Sulmuesi i Reds ishte i mërzitur kur humbi shiritin për ndeshjen e ekipit të tij në Ligën e Kampionëve me Midtjylland në fillim të këtij muaji

Jurgen Klopp ka zbuluar se ai foli me Mohamed Salah mbi zhgënjimin e Egjiptianit për të humbur në Liverpool kapiteneria për një lojë në fillim të këtij muaji.

Por shefi i Reds thotë se Divock Origi është lojtari që me të vërtetë duhet të ishte mërzitur me vendimin e tij.

Salah bëri bujë kur deklaroi, në një intervistë me botimin spanjoll AS javen e shkuar, se ai kishte qenë “shumë i zhgënjyer” që nuk iu dorëzua shiriti për ndeshjen e Liverpoolit në Champions League jashtë FC Midtjylland më 9 dhjetor.

Trent Alexander-Arnold, gjashtë vjet më i ri, e drejtoi ekipin Danimarka, duke u bërë kapiteni i tretë më i ri në historinë e klubit, ndërsa Salah ishte në shënjestër në barazimin e Reds 1-1.

Ish-shoku i tij ndërkombëtar i Salah Mohamed Aboutrika e ndoqi atë duke thënë atë Salah ishte i pakënaqur në Anfield dhe që ai mund të shitej.

Duke folur për gazetarët përpara ndeshjes së skuadrës së tij në Ligën Premier West Brom, Klopp ishte i lumtur të sqaronte se nuk kishte asnjë çështje midis tij dhe Salah.

“Unë isha kapiten për një kohë të gjatë gjatë karrierës sime dhe shpesh mendoja se çfarë dreq pune ishte”, tha Klopp. “Nuk kishte shumë përfitime, vetëm shumë punë me të gjitha gjërat përreth tij.

“Kështu që unë nuk e ndiej rëndësinë e të qenit kapiten. Po, na duhet një si Hendo [Jordan Henderson], kjo është e qartë, por duke qenë kapiten për një lojë, nuk e kuptova se sa e rëndësishme mund të jetë kjo për lojtarët. Në këtë botë, ne bëjmë një bujë të madhe për gjithçka, dhe unë nuk e kuptova se ishte kaq shumë një histori për Trentin apo çfarëdo tjetër.

“Rregulli këtu është, ne kemi një komitet të lojtarëve. Hendo mban shiritin, dhe nëse nuk po luan, atëherë është Milly [James Milner]. Nëse ata të dy nuk po luajnë, atëherë është Virgjili [van Dijk] dhe nëse të tre nuk po luajnë, është Gini [Wijnaldum].

“Nëse të gjithë nuk mund të luajnë, atëherë zakonisht është lojtari që është më i gjatë në klub. Dhe kështu e pashë në kuptimin tim. Trent e kuptoi sepse ishte më i gjatë në klub – profesionalisht, jo vetëm karrierën e tij të të rinjve. “

Salah Alexander-Arnold 2020 Liverpool

Ai shtoi: “Dikush më pas më tha se do të kishte qenë Divock Origi, por Div ishte huazuar dhe gjëra të tilla. Ky ishte faji im. Nuk e bëra kaq të komplikuar. Ishte thjesht, ‘Trent është më i gjati në klub, kështu që ai ka shiritin’.

“Sigurisht që unë fola me Mo më vonë. Kur e kuptova që nuk funksionoi aq mirë [for him], Unë e sqarova atë, dhe pastaj ai foli përsëri për të në intervistë, gjë që nuk është problem për mua.

“Po, ai ishte i zhgënjyer, por unë nuk e bëra atë me qëllim. Unë thjesht bëra atë që bëra, dhe nëse bëra një gabim, atëherë ishte që Divock Origi nuk ishte kapiten atë ditë! “

Klopp u shfaq i bezdisur nga komentet e Salah AS kishte shkaktuar një përgjigje të tillë në Anglia dhe ishte i lumtur për të adresuar çështje të tjera të ngritura në intervistë – të tilla si fakti që 28-vjeçari refuzoi të përjashtonte një lëvizje të mundshme për të Real Madrid ose Barcelona në të ardhmen.

“Kur Mo u përgjigj në pyetjen, ishte thjesht që këta klube mund të interesoheshin, dhe ai nuk do ta përjashtonte atë,” tha ai.

“Imagjinoni, nëse pyesni ndonjë lojtar në botë që nuk po luan për Barcelonën ose Madridin, dhe i pyet ata,” A mund ta imagjinoni të luani për ta një ditë? ” dhe ata thonë, “Jo, jo për ta, Spanja është s ***! ‘ apo çfarëdo qoftë.

“Pse do ta thoshte ai atë? Të gjitha [Salah] tha është, ‘Ne do të shohim’ dhe se është në duart e klubit. Kjo është e vërtetë, 100 përqind. Bëhet fjalë për të ardhmen.

“Në të vërtetë është në rregull. Padyshim që nuk keni shumë për të folur dhe kjo është arsyeja pse ne bëjmë një histori të gjatë për një intervistë. Fineshtë në rregull, por nuk e bën atë më të rëndësishme për mua. Mo është një lojtar shumë i rëndësishëm për mua, padyshim, por historia përreth nuk është! “

Jurgen Klopp Mo Salah

Megjithatë, Klopp theksoi se ai nuk mund ta kuptonte pse ndonjë lojtar, e aq më tepër Salah, do të dëshironte të largohej nga Liverpool në këtë moment në kohë.

“Të gjithë mund të kërkojmë diçka tjetër nëse do të dëshironim, por për mua arsyeja e vetme për t’u larguar nga Liverpool në këtë moment është moti!” ai buzeqeshi.

“Çfarë arsye tjetër mund të ketë? Ky është një nga klubet më të mëdha në botë. Ne paguajmë paratë, ndoshta jo më së shumti në botë, por paguajmë mirë, kemi një stadium të bujshëm me mbështetës të jashtëzakonshëm në të gjithë botën. Ngjyrat tona janë të kuqe e cila është ngjyra më e mirë gjithsesi, pra ku janë arsyet?

“Ju nuk mund t’i detyroni njerëzit të qëndrojnë. Nga rruga, nuk e kemi bërë kurrë. E gjitha ka të bëjë me kohën, momentin e duhur. Ne bëjmë ndryshime dhe sjellim lojtarë, dhe nëse një lojtar dëshiron të shkojë, atëherë nuk do të qëndronim në rrugë. Thjesht nuk e kuptoj pse do të dëshironin ata. ”

I pyetur nëse mendja e vetme e Salah – ai gjithashtu foli për dëshirën për të thyer “të gjitha rekordet e klubeve” në Liverpool – e bëri atë të vështirë për t’u menaxhuar, Klopp tha: “chashtë sfiduese, do të thoja, në një mënyrë të mirë. Kjo është puna ime.

“Gjëja me futbollistët është se ata duhet të jenë jashtëzakonisht të sigurt për të luajtur futbollin e tyre më të mirë. Dhe të jesh jashtëzakonisht i sigurt, po kjo të bën një person të veçantë, dhe jo gjithmonë më të lehtë për tu trajtuar çdo ditë.

“Kjo është puna. Deri më tani [with Salah] nuk kishte asnjë problem dhe nuk mund të shoh ndonjë problem në të ardhmen.

“Niveli i motivimit të Mo është me të vërtetë, me të vërtetë, me të vërtetë i lartë, ai e mban veten në një formë të bujshme, ai punon jashtëzakonisht shumë gjatë seancave të tij – së pari, në fund të fundit, në atë lloj gjëraje. Nuk ka asgjë për të cilën mund ta fajësoni atë, të them të drejtën.

“Ai e di saktësisht se çfarë i duhet nëse do të ketë një shans për të thyer rekorde. E gjitha është në rregull. Këto lloj intervistash, për të cilat kam dëgjuar tani, ju i bëni shumë, të them të drejtën! Fineshtë mirë, por çdo ditë nuk e ndiejmë atë. ”

Liverpool mund të mirëpresë përsëri Milner dhe Xherdan Shaqiri në skuadrën e tyre për ndeshjen e së dielës me luftëtarë West Brom. Dyshja kanë rifilluar trajnimin e plotë në Kirkby pas dëmtimeve të muskujve.

Thiago Alcantara gjithashtu ishte fotografuar duke stërvitur me shokët e tij të skuadrës këtë javë, por Spanjolli nuk do të rrezikohet këtë fundjavë pasi të Kuqtë marrin të gjitha masat e nevojshme paraprake pas problemit të tij në gju, i cili e ka mbajtur atë për më shumë se dy muaj.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu