, gjendja e tij nuk u ndihmua nga ndalimi i transferimit të klubit.

“Në të vërtetë shumë e ashpër,” i tha Khune SuperSport TV pas dështimit të fundit të Glamour Boys, një humbje 2-1 kundër SuperSport United të Martën.

“Ne nuk e filluam sezonin si [well] siç kemi planifikuar dhe aq sa kemi dashur. Sepse ne përfunduam të dytin sezonin e kaluar dhe mendoj se kjo kishte një ndikim të madh në fillim të këtij sezoni, “vazhdoi ai.

“Kështu që unë mendoj se shumë prej nesh nuk janë ende të gatshëm për këtë sezon. Por ne gjithmonë duhet të jemi të gatshëm për gjithçka që na del përpara. Ne jemi ata që u regjistruam për të përfaqësuar Kaiser Shefat. Dhe ne jemi ata që vendosim veten në këtë situatë, ne jemi ata që duhet të dalim prej saj. “

Humbja e Amakhosi kundër Matsatsantsa shërbeu për të nxjerrë në pah disa çështje me të cilat ata janë përballur këtë sezon – mungesa e avantazhit përpara dhe disa gabime të pakujdesshme në pjesën e pasme – nënvizuar nga Khune duke dhënë me kujdes topin gjatë ndërtimit në golin e hapjes së SuperSport.

“Ne dominuam gjatë gjithë kohës, por nuk i shfrytëzuam rastet tona,” tha ish kapiteni i Bafana Bafana. “Unë e dhashë topin sepse mendoj se po përpiqem të bëj shumë. Unë po përpiqem të jem një lojtar topi, Unë jam duke u përpjekur të jem një portier në të njëjtën kohë, kështu që mendoj se thjesht duhet të qëndroj te një portier “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu