Në një përpjekje për të rregulluar problemet e tyre mbrojtëse që i kishin munduar ata të mos ktheheshin në sezonin 2019/20, Manchester City ka arritur të lëvizë përpara dhe të skalitë një nga mbrojtjet më të mira në kampionat këtë sezon.

Jo, Aymeric Laporte nuk është shumëzuar në dy, as nuk ka kryer nënshkrimet e reja. Në të vërtetë, është John Stones ai që ka dalë nga i ftohti dhe e ka gjetur formën edhe një herë, duke formuar një partneritet të pabesueshëm me nënshkrimin e verës Ruben Dias dhe duke u bërë kyç për planet e Pep Guardiola edhe një herë.

Ndërsa mund të ndihet pak zhgënjyese – dhe konfuze – për të Qyteti tifozët për të parë Stones në XI përpara Laporte në 2021, gjithashtu nuk është negative. Jo vetëm që është dëshmi e ekipit të Guardiola për të punuar në mënyrë efektive në zonat e tyre më të dobëta dhe për të treguar pragmatizëm për të mbrojtur me sukses mbrojtjen, por duke e rikthyer Stones në mjetet e tij më të mira, Blutë tani janë me të vërtetë të prishur për zgjedhje në anën e pasme dhe kanë bërë hapa seriozë përpara edhe një herë.

Prishur për zgjedhje është diçka që ju do të shpresonit se ata ishin duke konsideruar paratë që City arrin të shpenzojë për mbrojtësit çdo verë, dhe mbrojtësi i majtë mbetet ende një problem, por megjithatë është hapa përpara.

Gurët ngritja nga hiri si një ndërmarrës kryesor mund të jetë vetëm një pozitiv. Dhe ndërsa ishte e lehtë për ta përdorur atë si një cjap kurban në një fushatë zhgënjyese 2019/20 – ku pa dyshim ai ishte jashtë ritmit – faji nuk ishte tërësisht të bjerë mbi të.

Me të vërtetë, nënshkrimet mbrojtëse të bëra përpara sezonit 2020/21 erdhën një vit tepër vonë; Aymeric Laporte u godit me dëmtime sezonin e kaluar dhe ende nuk kishte asnjë zëvendësim të vërtetë për Vincent Kompany. Stones, i cili po luftonte për formë dhe palestër, e pa besimin e tij në copa dhe bëri vetëm 16 paraqitje gjithsej gjatë gjithë fushatës 2019/20, me Guardiola shpesh duke zgjedhur kunjat katrorë në vrima të rrumbullakëta në vend.

Duke marrë parasysh tarifën prej 50 milion £ që kishte arritur në 2016 dhe performancat që ai kishte bërë duke çuar në një sezon zhgënjyes pa praninë e Kompany, rënia e Stones në formë nga një fushatë yjore 2018/19 dukej shumë më keq sesa mbase ishte në të vërtetë.

john stones
Gurët dukeshin të kryer në nivelin më të lartë në 2019/20 | Chloe Knott – Danehouse / Getty Images

Megjithatë, këtë sezon, 26-vjeçari ka qenë në gjendje t’i ndërtojë të gjitha prapa skenave. Me City tani në gjendje të rrotullohet midis Stones, Laporte, Dias dhe Nathan Ake, ka shumë mundësi dhe kombinime në pjesën e pasme. Duke filluar ndeshjen e parë të sezonit, Stones më pas humbi në shtatë ndeshjet e mëposhtme të Premier League dhe u kufizua në paraqitjet e Ligës së Kampionëve, para se të shtrihej ngadalë në ligën XI deri në fund të nëntorit.

Kjo qasje e shkallëzuar ka paguar dhe i ka lejuar Stones të rindërtojë atë besim duke i mbajtur të freskëta opsionet mbrojtëse të Qytetit. Si rezultat, ai ende nuk do të paraqitet në një skuadër humbëse në kampionat deri më tani këtë sezon dhe ka kontribuar në pesë hapa të pastër, si dhe katër të tjerë në Ligën e Kampionëve.

Qasja e durueshme e Guardiola me 39 herë lojtari i Anglisë duhet të meritohet. Do të ishte mënyra më e lehtë për të sanksionuar shitjen e tij dhe për të pranuar që projekti kishte dështuar me kalimin e tij progresiv të Yorkshireman, por ai e pa të kaluarën dhe vendosi ta mbante atë në radhë. Bërja e kësaj ka paguar dividentë, dhe tani Qytetarët kanë një nga listat më të forta dhe më të ekuilibruara të mbrojtësve qendrorë në Evropë.

John Stones, Ruben Dias
Stones dhe Dias duket si dyshja më e mirë mbrojtëse e Qytetit aktualisht | Pishinë / Getty Images

Stones ka formuar shpejt një partneritet të zgjuar me Dias, i cili e ka lënë Laporte të stoluar. Dyshja kaluan 623 minuta pa pranuar para se Chelsea të shënonte një ngushëllim të vonë gjatë fitores së City me 3-1 dhe të komplimentonin njëri-tjetrin pa probleme. Dias është udhëheqësi natyror i cili lejon Stones të luajë lojën e tij progresive dhe të shqetësohen më pak për të goditur autoritetin, por të dy mbajnë një sy për një pasim vertikal – për të kënaqur menaxherin e tyre.

Disa mund të thonë se ringjallja e Stones varet plotësisht nga Dias, të tjerët do t’ia kreditojnë Pep. Me të vërtetë, ata të dy kanë luajtur një pjesë, por është anglezi që duhet të dalë dhe të provojë veten dhe ai e ka bërë pikërisht atë.

Stones siguron konkurrencë për vendet në zemër të mbrojtjes së Qytetit, e cila është pikërisht ajo që u nevojitet ndërsa ngjiten përsëri Premier League tabela në kërkim të një titulli tjetër.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu