Sulmuesit legjendar të Afrikës së Jugut i është dashur të mbrojë Shaka, i cili po duron një thatësirë ​​të gjashtë ndeshjeve

Trajneri i AmaZulu FC Benni McCarthy e ka krahasuar veten me menaxherin e Liverpool FC Jurgen Klopp ndërsa vlerësoi Siphelele Mthembu pas një fitore ndaj Kaizer Heads.

Mthembu ishte një kërcënim i vazhdueshëm për mbrojtjen e Shefave gjatë gjithë ndeshjes PSL e cila përfundoi në një fitore 2-1 në favor të AmaZulu në FNB Stadium të Mërkurën pasdite.

Gjuajtësi me përvojë ra në sy me lojën e tij të ndërlidhur me sulmuesit shokë Augustine Mulenga dhe Lehlohonolo Majoro, të cilët shënuan të dy dhe ai është krahasuar me sulmuesin e zellshëm të Liverpool Roberto Firmino nga McCarthy.

Sidoqoftë, Mthembu ishte i kotë para portës ndërsa shpërdoroi disa raste të qarta me mbrojtjen e Shefave të ekspozuar dhe McCarthy tani ka mbrojtur lojtarin 33-vjeçar.

Çfarë është thënë

“Shaka [Mthembu] është një nga lojtarët më të mirë të ekipit që mund të gjesh në PSL, unë mendoj se njerëzit nuk i japin atij merita të mjaftueshme për punën e madhe që bën dhe futbollin e ndërlidhur që ai luan siç e dini, “tha McCarthy për mediat.

“Ndonjëherë ndihem si Jurgen Klopp sepse Klopp ka të njëjtin problem çdo javë me Roberto Firmino. Lojtarët e kritikojnë atë, por ata nuk e kuptojnë se çfarë sjell ai në ekip. Nëse ai nuk luan, e shihni se ka pak ndryshim në mënyrën se si ata luajnë.

“Me Shaka, kur ai luan ai sjell atë qetësi në fushë dhe natyrisht si trajner dhe lojtar dëshiron të jesh në fletën e shënimeve dhe të shënosh, por ai thjesht hyri në atë rol sepse ai gjithmonë merr opsionin për të kërkuar një shok skuadre që është në një pozitë më të mirë se ai. Ai nuk është sulmuesi më egoist dhe ndonjëherë ka nevojë të jetë më egoist ”, vazhdoi ai.

“Nëse e shihni raportin e asistimit nën mua, Shaka ka bërë një asist dhe unë jam i kënaqur me këtë. Nuk më intereson se çfarë do të mendonin të tjerët, për mua si trajner kur ai është në fushë e di se çfarë do të marrim dhe 99 përqind të kohës dalim me tre pikë kur Shaka luan.

“Kështu që unë jam shumë i kënaqur me të, por si lojtar ai do të dëshironte të shënonte dhe ka të bëjë me ekipin, jo me individët. Shaka nuk është nga ata lojtarë që kanë të bëjnë vetëm me të, ai ka të bëjë me shokët e tij të skuadrës për të hyrë në gola dhe është i lumtur të shoh ekipin të fitojë, dhe kjo është ajo që disa nuk e kuptojnë ”

Pse ka rëndësi dhe cila është pamja më e madhe?

  • Mthembu ka shënuar vetëm një herë në 15 paraqitje në të gjitha garat për gjigandët KwaZulu-Natal këtë sezon.
  • Shaka, i cili është i njohur për aftësinë e tij për të mbajtur topin dhe për tu lidhur me shokët e tij të skuadrës, gjithashtu ka siguruar vetëm dy asistime nga 15 ndeshje konkurruese për Usuthu.
  • Ish sulmuesi i Orlando Pirates do të kërkojë t’i japë fund thatësirës së tij me gjashtë ndeshje kur AmaZulu përballet me Black Leopards në Nedbank Cup 16 ndeshjen e fundit më 27 shkurt.
  • Usuthu po shijon një tetë ndeshje pa humbje në të gjitha garat në këtë moment duke regjistruar tre barazime dhe pesë fitore.
  • AmaZulu është gjithashtu i pamposhtur në katër ndeshjet e fundit konkurruese kundër Leopards duke regjistruar dy fitore të njëpasnjëshme dhe dy barazime radhazi.

Itumeleng Khune, Kaizer Chiefs & Siphelele Mthembu, AmaZulu FC, Shkurt 2021

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu