GOAL ju tregon historinë magjepsëse të Suhail Bhat, i cili ka bërë një emër për veten në udhëtimin e tij të parë ekspozues pasi shënoi kundër Emiratet e Bashkuara Arabe …

Futboll apo akademikë.

Suhail Bhat ishte në një gjendje të vështirë kur AIFF (Të gjithë) India Federata e Futbollit) i ofroi atij një mundësi. Ai gjithmonë ka ëndërruar të përfaqësojë India në skenën ndërkombëtare dhe megjithatë ai ishte në dilemë para se të vendoste stilolapsin në letër, pasi ai mendoi se studimet e tij do të merrnin një vend prapa nëse ai vazhdoi të bashkohej me skuadrën e Indisë U16.

Një student i klasës 10 në Institutin Arsimor Shah-i-Hamdan, në Bemina, Srinagar, Bhat gjithmonë ka shkëlqyer në shkollë. Por pasioni i tij për futbollin më në fund e bëri më të mirë dhe 15-vjeçari ra dakord të bashkohej me anën e Indisë U16.

“Ai është një student shumë serioz dhe i mirë në akademikë. Por unë e lashë të bashkohet sepse AIFF siguron platformën më të mirë për t’u rritur. Kishte ekipe të tjera të gatshme ta nënshkruanin atë në Kashmir, por unë mendova se do të ishte më mirë për të që të bashkohej me formacionin e AIFF “, deklaroi Sajid Dar, trajneri i Bhat dhe drejtori teknik i nderit i Akademisë së Futbollit të Jammu & Kashmir Sports, Qëllimi .

Bhat u pa për herë të parë nga Dar gjatë një prej sesioneve të zbulimit të ndërmarra nga Këshilli Sportiv nën ‘Misioni 22’ i cili përfshinte kërkimin e talenteve në 22 rrethet e atëhershme të J&K për të zbuluar lojtarët e mundshëm. Në vitin 2017, ai u zgjodh si sulmues nga kampi Srinagar në kategorinë U-13.

Por së shpejti fëmija provoi se ishte shumë i mirë për moshën e tij. Dar së bashku me Mehrajuddin Wadoo, akademia e ngarkuar, vendosën ta promovojnë atë në U15. Pasi kaloi gati një vit ai u promovua edhe një herë dhe këtë herë në ekipin U18.

“Ne i kishim sytë nga ai sepse ai po tregonte shumë premtime. Ai ka një gjatësi të mirë dhe është i ndërtuar mirë. Mujhe laga yeh aagey jayega ( Ndjeva se ai do të shkonte përpara në karrierën e tij), “kujtonte Wadoo ndërsa reflektonte për përparimin e tij.

Bhat mburret me atribute fizike mbresëlënëse të nevojshme për një njeri të synuar. Ai gjithashtu ka një këmbë të djathtë vdekjeprurëse dhe aftësia e tij për të gjetur hapësira mbrapa qendrës së opozitës e bën atë një gjuetar pa leje tipike. Por karakteristika më e rëndësishme është këmbëngulja e tij për përsosmëri.

“Ai është një punëtor i palodhur. Kjo do të sjellë ndryshimin. Për më tepër, ai është Rreth 5’9”. Ai do të rritet akoma. Ai ka një sy për gol. Dhe ai e bën më së shumti gjatësinë e tij, “deklaroi Wadoo.

I riu kishte luajtur në ligat e të rinjve të AIFF por Dar dhe Wadoo donin ta provonin atë kundër kundërshtarëve më të vjetër dhe e futën atë në Premier Division të ligës shtetërore të futbollit Jammu & Kashmir. Pasi e panë atë të shkëlqente kundër djemve të mëdhenj, të dy trajnerët e tij menduan se ai mund të depërtonte në skuadrën e Indisë U16. Prandaj ata u lidhën me trajnerin Bibiano Fernandes dhe kërkuan një gjyq. Bhat shkoi në Goa dhe brenda disa seancave trajnuese, Fernandes ishte i impresionuar.

“Ne donim t’i shtynim kufijtë e tij. Nëse ai do të ndiqte kampin kombëtar ai nuk duhet të ndjejë se është i papërgatitur. Për më tepër, ne nuk donim të rekomandonim derisa të ishim plotësisht të sigurt për cilësitë e tij. Prandaj ishte e nevojshme që ai të provojë veten kundër të moshuarve të tij, “arsyetoi Dar.

Suhail Bhat

Të dy Wadoo dhe Dar ishin ngjitur në faqen e Medias Sociale të Ekipit Indian të Futbollit të Dielën në mbrëmje ndërsa India mori përsipër Emiratet e Bashkuara Arabe në një miqësore. Bhat filloi në stol por u soll në pjesën e dytë. Brenda pak minutash ai pa një gol por gjuajti larg, por në minutën e 79-të kur Tyson Singh shpoi në një kros të ulët, ai nuk bëri gabim për ta vendosur topin në pjesën e pasme të rrjetës.

Yeh darta nehi hai. (Ai nuk ka frikë). Ai do të përpiqet të marrë mbrojtës dhe të driblojë pranë tyre. Ai është një perspektivë e mirë. Ai është nën një trajner të mirë si Bibiano dhe shkuarja në udhëtime ekspozuese do ta ndihmojë atë të rritet edhe më shumë, “mendoi Wadoo.

Ky ishte udhëtimi i tij i parë i ekspozimit dhe djali i ri ka filluar me një shënim të ndritshëm, duke hedhur një hap në drejtimin e duhur. Ka pak dyshim se ai ka cilësi. Por, për të pasur sukses në nivelin më të lartë, ai ka milje për të bërë. Nëse ai e mban kokën ulur dhe vazhdon të jetë një ‘punëtor i palodhur’, siç përmendi Wadoo, ai do të jetë një nga lojtarët për të parë në vitet e ardhshme.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu