Jurgen Klopp llogarit se fitorja e Liverpoolit në Tottenham është “pikërisht ajo që ai pret nga skuadra e tij” dhe u dha merita lojtarëve të tij për vrapimin e tyre në rrugët e fitimeve në Londrën e Veriut.

Kuqezinjtë janë përsëri në katër të parët dhe përfunduan një pritje tetë orëshe për një gol të Premier League në fitoren e tyre 3-1 në Tottenham Hotspur Stadium.

Roberto Firmino goditi mysafirët përpara katër minutave në kohën e ndërprerjes së pjesës së parë.

Trent Alexander-Arnold pastaj dyfishoi epërsinë e Liverpool disa minuta pas pushimit. Pierre-Emile Hojbjerg gjuajti në një përpjekje të mirë për të mbajtur Spurs në distancë prekëse, por loja mbaroi kur Sadio Mane shkatërroi të tretën në shtëpi.

Rezultati do të thotë se është një kthim në katër të parët për Liverpool. Ata gjithashtu do të shpresojnë fitorja shumë e nevojshme provon një pikë kthese në sezonin e tyre pas një periudhe të vështirë vonë.

Menaxheri i Reds ishte qartësisht një njeri i lumtur dhe tha se ishte shumë më tepër nga sa priste nga ana e tij.

I tha Klopp BT Sport: “Unë jam i kënaqur – ishte një lojë e shkëlqyeshme. Super intensitet siç e parashikuam. Ne shënuam golat në momentet e duhura, njerëzit e duhur shënuan golat, kështu që të gjitha mirë përveç golit të tyre.

“Ajo që pashë sot nuk ka të bëjë me formën apo formën, ka të bëjë me atë se kush jemi. Kjo ishim ne. Pjesa e dytë sidomos ne ishim ne, ishte një luftë masive. Nuk mbaj mend që Spurs kishte shumë top, por ne e mbrojtëm atë shumë mirë. Një performancë e mirë dhe pashë shumë gjëra që doja të shihja.

“Ju nuk mund të jeni me të vërtetë i sigurt se do të shënoni gola si ky në pjesën e dytë sepse ata bënë dy ndryshime.”

Duke cituar gjërat që Liverpool bëri mirë, Klopp shtoi: “Në mënyrë fyese ne e përballuam mirë formimin e tyre. Ne kemi luajtur në mes të linjave dhe kemi qenë aq shpesh rreth kutisë, kundër shtypi ishte me të vërtetë i mirë, ne ishim mjaft të lartë në mbrojtje, por jo edhe të çmendur.

Klopp, ndërkohë, refuzoi të zbulojë se sa i rëndë ishte dëmtimi i Fabinho pasi dha vetëm detaje të kufizuara në lidhje me mungesën e tij kundër Tottenham.

Thashethemet kishin qarkulluar para fillimit në Tottenham se braziliani do të humbte. Dhe kur fleta e ekipit u njoftua, ajo konfirmoi se braziliani është bërë i fundit që bie faulli i mallkimit të dëmtimit mbrojtës të Liverpool.

Me klubin që shpjegonte se mungesa e tij ishte poshtë për një “çështje të vogël të muskujve”, Klopp refuzoi të zbulonte ndonjë informacion tjetër përpara ndeshjes.

Kur merret në pyetje nga BT SportDes Kelly, Klopp po jepte pak larg.

“Nuk ishte asgjë, ai thjesht ndjeu diçka [in training] dhe na duhej ta nxirrnim jashtë dhe tani ai ishte jashtë, ”shpjegoi Klopp.

“Nuk ishte një sfidë, intensive apo diçka tjetër, ashtu si ndodhin gjërat.”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Alexander-Arnold përshëndet fitoren e Liverpool

Aleksandër-Arnold, ndërkohë, vendosi një njeri të ekranit të ndeshjes dhe pranoi që tre pikët ishin një lehtësim i mirëpritur.

“Ne kishim nevojë për atë dhe e meritonim atë,” i tha ai BT Sport. “Ne kemi dominuar pjesën më të madhe të lojës. Ata kishin gol të pamundur që ndoshta do të kishte ndryshuar lojën. Kemi ardhur me një plan loje të cilin e kemi ekzekutuar në mënyrë të përsosur dhe i meritojmë të tre pikët.

Trent Alexander-Arnold

“Gola në lojëra si kjo ndryshojnë mënyrën e lojës së kundërshtarit. Ata duhej të dilnin pak më shumë në pjesën e dytë. Ne mund ta gjenim hapësirën më lehtë dhe kishim shanset tona dhe t’i largonim disa.

“Ne u kthyem mbrapa, pasi u kthyem mbrapa sidomos në zonën e qendrës së mbrojtjes dhe Joel Matip luajti mirë dhe pastaj Nathaniel Phillips në pjesën e dytë. Ata të dy kanë bërë një punë të shkëlqyeshme që tregon cilësinë që kemi në fushë. Për veten time, është gjithmonë mirë të marr një gol dhe të ndihmoj ekipin. ”

I pyetur se çfarë ishte ndryshe dhe mbrojtësi nuk kishte vërtet një përgjigje.

“Asgjë nuk ka ndryshuar me të vërtetë, ne jemi e njëjta skuadër që kemi qenë gjithmonë,” tha ai. “Ne kemi të njëjtin mentalitet duke shkuar në lojëra, ne e respektojmë opozitën. Ne kemi pritjen mbi veten tonë që ne duhet të fitojmë ndeshjen dhe kjo ishte një performancë e plotë nga djemtë. “

LEXO MË SHUMË: Thiago përçmon duetin e Liverpoolit të shkollës së vjetër duke u bërë dy nga të preferuarit e tij

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu