Reprezentuesi i Zambias do të kthehet në Lojëra si futbollist, 13 vjet pasi garoi si vrapues në Pekin

Rachael Nachula është hapur në luftën e saj personale kur vendosi të hidhte atletikë për futbollin, duke thënë “nuk ishte e lehtë” për të.

Zambia kishte arritur kulmin e karrierës së saj si vrapuese kur garoi si gjysmëfinale e 400 metrave në Lojërat Olimpike 2008 Pekin.

Rreth 13 vjet pas debutimit të saj olimpik, Nachula do të bëjë që ajo të kthehet në shfaqjen globale në Tokyo 2021, këtë herë si futbolliste.

Pasi e ndihmoi vendin e saj në një kualifikim të parë olimpik marsin e kaluar, sulmuesi ka ndarë entuziazmin e saj në lidhje me perspektivën e kthimit të saj të mundshëm për Lojërat më vonë këtë vit.

“Unë mendoj se menjëherë kur të shkel në Tokio të gjithë do të jenë si:” Ah tani kemi Nachula këtu, nga Lojërat Olimpike 2008 ajo vjen në 2021, jo si një vrapues 400 metra por një sulmues, “që është mirë për mua,” i tha ajo Kanali olimpik.

Në moshën 13 vjeç, humbja e babait të saj si një vajzë e re pa luftimet e saj në jetë sapo filluan, me zhvillimin e ndaluar arsimimin e saj.

Pasi u detyrua të largohej nga shkolla si adoleshente, ajo gjeti ngushëllim në futboll para vdekjes së nënës së saj katër vjet më vonë.

Pas kalimit të prindërve, ajo kujtoi përpjekjet e saj për atletikë ndërsa përsosi aftësitë e saj të futbollit në përpjekjen për të fituar jetesën përmes sporteve.

Ajo vazhdoi të shkëlqejë në Kampionatin Rajonal të Afrikës së Jugut 2005 në Harare, ku fitoi dy ngjarje individuale – 200 dhe 400 metra – dhe gjithashtu frymëzoi ekipin 4×400 metra të Zambisë në ar.

“Kur mamaja ime kaloi në Dhjetor 2003, nuk ishte e lehtë. Vendosa që duhet të bëja diçka,” reflektoi ajo.

“Unë pastaj u bashkova me sportin nga nevoja për të fituar të ardhura. Trajneri i Atletikës Hanson Mushili kishte ardhur për të parë futboll në kompleksin ku unë luaja, dhe ai pa se si po lëvizja me shpejtësi dhe vrapoja përreth.

“Pas lojës, ai më afroi dhe më tha, se ai mund të më ndihmonte, të stërvitesha, dhe të bëja një jetë më të mirë si vrapues.

“Pas disa muajsh shkova në një konkurs lokal, i pari dhe fitova. Pas kësaj, unë qëndrova në atletikë. Konkurrenca e rajonit Jugor ishte ajo që çimentoi jetën time si vrapues i shpejtë. ”

Rachel Nachula

Para se të linte atletikën, Zambiani vrapoi në dy Lojëra të Komonuelthit (2006 dhe 2010), në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008 dhe dy Kampionate Botërore të Atletikës për të moshuarit në Berlin (2009) dhe Daegu (2011).

“Unë u transferova në Afrika e Jugut [at the High-Performance Centre in Pretoria] pasi fitova një bursë të IOC dhe vazhdoi trajnimin dhe garimin derisa të kualifikohesha për Lojërat Olimpike, ”zbuloi ajo.

“Kjo ishte një ditë e shkëlqyer! Secili sportist dëshiron të kualifikohet në Lojërat Olimpike. Unë vrapova 51.25 dhe arrita standardin A, dhe gjithashtu kisha arritur standardin B 52.21.

“Unë isha i lumtur që isha pjesë e Olimpiadës dhe të vrapoja me atletë të lartë si Sanya Richards, Allyson Felix. Ishte e mahnitshme!”

Që nga kalimi në futboll, Nachula pretendoi këpucën e artë në Kupën e Grave Cosafa 2019, duke shënuar 10 gola ndërsa Zambia arriti në finale për herë të parë para se të përkuleshin në Afrikën e Jugut.

Dhe ajo u hap në udhëtimin e saj të përafërt për të riaktivizuar karrierën e saj në një sport që ajo e përshkroi si dashurinë e saj të parë.

“Unë u përpoqa të rikuperoj formën time por u mundova. Arsyetova se nuk është vonë, unë ende mund të bëj diçka tjetër, “zbuloi ajo.

“Kam ndërruar mjaft vonë, por ishte e lehtë të kthehesha pasi kisha luajtur futboll më parë. Unë kam një avantazh. Kam përdorur shpejtësinë time nga pista në fushën e futbollit.

“Kur ata më japin topin, vrapoj shpejt dhe marr topin. Unë u ktheva në futboll në 2014 dhe ndeshja ime e parë ndërkombëtare për Copper Queens ishte në 2017.

“Kur një derë mbyllet hapet një tjetër, mos vazhdoni të shikoni derën e mbyllur. Ne gjithashtu mund të arrijmë të zhvillojmë një talent tjetër. Por unë ende po përpiqem të kuptoj se cili është talenti im i dhënë nga Zoti ”.

Në fuqinë e formës së saj të shkëlqyer në Cosafa 2019 si dhe rolin e saj vendimtar në triumfin e Mbretëreshëve të Bakrit në garën për një biletë Olimpike, Nachula fitoi kontratën e saj të parë profesionale me Zaragoza.

Ndërsa shijonte ngritjen e saj të vazhdueshme në futboll pas lëvizjes së saj në Spanja në moshën 34 vjeç, sulmuesi është gjithashtu i etur të shijojë një përvojë tjetër olimpike me Zambinë këtë verë.

“Asnjëherë nuk e kisha në mendje që do të luaja futboll profesionist tani, ishte thjesht favor i Zotit. Unë deri më tani kam luajtur katër ndeshje dhe kam tre gola, ”pranoi ajo.

“Mendoj se performanca në Cosafa në vitin 2019 më hapi të gjitha dyert. Unë kam ndjekur hapat e kapitenit tonë Barbra Banda.

“Ajo tregoi se çfarë mund të bëjë për Copper Queens dhe ne po ndjekim hapat e saj.

“Disa prej tyre më kanë pyetur se si ndihesh të jesh në Lojërat Olimpike, të marr pjesë. Unë u thashë atyre se duke qenë në Lojërat Olimpike. Veryshtë shumë motivuese.

“Të gjithë atletët më të mirë në botë ëndërrojnë Olimpiadën. Për ne si Mbretëresha e Bakrit të shkojmë atje për herë të parë, është një plus i madh për ne.”

“Unë mendoj se unë jam një nga [a few] Afrikanët që kanë qenë atje si një atlet vrapimi dhe kësaj here do të shkoj atje me një sport tjetër ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu