Padyshim që golashënuesi më i mirë në historinë e futbollit, Cristiano Ronaldo është padyshim një nga më të mirët për të luajtur ndonjëherë ndeshjen.

Gjatë viteve të tij në Manchester United, Real Madrid dhe Juventus, legjenda e Portugalisë ka grumbulluar mbi 650 gola në karrierën e klubit dhe ka fituar çdo trofe të madh në dispozicion të tij në nivelin e klubit.

Nga 158 skuadra që ai ka luajtur kundër në karrierën e tij, Ronaldo ka shënuar kundër 117 dhe e bëri atë gati të dhënë kundër disa palëve.

Këtu ne shikoni 30 kundërshtarët e tij të preferuar gjatë karrierës së tij konkurruese në klub.

Cristiano Ronaldo, Neven Subotic
Ronaldo e ka zakon të shënojë gola të rëndësishëm | Imazhe Sport Fuqia / Getty Images

Ronaldo është golashënuesi më i mirë në të gjitha kohërat Real Madrid dhe historia e Ligës së Kampionëve, dhe u shtua të dy atyre gjërave kur ai doli kundër Borussia Dortmund.

Ronaldo shënoi 44 hat-trick të jashtëzakonshëm për Real Madrid gjatë kohës së tij në klub, por i pari që shënoi ndonjëherë erdhi kundër Real Mallorca në 2010.

Cristiano Ronaldo, Cristian Sapunaru
Ronaldo kurrë nuk humbi ndaj Zaragoza | Gonzalo Arroyo Moreno / Getty Images

Ronaldo fitoi gjashtë nga shtatë paraqitjet e tij kundër Zaragoza për Real Madrid dhe shënoi një hat-trick në 2011.

Një ekip tjetër ndaj të cilit Ronaldo pësoi disfatë, makineria portugeze shënoi tre herë kundër tyre në sezonin 2014/15, duke përfshirë një djegues të një gjuajtje të lirë.

Ronaldo shënoi një gol solo mahnitës kundër Almeria në 2010 gjatë sezonit të tij debutues me Los Blancos, i pari nga shtatë në shtatë ndeshje.

Mesfushori portugez i Manchester United
Ronaldo shënoi një gol thyer rekord kundër Wigan në 2008 | PAUL ELLIS / Getty Images

Ronaldo gjithmonë e donte një goditje kundër Wigan dhe shënoi një gol të barazimit rekord të 31-të në ligë, ndërsa Manchester United fitoi Premier League në 2008, pak ditë para se të shënonte në finalen e Ligës së Kampionëve në Moskë.

https://www.youtube.com/watch?v=CDdEvZnhCuc

Një tjetër kundërshtar i Champions League që ra në këmbët e Cristiano. Ronaldo shënoi këtë ulëritës gjatë rrugës për në triumfin e Real Madridit në Ligën e Kampionëve në 2017.

Shtatë gola në tre ndeshje është një rekord absurd për këdo, por edhe për Ronaldon. Ai mori katër gola në një fitore 5-1 në 2014 për të rritur statistikat e tij, por shënoi në çdo lojë që luajti kundër Elche.

Cristiano Ronaldo
Rekordi i Ronaldos kundër Romës ishte i mirë edhe para se të transferohej në Serie A | Alex Livesey / Getty Images

Rekordi i Ronaldos kundër Romës ishte mbresëlënës edhe para se të bashkohej me Serie A, duke shënuar dy herë në fitoren e United me rezultatin 7-1 në vitin 2007 para një goditje me plumb në vitin 2008 gjithashtu.

https://www.youtube.com/watch?v=u0dg-wNInCY

Ronaldo gjithnjë u paraqit kundër Aston Villa, por asnjë rast nuk ishte më i rëndësishëm sesa dy golat e tij për të ndihmuar Reds të vinin nga prapa në rrugën e një fitore klasike dhe një tjetër titulli të Premier League.

https://www.youtube.com/watch?v=gXBIZSvhOEc

Një përplasje në pesha të rënda, pa marrë parasysh se për kë luante Ronaldo në atë kohë, por ai dorëzonte më shpesh sesa jo. Me shumë dashuri u kujtua nga tifozët bavarezë për het-trikun e tij në çerekfinale ndërsa Madridi shënoi numrin dy të tre-torfeve të tyre në Evropë.

https://www.youtube.com/watch?v=xCNbMlUtv0k

Një tjetër kundërshtar, një tjetër hat-trick për CR7. Ronaldo shënoi një hat-trick në atë kohë të quajtur Amsterdam ArenA në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve në 2012. Ai shënoi në të dy ndeshjet e tij kundër tyre për Juventus gjithashtu, por ishte në anën e humbjes së barazimit në nokaut.

https://www.youtube.com/watch?v=L0PG6FN01ZM

Shumica e ndeshjeve të Ronaldos kundër Spurs erdhën para se ai të ishte fenomeni i shënjestrës që u bë, por kjo nuk e ndaloi atë të vinte së bashku një rekord mbresëlënës kundër London veriut. Kjo përfshin një përplasje pasi Djajtë e Kuq erdhën nga 2-0 poshtë në pjesën e parë për të fituar 5-2 përsëri në 2009.

Para se të bashkohej me gjigantët Torino, rekordi i Ronaldos kundër Juventusit ishte i jashtëzakonshëm. Në krye të dy golave ​​që shënoi në finalen e Ligës së Kampionëve 2017 kundër tyre, ai shënoi pa dyshim golin e tij më të mirë ndonjëherë vitin e ardhshëm në çerek finale.

Osasuna shpesh ishin viktima të ndjekjes së vazhdueshme të Ronaldos për një çizme të artë, pasi ai shënoi në shtatë ndeshje të ndara kundër tyre. Kjo grevë në 2014 ishte zgjedhja e grupeve.

Një tjetër rekord i më shumë golave ​​se sa ndeshjet kundër, por ky është rritur shumë nga një gol me pesë gola në 2015 në një fitore 9-1.

Jo shpesh një skuadër mund të shënojë dhjetë gola në një lojë, por ajo që është edhe më pak e mundshme të ndodhë që Ronaldo të shënojë vetëm dy prej tyre. Kjo ndodhi në 2016 por nuk e ndaloi CR7 të merrte 12 në nëntë paraqitje kundër Rayo.

Pas katër ndeshjeve pa gol ndaj Villarreal për Manchester United, Ronaldo e kompensoi atë duke i futur në shpatë në La Liga. Kjo përfshin këtë hat-trick të përsosur në një fitore rikthimi përsëri në 2011.

Ronaldo gjithmonë e donte të luante kundër Deportivo. Ai shënoi në gjashtë ndeshje të ndara kundër tyre, duke përfshirë dy hat-trick.

Skuadra ndaj të cilës Cristiano Ronaldo shënoi golin e tij të 324-të në Real Madrid, duke e bërë atë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në historinë e klubit. Ai gjithashtu kapi dy hat-trick kundër tyre gjatë rrugës për të shënuar 14 herë në 12 paraqitje.

Rekordi i Ronaldos është më mbresëlënës sepse ai kurrë nuk shënoi hat-trick kundër Valencias
Rekordi i Ronaldos është më mbresëlënës sepse ai kurrë nuk shënoi hat-trick kundër Valencia | Jasper Juinen / Getty Images

Një nga rastet e rralla kur Ronaldo ka një rekord mahnitës kundër një skuadre pavarësisht se nuk ka shënuar kurrë hat-trick kundër tyre.

Ronaldo shënoi vetëm në shtatë nga 14 ndeshjet që luajti kundër Espanyol, por tre nga ata panë që ai shënoi 11 gola.

Dy hat-trick dhe një tërheqje me pesë gola në këto tre ndeshje ndihmojnë në rritjen e numrit të tij.

Kur Ronaldo luajti Real Sociedad ishte e pashmangshme që ai të shënonte, dhe pothuajse gjithmonë më shumë se një herë. Në fakt, CR7 shënoi dy hat-trick dhe katër kllapa kundër tyre. Thashethemet thonë se në San Sebastian, ata e quajnë Thanos.

Ronaldo gjithashtu grumbulloi nëntë asistime së bashku me 17 golat e tij kundër Malaga.

Ai kapi dy hat-trick në 19 paraqitjet e tij kundër skuadrës spanjolle, duke përfshirë këtë trefishim në një fitore 7-0 në 2011.

Ronaldo rrëmbeu dy hat-trick kundër Athletic Club gjatë kohës së tij në Spanjë, duke përfshirë këtë në një fitore 5-0. Disa faqe zyrtare nuk e llogarisin të tretin Ronaldon në këtë lojë, në vend të kësaj ia kreditojnë Pepe. Por Real Madrid e numëron, kështu që edhe ne do ta bëjmë.

Rekordi më i madh i lojtarëve të lojërave të mëdha, rekordi i Ronaldos në ndeshjen më të madhe prej tyre ishte i patëmetë. Ai shënoi golin që vulosi titullin e tij të parë në La Liga në Camp Nou, i cili lindi edhe festën e tij famëkeqe ‘calma’.

Të shënosh 20 gola kundër një kundërshtari të vetëm është qesharake, por ta bësh atë në vetëm 13 ndeshje është një arritje që vetëm Ronaldo mund ta arrijë. Ai shënoi hat-trickun e tij të 23-të në La Liga kundër Celta në 2014.

Një rekord absolutisht joreal pasi Ronaldo shënoi tre hat-trick dhe pesë kllapa të tjera kundër rivalëve vendas të Madridit gjatë mandatit të tij në Bernabeu.

Ronaldo ka qenë gjithmonë njeri për rastin e madh dhe ai u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në derbin e Madridit gjatë kohës që ishte në Spanjë. Por ai nuk pushoi së terrorizuari ata kur shkoi në Serie A, duke shënuar një hat-trick të Ligës së Kampionëve për Juventusin që t’i nokautonte në 2019.

Një katër hat-trick i dyfishtë, dy kllapa dhe madje edhe një gol me katër gola për Ronaldon kundër kundërshtarit të tij të preferuar Sevilla. Ronaldo nuk arriti të shënonte vetëm në tre ndeshje kundër tyre, duke i bërë 27 golat e tij edhe më absurdë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu