Jurgen Klopp këmbënguli se Liverpool bëri aq sa duhet për të mposhtur Newcastle – dhe e kanë bërë këtë me paraqitje më të këqija – pasi u mbajtën në një barazim pa gola.

Liverpool erdhi nga St James ‘Park me vetëm një pikë në ndeshjen e tyre të fundit të vitit 2020. Newcastle u tregua i vendosur për t’i mohuar ata përkundër një numri të shanseve kryesore.

Nuk ishte rezultati që shumë do të prisnin, me Liverpoolin që mburrej me një rekord të fortë kundër Newcastle në vitet e fundit.

Sidoqoftë, nikoqirët fituan pikët e tyre, që do të thotë Liverpool të shkojë në Vitin e Ri me tre pikë në krye të Premier League.

Pavarësisht se humbi shansin për të kaluar pesë pikë larg, Klopp nuk ishte shumë i dëshpëruar me performancën.

BBC Sport: “Premier League është vetëm skuadra të mira. Kishim shanse të mëdha. Kundërshtimi është i mirë dhe kjo ndodh gjatë gjithë kohës.

“Ju nuk mund të mendoni se unë duhet t’i jap kapelën time ekipit tim, por më pëlqen performanca. Ishte vërtet mirë.

“A mund të luajmë futboll më të mirë? Po, por në këtë lojë kemi bërë më shumë se sa për ta fituar atë.

“Mendoj se kishim katër shanse 100%. Ne kemi fituar kundër Newcastle më parë me më pak shanse. Sonte nuk e bëmë por e pranojmë atë.

“Unë jam i kënaqur me gjërat që pashë sonte dhe me të vërtetë mund të punoj me këtë.

“Djemtë janë të irrituar dhe me të drejtë, por jo për performancën. Shtë një bazë për t’u ndërtuar për ditët, javët, muajt e ardhshëm “.

Klopp reagon ndaj kthimit të Thiago

Një nga faktorët pozitivë për Liverpool ishte kthimi në veprim i Thiago Alcantara si një zëvendësues.

Mesfushori hyri në vend të James Milner, i cili gjithashtu po kthehej nga dëmtimi. Klopp po qëndron i durueshëm me rekrutimin e tij veror, por është i ngazëllyer që ai ka shansin të tregojë përsëri cilësinë e tij.

Ai tha: “Ne mund të shohim shumë momente se sa futbollist i mirë është. Tani duhet të shohim se si reagon ai dhe gjithë ato gjëra. Kemi një lojë tjetër brenda katër ditësh.

“James Milner luajti një lojë super në mesfushë pas një ndërprerje të lëndimit.”

Klopp gjithashtu veçoi mbrojtësin Nat Phillips për lavdërim pasi ai hyri në formacionin startues në vend të Joel Matip të anashkaluar.

Menaxheri shtoi: “Nat Phillips bëri punën e tij, me të vërtetë i fortë kundër sulmuesve 100%.

“Një lojë vërtet e mirë, por jo rezultati që duam.”

LEXO MË SHUMË: Klopp nxiti të shmangte ‘recetën për katastrofë’ duke u mbështetur në dyshen e Liverpool

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu