Presidenti i klubit kolumbian Envigado ka thënë se ai është “befasuar” me deklaratën e drejtorit të futbollit të Evertonit, Marcel Brands në lidhje me tarifën e transferimit të James Rodriguez.

Markat e deklaruara (përmes Qëllimi) të enjten që ndërkombëtarja e Kolumbisë ishte një marrje falas për Toffees nga Real Madrid në shtator.

Në të vërtetë, deklarata erdhi pas dyshimit fillestar nëse playmaker kishte rreth 25 milion € për të nënshkruar.

Por, pavarësisht se Markat po dorëzojnë mbylljen financiare, shefi i Envigado ka kundërshtuar situatën.

Klubi i tij, me të cilin James filloi karrierën e tij, pritej të merrte të papritura si pjesë e skemës së pagesës së solidaritetit të FIFA – transferimi kushtonte ndonjë para.

“Unë jam ende i befasuar, të gjithë në Envigado janë të befasuar sepse deklarata e drejtorit sportiv të Everton del rastësisht, kur James është në mesin e njëqind lojtarëve më me ndikim të dhjetë viteve të fundit, ai është në numrin katërmbëdhjetë,” presidenti i klubit i tha Radio La Casa Azul (përmes Marca)

“A është i lirë një lojtar i atij niveli? Envigado tashmë i ka bërë kërkesë FIFA-s dhe Everton.

“Trueshtë e vërtetë që është falas në sistemin e transferimit, por ne jemi të befasuar pafundësisht sepse përveç kësaj, ne e dinim dhe nuk është sekret që ata kishin oferta nga skuadrat italiane, të cilët ishin të gatshëm të paguanin për ardhjen e tij.

“James është mbi shumë që sot kanë 40 dhe 50 milion euro për transferimin e tij.”

Sidoqoftë James ka pasur një ndikim të shkëlqyeshëm në Everton që nga transferimi i tij i përhershëm nga Spanja.

29-vjeçari shënoi tre gola dhe asistoi tre të tjerë në gjashtë paraqitjet e tij të para në Premier League.

Sidoqoftë, karriera e tij në Goodison Park ka ngecur për shkak të dëmtimit dhe ai është kthyer vetëm kohët e fundit nga një magji në skaj.

Everton shikon sulmuesin e Bayern

Ndërkohë, raportet kanë pretenduar se Everton shpreson të nënshkruajë Joshua Zirkzee në huazim nga Bayern Munchen këtë muaj.

Carlo Ancelotti dëshiron të sjellë përforcime sulmuese pasi shënuesi më i mirë Dominic Calvert-Lewin pësoi një dëmtim.

Forma e Calvert-Lewin ka qenë kryesore për gjysmën e parë premtuese të sezonit, kështu që ata duhet të gjejnë mbulesë. Sipas talkSPORT, Zirkzee mund të jetë njeriu që plotëson boshllëkun.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu