Afrikanët nuk do të jenë në dispozicion për zgjedhje kur Reds udhëtojnë në Parkun St. James për të trajtuar anën e Steve Bruce

Naby Keita dhe Joel Matip nuk do të jenë në dispozicion për zgjedhje kur Liverpool fytyrë Newcastle United në përballjen e së mërkurës në Premier League, sipas menaxherit Jurgen Klopp.

Shqetësimet për dëmtimin mbrojtës të Reds u rritën të Dielën kur mbrojtësi kamerunas u detyrua të dilte kundër West Bromwich Albion me një dëmtim në ije.

Matip, duke përfshirë në ndeshjen e tij të tetë angleze të topit gjatë fushatës 2020-21, kishte siguruar asistimin për Sadio Mane në minutën e 12-të, megjithatë, qendërmbrojtësi u tërhoq pas përpjekjes së një spastrimi ndaj njerëzve të Sam Allardyce në 15 minuta gjysma e dyte

Pasi u mjekua në fushë, 29-vjeçari u zëvendësua më pas nga Rhys Williams në orën e barazimit 1-1 në Anfield.

Duke iu drejtuar medias pasi u mbajt nga Baggies, bosi i Liverpool Klopp zbuloi se Matip do të humbte ca kohë.

“Joel më tha se ai ndjente diçka në aduktorin e tij dhe kjo padyshim që nuk ishte shumë e mirë,” tha Klopp në një konferencë shtypi pas ndeshjes siç u kap Uebfaqja e Liverpool

“Nuk jam i sigurt se sa serioz është tani, por ishte mjaft serioz që ai duhej të linte fushën. Pjesën tjetër të informacionit do ta marr nesër. ”

Sipas ish-yllit Jamie Carragher, është mbizotëruese që Reds të nënshkruajnë një mbrojtës qendror në afatin kalimtar të janarit për shkak të frikës nga lëndimi i klubit.

“It’sshtë një shqetësim masiv, por nuk është një shqetësim i ri. Joel Matip nuk do të luajë çdo ndeshje nga tani deri në fund të sezonit,” i tha Carragher Sky Sports.

“Ne e dinim se edhe para dëmtimit sot, kjo është arsyeja pse Liverpool është kryesorja që nënshkruan dikë në janar. Unë thashë që posa Virgil van Dijk kishte lëndimin e tij kundër Everton

Për Keita, ndërkombëtarin e Guinesë, i cili ka arritur vetëm 10 paraqitje deri më tani këtë sezon për kampionët në fuqi të Anglisë, gjermani shtoi se ai nuk do të figuronte gjithashtu në atë garë.

“Ai ndjeu përsëri një muskul”, tha Klopp. “Nuk e di saktësisht për sa kohë [it will be], por ai nuk ishte i gatshëm për sot dhe jo për të mërkurën, mendoj. Do ta shohim ”.

Lista e lëndimeve e Liverpool është tashmë e gjatë, me Joe Gomez, Virgil van Dijk, James Milner, Thiago Alcantara, Kostas Tsimikas dhe Diogo Jota tashmë jashtë fushe për arsye të ndryshme.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu