Dëgjoni, nuk është marrja më e nxehtë që do të lexoni këtë sezon, por a nuk u duk Liverpool më mirë kur ata kishin mbrojtës që luanin në mbrojtje dhe zgjedhja e tyre e parë mesfushori mbrojtës luante në mesfushën mbrojtëse?

Reds përfunduan një seri prej dy humbjeve radhazi dhe dy ndeshjeve pa një gol për të rezervuar vendin e tyre në çerekfinalet e Champions League me një fitore 2-0 ndaj RB Leipzig të Mërkurën në mbrëmje.

Pas një sulmi të tmerrshëm të formës së Premier League, Reds dukeshin të mprehtë, të rrjedhshëm, dinamik dhe emocionues duke ecur përpara ndërsa u lehtësuan kundërshtarët e tyre të Bundesligës – dhe ata mund të ishin në shtëpi dhe të thatë për gjysmën e kohës.

Çelësi për shfaqjen mbresëlënëse të Liverpool ishte Fabinho. Braziliani, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të sezonit duke deputuar në gjysmën e qendrës pas valës së dëmtimeve në mbrojtje të Reds, iu dha fillimi në rolin e tij mesfushor mbrojtës natyror për herë të parë që nga derbi i Merseyside në Tetor, dhe skuadra e Jurgen Klopp dukej gjithnjë për atë.

Fabinho mbrojti katër mbrojtësit në mënyrë efektive, prishi lojën dhe u grumbullua në trajtime dhe prania e tij e sigurt mbrojtëse u duk se liroi Georginio Wijnaldum dhe Thiago Alcantara përpara tij në mesfushën e Liverpoolit tre.

Liria dhe rrjedhshmëria e shtuar me të cilën dyshja po luante ishte e dukshme nga fillimi, me Thiago që garoi në gol në shkëmbimet hapëse, dhe Wijnaldum duke zgjedhur pasime për të gdhendur mundësi për partnerin e tij në mesfushë dhe Sadio Mane.

Lejimi i Fabinhos për të lëvizur më tej në fushë ishte i mundur falë besimit që Jurgen Klopp dha në partneritetin e ri mbrojtës qendror të Nat Phillips dhe Ozan Kabak. Dyshja dukej e fortë dhe plotësisht e qetë me rastin, Phillips duke hedhur kokën e tij në absolutisht gjithçka dhe gjithçka që vinte brenda një rrezeje 20 metra të shiritit të tij të zi të kokës.

Mohamed Salah, Thiago Alcantara
Fabinho çliroi Wijnaldum & Thiago | David Balogh / Getty Images

Performanca e fortë nga dyshja, plus paraqitja e Ben Davies në stolin e Liverpool, do të japë shpresë se Fabinho do të jetë në gjendje të përdoret në mesfushë më shpesh ndërsa sezoni përfundon.

Liverpool hapjen e krijuar pas hapjes në gjysmën e parë, dhe harxhimi i tyre i kotë mund të ishte një shkak shqetësimi, pasi ata kishin tërhequr boshllëqe në tre nga katër daljet e tyre të fundit. Sidoqoftë, gjëja e rëndësishme ishte që skuadra e Jurgen Klopp po krijonte raste – pesë gjuajtjet e pjesës së parë që kishin në shënjestër ishin më shumë sesa kishin grumbulluar 90 minutat e plota në secilën prej tyre të fundit Premier League humbjet ndaj Fulham, Chelsea, Everton, Leicester, Manchester City dhe Brighton.

Dukej sikur Reds mund të kishin një prekje të Brightons për ta, pasi për të gjithë futbollin e tyre të mirë ata panë rast pas rastit duke lypur, por Mohamed Salah dhe Sadio Mane aplikuan prekjet e fundit në një palë lëvizje të shkëlqyera të Liverpool për të siguruar në fund të fundit përparimi i rehatshëm në Ligën e Kampionëve tetë të fundit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu