Për një ekip të përfshirë në një krizë identiteti për pjesën më të madhe të vitit 2020, Arsenali ka shijuar mjaft fillimin e vitit të ri.

Fitorja e tyre 3-0 ndaj Newcastle ishte fitorja e tyre e gjashtë në shtatë në të gjitha garat, por për të gjithë ata që hynë në një ecuri mbresëlënëse të formës, kishte diçka shtesë për performancën e tyre që sugjeroi që gjërat do të shkojnë vetëm më mirë.

Dhe kur them diçka shtesë, natyrisht dua të them Thomas Partey.

Ganezi ishte përsëri në formacionin startues për herë të parë që nga disfata e tmerrshme e dhjetorit ndaj Tottenham, dhe edhe pse ishte i përkohshëm dhe i butë pasi u kthye në gjendje të mirë, ai drejtoi absolutisht gjithçka për ekipin e Mikel Arteta.

Përfshirja e tij në qëllimin e tyre të parë ishte madhështore. Duke marrë topin nga Bernd Leno në një pozicion mjaft të padëmshëm, ai ndezi ndezësit për të përparuar në një oborr të hapësirës dhe gjeti Pierre-Emerick Aubameyang me një pasim spektakolar me rreze të gjatë.

Ishte një lloj shërbimi që kapitenit i ka munguar gjatë gjithë sezonit dhe sytë e tij u ndezën ndërsa ulte topin. Ai bëri pjesën tjetër, natyrisht, duke e kaluar pranë Emil Krafth dhe duke goditur topin në çatinë e rrjetës.

Ai i mbante gjërat të thjeshta atje ku duhej, por edhe kalimi i tij anash kishte bindje. I dyti i Gunners arriti kur ai mori topin brenda gjysmës së tij dhe e zhvendosi shpejt mbi Emile Smith Rowe, i cili çoi përpara dhe gjeti Bukayo Saka në zonë. Ishte një lloj sulmi i lëngshëm, i qëllimshëm Arsenal dukej e paaftë të lidheshin së bashku në fillim të sezonit, megjithatë me Partey përsëri në krah, ishte një tipar i lojës së tyre.

Ishte një lojë që Arsenali dominoi, duke krijuar 18 raste për 4 kundërshtarët e tyre, dhe ata nuk kaluan shumë kohë pa top. Ata nuk kaluan shumë kohë pa top sepse Partey, së bashku me partneren e tij në krim në Granit Xhaka, nuk lejuan Newcastle një sekondë të merrte frymë, duke harryer dhe ricikluar vazhdimisht topin për të bërë gjërat të ndodhnin.

Ishte një lloj loje që mund të kishte marrë më të mirë për Arsenalin më parë. Edhe kohët e fundit kur barazimi i së enjtes 0-0 me Crystal Palace, ata patën probleme të thyeshin kundër një skuadre që mbrojti nga buza e vetes së tretë.

Megjithatë, me shpejtësinë e mendimit dhe saktësinë e ekzekutimit të Partey, ata duken diçka afër artikullit të përfunduar, të aftë për të kontrolluar zotërimin, por edhe për ta kthyer mbrojtjen në sulm në një përplasje të një monedhe.

Pas një fillimi të mjerueshëm të sezonit, ju mund të faleni që qeverisni Arsenalin nga grindja evropiane që në nëntor.

Megjithatë, ata tani janë vetëm dy pikë nga Chelsea në të shtatën, dhe me shfaqjen e palëkundur të Partey që vjen në një kohë kur ata tashmë po gjuajnë në të gjithë cilindrat, e ardhmja ka filluar të duket e ndritshme.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu