Kur një lojtar i cilësisë së Alejandro ‘Papu’ Gomez është i lidhur me një lëvizje të mundshme, zakonisht ne jemi të detyruar të durojmë muaj dhe muaj spekulime të lodhshme nëse ai do të përfundojë në të vërtetë duke u larguar.

Cfare thua ti Ai ka rënë plotësisht me menaxherin dhe më pas nuk ka luajtur për rreth një muaj? Oh e drejtë – po, ai është padyshim në lëvizje.

Pra, kjo është pengesa e parë që u hodh, tani në pyetjen tjetër të madhe – ku do të shkojë ai?

Shanset janë që njeriu Atalanta të mbetet në të Seria A, me një mori klubesh italiane të etura për të marrë shërbimet e tij duke përfshirë Interin, Juventusin, Fiorentinën, Torinon dhe Milanin. Sidoqoftë, kjo nuk duhet të ndalet Premier League klube që shikojnë me interes.

Me një lëvizje të destinuar në dukje të ndodhë në javët e ardhshme, ne kemi renditur të gjithë klubet angleze që duhet të kërkojnë të nënshkruajnë Argjentinasin e talentuar.

Skuadra e Jurgen Klopp është shtrirë këtë sezon
Skuadra e Jurgen Klopp është shtrirë këtë sezon | Robin Jones / Getty Images

Në vitet e fundit, Liverpool janë bërë të njohur për qasjen e tyre të matur në transferimin e biznesit. Prandaj, do të ishte jashtëzakonisht e pamundur që ata të bënin një përpjekje të fundit për të nënshkruar Gomez – por kjo nuk do të thotë që nuk duhet.

Fitimi i Premier League vitin e kaluar ishte një arritje monumentale, por nëse ata do të mbanin kurorën e tyre në një nga sezonet më të paparashikueshme që kemi pasur ndonjëherë – kjo do të ishte një përpjekje.

Perspektiva e titujve mbrapa mbrapa është mjaft e arritshme, megjithëse skuadra e Jurgen Klopp janë penguar seriozisht nga dëmtimet këtë sezon, me Diogo Jota ende jashtë fushe.

Takumi Minamino qartë nuk është në lartësinë e detyrës për të plotësuar disa nga lojtarët më të mëdhenj të Liverpoolit, dhe blerja e Gomez do të thoshte që Klopp kishte një thellësi shumë të nevojshme, nëse skuadra e tij do të vazhdonte të luftonte me dëmtimet.

Moussa Sissoko, Lucas Moura, Davinson Sanchez, Serge Aurier
Mesfushës së Tottenhamit i mungon krijimtaria | Clive Rose / Getty Images

Jose Mourinho e bëri forcimin e mesfushës së Tottenham një përparësi kur ai arriti në klub, dhe ai e ka bërë një punë të shkëlqyeshme për të.

Sidoqoftë, Spurs duhet të lejojë që frena dore të shkojë pak, dhe pa një forcë të vërtetë krijuese në mesfushë ata po përpiqen ta bëjnë atë.

Tanguy Ndombele duket një veprim klasor herë pas here, por ai nuk është aq i qëndrueshëm sa të mbështetet tek ai si shkëndija numër një e mesfushës së ekipit.

Mourinho thuhet se është i interesuar si për Marcel Sabitzer ashtu edhe për ish-njeriun e Spurs Christian Eriksen, dhe Gomez do të ishte një alternativë e shkëlqyer nëse ky është lloji i lojtarit që ai po kërkon të rekrutojë.

Joao Moutinho, Pablo Fornals, Ruben Neves
Ndryshimi i fundit i Wolves në formë ka parë një nevojë për krijimtari në mesfushë | Pishinë / Getty Images

Nuno Espirito Santa është larguar nga sistemi i krahut të krahut i cili i ka shërbyer aq mirë viteve të fundit, me Wolves që tani po vendos një formacion 4-4-2.

Ky veprim ka nxjerrë në pah një dobësi të madhe në anën e tyre, në atë që ata nuk kanë hile në qendër të fushës. Pa keqardhjen e tyre përpara, Wolves kanë nevojë për diçka shtesë në mesfushë, dhe – sa fantastikë janë Leander Dendoncker, Ruben Neves dhe Joao Moutinho – ata thjesht nuk e kanë atë zanat.

Pa Raul Jimenez në krah Wolves duken pak pa dhëmbë duke shkuar përpara, dhe ardhja e Gomez mund të rritë sulmin e tyre dhe gjithashtu të ndihmojë përfundimisht si Morgan Gibbs-White.

Mikel Arteta
Skuadrës së Mikel Arteta seriozisht i mungon cilësia | Pishinë / Getty Images

Emërtoni ndonjë futbollist gjysmë të denjë në botë dhe ju ndoshta mund të thoni ‘po, Arsenali mund të bëjë me të’.

Ndoshta një fëmijë i ashpër pasi Topçinjtë janë përmirësuar në javët e fundit, por Mikel Arteta nuk duhet të anashkalojë faktin që skuadra e tij me të vërtetë ka nevojë për disa shtesa cilësore.

Dani Ceballos herë pas here duket një kërcënim në mesfushë, por më shpesh ai e gjen veten duke marrë topin në zona më të thella dhe kështu nuk është në gjendje të ndikojë në të tretën e fundit.

Nëse Arsenali mund të shtojë një numër cilësor dhjetë si Gomez në anën e tyre, kjo mund të shohë Pierre-Emerick Aubameyang të kthehet në formë dhe papritmas gjërat po kërkojnë për Topçinjtë.

Gylfi Sigurdsson
Sigurdsson thjesht nuk ka prodhuar në Goodison Park | Marc Atkins / Getty Images

Asnjëherë mos e nënvlerësoni fuqinë tërheqëse të Carlo Ancelotti – nëse ai dëshiron një lojtar atëherë ka gjithmonë një shans.

Ardhja e James Rodriguez patjetër i ka shtuar një shkëndijë Evertonit duke filluar XI, dhe me lojtarë si Lucas Digne në krah ata do të jenë gjithmonë një kërcënim nga zonat e gjëra.

Sidoqoftë, Gylfi Sigurdsson thjesht nuk ka pasur ndikimin që do të prisnit nga një lojtar 45 milion £, dhe për shkak të kësaj ata kanë luftuar për të thyer skuadrat nëpër qendër.

Aftësia ajrore e Dominic Calvert-Lewin do të thotë që Toffees fitojnë më shumë sesa pjesa e tyre e drejtë e lojërave duke i ofruar atij shërbim nga krahët, por nëse ata mund të prisnin skuadrat nga qendra, gjithashtu kjo do të shtonte një varg tjetër në harkun e tyre.

Phil Foden, Kevin De Bruyne, Ilkay Guendogan, Rodrigo
Kevin De Bruyne është ngarkuar të luajë si një numër i rremë nëntë i vonë | Laurence Griffiths / Getty Images

Me Sergio Aguero që potencialisht po shkonte drejt derës së daljes në Etihad dhe Gabriel Jesus që nuk ofronte vërtet mallra, Pep Guardiola është detyruar të përdorë Kevin De Bruyne në një rol të gabuar nëntë.

Nënshkrimi i Gomez ose do të thoshte se ai mund të plotësonte boshllëkun krijues të lënë nga De Bruyne në mesfushë kur ai shtyn më tej, ose Argjentinasi mund të luante edhe vetë si një frontman joortodoks.

Sigurisht që nuk është një rregullim afatgjatë i dilemës së sulmuesit të City, por nëse ata mund ta joshin Gomez në Premier League, sigurisht që do t’i jepte opsione Guardiola.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu