Mbrojtësi i Atletico Madrid, Kieran Trippier është pezulluar nga futbolli për 10 javë për shkeljen e Rregullave të Bastit të FA.

Trippier u akuzua fillimisht në maj për shkelje që datojnë nga korriku 2019, pak para se ai të bashkohej me Atleti nga Tottenham.

Pas një procesi të gjatë apelimi, FA më në fund konfirmoi që lojtari anglez kishte shkelur rregullat e lojërave të fatit.

Kieran Trippier
Trippier ka bërë një fillim të shkëlqyeshëm të sezonit | Denis Doyle / Getty Images

“Kieran Trippier është pezulluar për dhjetë javë dhe gjobitur 70,000 £, pas sjelljes së keqe në lidhje me shkeljet e Rregullave të Bastit të FA,” një deklarata e lexuar.

“The Atletico Madrid mbrojtësi mohoi shtatë shkelje të pretenduara të Rregullit FA E8 (1) (b), të cilat u tha të ndodhin gjatë korrikut 2019 dhe kërkoi një seancë dëgjimore personale. Një komision i pavarur rregullator u caktua për të dëgjuar çështjen, me katër nga shkeljet e pretenduara të gjetura të provuara dhe tre të pushuara gjatë një seance dëgjimore personale të mëvonshme.

“Arsyet me shkrim të komisionit të pavarur rregullator për vendimet e tij dhe sanksionin e lidhur do të publikohen në kohën e duhur. Pezullimi, i cili përfshin të gjithë aktivitetin e futbollit dhe të lidhur me futbollin, është efektiv në të gjithë botën nga sot (e mërkurë 23 dhjetor 2020) pas një aplikimi në FIFA “

Rregulla e FA E8 (1) (b) thotë se një lojtar nuk mund të sigurojë informacion që nuk është i disponueshëm publikisht për dikë jashtë futbollit nëse ai informacion përdoret më pas për qëllime kumari.

Daniel Sturridge u godit me një akuzë të ngjashme në 2018, kur u zbulua se ai e kishte udhëzuar vëllain e tij të vinte bast që ai të nënshkruante një lëvizje huazimi në Sevilla. Sturridge fillimisht u mor me një ndalim gjashtë-javor për shkeljen por pas një apeli të FA, kjo u shtri në një pezullim katër-mujor. Kjo bëri që Sturridge të anulonte kontratën e tij me anën turke Trabzonspor marsin e kaluar dhe ai mbetet një agjent i lirë.

Para këtij dështimi, Trippier kishte shijuar një sezon të shkëlqyeshëm për Atletico. Ai nuk ka humbur asnjë sekondë të fushatës së Los Rojiblancos deri më tani, duke ndihmuar anën e Diego Simeone të ngjitet në majën e La Liga tryezë dhe progres përmes grupit të tyre të Champions League.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu