Kampionët suedez Damallsvenskan Kopparbergs / Goteborg do të kthehen për të mbrojtur titullin e tyre vetëm disa ditë pasi u njoftua se ata do të ndërprisnin operacionet e ekipit të parë për shkak të shqetësimeve financiare.

Pavarësisht se fituan titullin e tyre në kampionatin e vajzës vetëm disa muaj më parë, klubi njoftoi se ekipi i parë do të shpërndahet dhe se vetëm ekipe të reja deri në nivelin nën-19 do të luanin nën emrin e klubit.

Julia Roddar, Ellen White
Goteborg u përball me Manchester City dy javë më parë | James Gill – Danehouse / Getty Images

Megjithatë, WTOP raportojnë se Goteborg do të tani kthehen për të mbrojtur titullin e tyre pas një përgjigje dërrmuese ndaj njoftimit se skuadra nuk do të jetë më.

Klubi është mbështetur financiarisht nga birraria Kopparbergs – e njohur për mushtin e saj në të gjithë Evropën – që nga viti 2003, megjithatë, vendimi për shpërbërje kuptohet që ka ardhur për shkak të faktit se ata menduan se nuk mund të konkurronin më me ndikimin financiar të ofruar nga të tjerët. të Manchester City dhe Paris Saint-Germain.

Kur u bë njoftimi, ekipi u kuptua se kishte marrë një numër ofertash nga investitorët e mundshëm.

Sidoqoftë, klubi ka insistuar që e ardhmja e tyre afatgjatë nuk ka ndryshuar dhe mbetet për t’u parë nëse ata do të marrin mbështetjen financiare që u nevojitet për të garuar për vitet që vijnë.

Emma Koivisto, Lauren Hemp
Goteborg nuk mund ta përmbajë Manchester City pasi u mundën 3-0 | Alex Livesey / Getty Images

Pavarësisht hedhjes së dyshimeve se ku mund të qëndrojë e ardhmja e klubit – ose në fakt nëse ajo do të ekzistojë fare – Kopparbergs / Goteborg kanë shkuar aq larg sa të konfirmojnë se do të kthehen për sezonin e ardhshëm, dhe disi më premtuese ata gjithashtu nënkuptuan një numri i investitorëve të ardhshëm të mundshëm. Lista përfshinte individë privatë, kompani dhe një numër skuadrash të tjera futbolli.

Goteborg kohët e fundit arriti në 32 të fundit të Liga e Kampioneve para se të eliminohen nga Manchester City. Pavarësisht se vetëm kohët e fundit janë kurorëzuar kampionë të ligës për herë të parë ata kanë tre triumfime të Kupës Suedeze në emrin e tyre dhe janë krenuar me disa lojtarë të yjeve duke përfshirë sulmuesin amerikan Christen Press.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu