Jurgen Klopp deklaroi me besim se futbolli ka “funksionuar” në muajt e fundit pasi ai hodhi poshtë kritikat ndaj festimeve të golave ​​të lojtarëve.

Mes një rritje të infeksionit nga koronavirus, Premier League kujtoi anëtarët e saj të enjten për të “dhënë një shembull” në fushë.

Kjo përfshin festimet e golave, për të cilat lojtarët janë përballur me kritika për mungesën e distancës shoqërore.

Menaxheri i Manchester City Pep Guardiola, megjithatë, këmbënguli që ekipi i tij do ta ketë të vështirë të ndjekë protokollet e zgjeruara. Homologu i Chelsea Frank Lampard i bëri jehonë këtij ndjenje.

Si i tillë, shefi i Liverpool Klopp u përball me pyetje në debat në konferencën e tij për shtyp të Premten.

Ai tha se “asgjë nuk ndodhi” nga festimet e golit që kur futbolli rifilloi në qershor, duke shtuar se gëzimi i shënimit të një goli i lejon lojtarët të “harrojnë” për çështjet jashtë fushës.

Klopp gjithashtu i kërkoi Premier League të merrte parasysh këshillat zyrtare nga udhëheqësit botërorë në fillim të pandemisë – që të jesh jashtë paraqet më pak rrezik të infeksionit sesa situatat e brendshme.

Sidoqoftë, pika e tij më e madhe erdhi në lidhje me nivelin e testimit në dispozicion të lojtarëve të nivelit të lartë.

Klopp tha: “Unë e di se një nga gjërat për të folur është modeli që duhet të jemi, por ne testohemi dy herë, ndonjëherë tre herë në javë.

“Ne e dimë që midis testeve ka ende dy ditë kur mund të infektoheni. Ka ndodhur, pothuajse të gjitha [the cases] ndodhi kur njerëzit lanë flluskat e tyre.

“Theshtë momenti i vetëm që ne përpiqemi t’i harrojmë këto gjëra. Nëse dikush thotë ‘Oh ata mund të përqafojnë njëri-tjetrin, pse nuk mundem unë?’ atëherë kemi një problem.

“Por unë mendoj se njerëzit janë mjaft të zgjuar për të bërë ndryshimin midis njerëzve që testohen vazhdimisht dhe atyre që nuk janë. Bën një ndryshim masiv.

“Nëse mendojmë ose ndiejmë se po kërcënojmë shokët tanë të skuadrës, nuk do ta bënim kurrë. Thjesht nuk do të ndodhte ”.

Klopp ofron kontroll realiteti të protokollit Covid

Trajneri gjerman pastaj ofroi një pamje të çiltër nga një ditë në jetën e lojtarëve dhe stafit të Liverpool.

“Ne kemi takime të pastra në dhoma, unë duhet të bërtas në mënyrë që lojtarët të më kuptojnë. Kështu që, unë e kuptoj diskutimin dhe nuk kam asnjë zgjidhje reale, ”tha ai.

“Reallyshtë vërtet e vështirë për djemtë tanë sepse ndërtesa është tërë ditën e ftohtë sepse të gjitha dyert janë të hapura. Të gjithë ecin me pallto të ngrohta, ne provojmë absolutisht gjithçka.

“Na u desh të mbyllnim mensat. Të gjitha gjërat me të vërtetë të rëndësishme në baza ditore, ne nuk mund t’i bëjmë kështu që të mos i bëjmë. Ne nuk futemi vjedhurazi në një dhomë dhe themi ‘Askush nuk na sheh’.

“Ne thjesht u përmbahemi rregullave. Nëse dikush thotë ‘Nëse e bëni përsëri [about Covid protocols] atëherë duhet të ndalemi ‘, nuk do ta kuptoja.

“Asgjë nuk ndodhi rreth festimeve të golit. Nuk është e drejtë ”.

Liverpool përballen me Manchester United në një përplasje hidhëruese të Dielën, me Klopp duke vërejtur kërcënimin e dukshëm të Bruno Fernandes për Djajtë e Kuq.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu