Drejtori i Juventusit Fabio Paratici ka këmbëngulur se zgjatja e kontratës së Cristiano Ronaldos aktualisht nuk është ‘në agjendë’ pas daljes shokuese të klubit në Ligën e Kampionëve në 16 të fundit në duart e Porto.

Zonja e Vjetër nënshkroi Ronaldon në një marrëveshje fitimprurëse 100 milion € në 2018 në një përpjekje për të fituar Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga viti 1996.

Edhe pse suksesi i Serie A i Juventusit ka vazhduar që nga ardhja e pesë herë fituesit të Topit të Artë, klubi nuk ka përparuar kurrë më shumë sesa çerekfinalet e garës me Ronaldon në ekip.

Kontrata e Ronaldos skadon në 2022, por Paratici këmbëngul se një marrëveshje e re për përfaqësuesin portugez nuk është një përparësi aktuale.

“Për fat të mirë, ka mbetur një vit nga kontrata e tij; ne kemi kohë që përfundimisht ta diskutojmë atë me të Juventus i tha drejtori Sky Italia. “Le të themi thjesht se nuk është në agjendë tani.

“Cristiano ka karrierën e tij në duart e tij. Gjithmonë me këta lojtarë të shkëlqyeshëm e dini që kur ata vendosin t’i japin fund përvojës së tyre me një ekip dhe të kalojnë në një përvojë tjetër, janë ata që vendosin, dhe ju duhet ta respektoni atë vendim. Ne duhet të konsideroni se si do të ndihet ai në mënyrë që të vazhdojë ose jo sapo t’i skadojë kontrata “.

Cristiano Ronaldo
Ronaldo ishte pjesërisht përgjegjës për golin e dytë të Portos në 16 ndeshjen e fundit | Jonathan Moscrop / Getty Images

Juventus doli nga Liga e Kampioneve në fazën çerekfinale në 2019 pasi pësoi një humbje tronditëse ndaj Ajax, dhe daljet e befasishme në duart e Lyon dhe dhjetë burrave Porto ndoqën përkatësisht në 2020 dhe 2021

Përveç shfaqjeve të tyre të dobëta evropiane në sezonet e fundit, klubi aktualisht qëndron dhjetë pikë larg Interit në Seria A samitin dhe rrezikojnë të mos kurorëzohen kampionë të Italisë për herë të parë në një dekadë.

Sipas Fabrizio Romano, Juventus po planifikon një rindërtim dhe do të ketë diskutime me të Ronaldo në lidhje me situatën e tij të kontratës. Weston McKennie, Wojciech Szczesny, Federico Chiesa dhe Matthijs de Ligt tashmë konsiderohen pjesë e projektit të rindërtimit, ndërsa Aaron Ramsey mund të largohet.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu