Portugezi është duke qëndruar optimist pavarësisht nga fakti që skuadra e tij rrezikon të rrëshqasë nga gara për kualifikimin e Champions League

Jose Mourinho këmbëngul se ai nuk është “i dëshpëruar” në Tottenham mes drejtimit më të keq që ai ka përjetuar në menaxhim, i cili ai thotë se thjesht shkon për të treguar “sa e bukur ka qenë karriera ime”.

Presioni po rritet mbi Mourinho pas një periudhe që ka parë ekipin e tij të humbasë katër nga pesë ndeshjet e fundit të Premier League, duke përfshirë një përmbysje 2-1 në West Ham të Dielën.

Sidoqoftë, Portugezi, i cili më parë ka fituar tituj kampionati në Porto, Chelsea, Inter dhe Real Madrid, është optimist për shanset e Spurs për një ringjallje dhe pretendon se shpirti në dhomën e zhveshjes mbetet i lartë.

Cfare u tha?

Mourinho u tha gazetarëve: “positiveshtë pozitive në negativ që ju thoni se nuk jam mësuar me këtë, por unë dua të di se cili trajner ka pasur gjithmonë qiell blu dhe kurrë me re ose pak i errët.

“Ndoshta vetëm një trajner i cili është gjithmonë në një klub dominant në një kampionat. Kjo tregon sa e bukur ka qenë karriera ime. A më bën mua në depresion? Jo. It’sshtë një sfidë.

“Unë punoj për klubin, lojtarët dhe mbështetësit. Gjithmonë e ndiej se duhet t’u jap aq shumë. Më dhemb dhe është një sfidë e madhe për mua dhe besoj se mund t’ia jap.

“Unë i jap gjithçka kudo që kam qenë dhe jam më e motivuar se kurrë. Unë kurrë nuk kam ndjerë atë që normalisht trajnerët ndjenin kur rezultatet janë të këqija, ata janë burra të vetmuar.

“Kjo është ajo që ne normalisht jemi. Unë kurrë nuk e kam ndjerë atë në këtë ndërtesë. Ndihem jo vetëm i respektuar, por i mbështetur. Të gjithë në të njëjtën varkë. Askush nuk është i lumtur, por askush nuk është në depresion.

“Ndihem pozitivisht. Ndoshta paksa e çuditshme për ju pasi keni humbur kaq shumë ndeshje, por unë jam pozitiv. Nuk jam i lumtur, por zgjohem duke dashur të vij këtu. Të gjithë e duan stërvitjen dhe po punojnë shumë me kaq shumë ndeshje.”

A mundet Tottenham të ndryshojë sezonin e tij?

Spurs rrëshqiti nëntë pikë prapa vendit të katërt West Ham pas humbjes së tyre në London Stadium, por ata ende kanë një lojë në dorë mbi Hammers e cila mund të rezultojë vendimtare në garën për kualifikimin e Champions League.

Njerëzit e Mourinho gjithashtu mund të rezervojnë një vend në garë duke fituar Europa League, pasi kanë vendosur një këmbë në 16 të fundit duke mundur Wolfsberger 4-1 në Budapest javën e kaluar.

Tottenham gjithashtu ka ende finalen e Kupës Carabao për të pritur më 25 Prill, kur ata do të synojnë të fitojnë trofeun e tyre të parë që nga viti 2008 duke mposhtur Manchester City.

Pamja më e madhe

Mourinho ka ende kohë për të shpëtuar një fushatë të suksesshme, por ka pak diferencë për gabime që mbeten në Premier League pasi ai bën oferta për të përmirësuar përfundimin e sezonit të kaluar në vendin e gjashtë.

Tottenham ishin të rregullt në katër të parët nën drejtimin e shefit të tyre të mëparshëm Mauricio Pochettino, i cili kryetari i klubit Daniel Levy shkarkoi pas një rezultati të dobët të rezultateve në nëntor 2019 dhe Mourinho mund të pësojë të njëjtin fat nëse nuk mund të qëndrojë i sigurt në anije në javët e ardhshme.

Leximi më tej



Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu