Klubet e futbollit Premier League të vendosura në kategorinë e sapo kategorizuar të Anglisë do të rrisin numrin e testeve Covid-19 në dy herë në javë për të luftuar llojin e ri të virusit.

Të Shtunën, 19 Dhjetor, Kryeministri njoftoi se disa zona të kombit do të lëviznin nga Tier 3 në Tier 4, gjë që sjell kufizime më të ashpra pas identifikimit të një lloji të ri koronavirus që mendohet të përhapet më shpejt.

FBL-ENG-PR-NORWICH-BRIGHTON
Premier League ka pritur më shumë se 200 ndeshje që kur futbolli u kthye në mes të qershorit | RICHARD HEATHCOTE / Getty Images

Pjesë të mëdha të jug-lindjes së Anglisë, duke përfshirë të 32 bashkitë e Londrës, janë zhvendosur në statusin e Tier 4. Ekspertët e shëndetit kanë sugjeruar që lloji i ri i COVID-19 është ‘e mundshme’ për të nxitur shtyrjet në Premier League i cili, pas 14 raundeve të sezonit aktual, ka parë vetëm një ndeshje të thirrur për shkak të pandemisë.

Në një përpjekje për të parandaluar këto përçarje të parashikuara, klubet e Premier League në Tier 4 do të rrisin numrin e testeve që ata kryejnë mbi lojtarët dhe stafin e tyre në përputhje me Daily Mail. Ekipet kryesore të fluturimit të Anglisë në nivelin më të lartë të vendit thuhet se do t’i nënshtrohen testeve çdo 72 orë si ‘një masë paraprake shtesë’.

Të gjashtë klubet londineze në Premier League, Arsenal, Chelsea, Crystal Palace, Fulham, Tottenham dhe West Ham janë vendosur në Nivelin 4 dhe mund të kryejnë këtë protokoll të ripërtërirë të testimit.

Ky orar i shtuar i testimit mendohet të prezantohet pas periudhës festive dhe është kulmi i bisedimeve të cilat supozohet se kanë qenë ‘duke vazhduar për ca kohë’ para se azhurnimi i fundit të përshpejtojë çështjet.

Arsenal v Burnley - Premier League
Të gjashtë ekipet e Premier League në Londër janë vendosur në Tier 4 | Laurence Griffiths / Getty Images

Premier League raportoi më pak se 0.5% të testeve pozitive pas grupit të fundit të rezultateve, por disa palë jashtë fluturimit të lartë anglez kanë zbuluar një mori rastesh të reja pozitive. Sidoqoftë, shpejtësia e transmetimit në rastet në Ipswich Town të ​​Ligës Një e kanë bërë fizionistin e ekipit Matt Byard të spekulojë se lojtarët dhe stafi i klubit kanë kontraktuar llojin e ri.

Byard ndau mendimet e tij për rritjen e provave në klub faqja zyrtare në internet, duke thënë: “Unë e di që EFL po shikon të sjellë masa shtesë, me ndoshta më shumë prova për shembull. Unë gjithmonë kam mbështetur testimin rutinë për të siguruar një kthim në programin e luajtjes.

“Personalisht, me kaq shumë klube të prekura nga ky aktualisht dhe nga ky zhvillim i ri i tendosjes, futbolli mund të përfitojë nga një” ndërprerës qarku “para se të kthehet për të luajtur në mënyrë të sigurt.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu