Real mesfushori i Madridit Toni Kroos ka përshkruar kushtet e punës në Katar, kombi vendosi të presë Kupën e Botës 2022, si të papranueshëm.

Fitues i Kupës së Botës 2014 mendon se vendimi për të mbajtur turneun më të madh të futbollit në Katar ishte një gabim.

“Punëtorët e emigrantëve u nënshtrohen ditëve pa pushim nën nxehtësinë e 50 gradë. Ata vuajnë nga ushqimi i pamjaftueshëm, pa ujë të pijshëm dhe [working] në temperatura të çmendura “, tha ai në podcastin e vëllait të tij Felix.

Për Kroos, vendimi për të organizuar Kupën e Botës në Katar “nuk ishte i mirë” dhe ylli i Real Madrid përmendi se homoseksualiteti ndiqet penalisht në vend dhe se “disa dhuna” praktikohen mbi punëtorët.

“Të gjitha këto pika janë absolutisht të papranueshme,” tha ai, megjithëse nuk do të bojkotonte Kupën e Botës.

“A do të shërbente kjo për të përmirësuar kushtet e punës? Unë mendoj se jo,” argumenton ai.

“Futbolli gjithmonë zgjon vëmendje ekstreme, qoftë para turneut apo gjatë tij,” tha lojtari.

Kombëtarja gjermane, në ndeshjet e tyre të fundit kualifikuese kundër Islanda dhe Rumania, kishin veshur këmisha që përmendnin rekordin e diskutueshëm të Katarit mbi të drejtat e njeriut.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu