Derisa Real Madrid kurrë nuk kanë frikë të spërkasin paratë e gatshme për lojtarë të rinj të dashuruar, ata priren të shmangin bërjen e shumë bizneseve në afatin kalimtar të janarit.

Madridi zakonisht ka shpenzuar pjesën më të madhe të tarifave të transferimit në verë, edhe pse ata kanë bërë disa nënshkrime të çuditshme në dritaren e dimrit.

Ne kemi rishikuar nënshkrimet e tyre të fundit në 15 janar për të parë se si kanë kaluar dhe me çfarë po bëjnë tani.

Thomas Gravesen

Duke filluar nga Robinho, duke mërzitur tifozët me stilin e tij të ashpër të lojës dhe duke u quajtur ‘i veçantë’ nga Fabio Capello. Koha e Gravesen në Madrid vështirë se mund të përshkruhet si e mërzitshme.

Jeta e tij nuk është bërë shumë më e qetë në pension. Si përshtatje e një prej mashtrimeve më të mëdha të gjeneratës së tij, ish-mesfushori i Everton u raportua në 2013 të jetonte në Las Vegas pas disa investimeve të suksesshme financiare.

Raportuar se po shijonte qarkun e kazinosë në kryeqytetin e lojërave të fatit në botë, Gravesen zbuloi se ai po jetonte përsëri në Danimarkë gjatë një interviste me FourFourTwo në vitin 2020.

LEXO: Renditja e 15 nënshkrimeve më të çuditshme të Real Madridit deri më tani këtë mijëvjeçar

Antonio Cassano

Koha e Cassano në Madrid u shënua me një rënie spektakolare me Fabio Capello, duke e vendosur atë së bashku me Paolo di Canio dhe Jimmy Bullard midis lojtarëve për të fërkuar Capello në mënyrën e gabuar.

Thuhet se kanë shtratuar 700 gra deri në moshën 25 vjeç, syri i Cassano për zonjat përputhej vetëm nga shija e tij për ushqim. Me përshtatje atij iu dha nofka ‘El Gordito’ (Yndyra e Vogël në Italisht).

Fundi i karrierës së tij ishte mjaft kaotik. Ai ndryshoi mendjen e tij pesë herë, por përfundimisht vari çizmet për të mirë në shtator 2017.

Në klubin e tij të fundit, Verona, për të cilin nuk luajti kurrë një ndeshje, ai i tha Tiki Taka: “Nuk kishte asnjë shkëndijë atje. Likeshtë si kur sheh një grua dhe ajo nuk të tërheq më, kështu që largohesh ”.

Thashethemet për një kthim në futboll për UD Ibiza u treguan të pabazuara dhe Cassano ishte së fundmi në titujt kryesorë të thirrjeve të Cristiano Ronaldos si një “talent i prodhuar”.

LEXO: Një festim i karrierës së Real Madridit – dhe – bërthamave të Antonio Cassano

Cicinho

Një nga ata brazilianë që shfaqet në një flakë hype para se përfundimisht zhgënjyese, karriera e Cicinho ishte e përzier.

Nënshkruar në janar 2006, mes interesit të fortë nga Sir Alex Ferguson, Cicinho zgjati vetëm 18 muaj në Spanjë. Ndeshjet te Roma dhe Sivasspor nuk arritën të përmirësojnë gjërat, dhe mbrojtësi i plotë përfundoi përsëri në Brazil.

Në vitin 2012, ai zbuloi se ishte një duhanpirës alkoolik dhe i rëndë. Duke luftuar me depresionin pas transferimit të tij në Real, Cicinho rrëfeu se kishte bërë 30 tatuazhe për të ndihmuar në luftën kundër sëmundjes së tij.

Në një intervistë të fundit me Marca, Cicinho tha: “Më vjen keq që u largova nga Real Madrid. Unë duhet të isha më profesionist dhe të bëja më shumë përpjekje në fushë. ”

Marselo

Pas nënshkrimit të tij në janar 2007, Marcelo u përshëndet pasardhës i Roberto Carlos si për klubin ashtu edhe për vendin.

Trembëdhjetë vjet, 517 paraqitje dhe 22 trofe më vonë, ai vlerësohet me të drejtë si një legjendë e Madridit dhe një nga mbrojtësit më të mirë të majtë të të gjitha kohërave.

Pavarësisht kësaj, Marcelo duket se do të largohet nga klubi së shpejti; Ferland Mendy e ka uzurpuar atë në ekipin e parë dhe Monaco thuhet se është i interesuar për nënshkrimin e brazilianit.

Gonzalo Higuain

Madrid, Napoli, Juventus, AC Milan, Chelsea – Higuain ka luajtur për disa nga klubet më të shquara të Evropës gjatë karrierës së tij.

Në hije nga Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema në Real, sulmuesi ende shënoi 121 gola gjatë periudhës së tij gjashtë-vjeçare në klub.

Këto ditë Higuain po del për Inter Miami, ku paraqitjet e tij të para përfshiu një penallti të humbur, përleshje me lojtarët e opozitës, duke qarë për mungesë respekti dhe duke shënuar një goditje dënimi madhështore për t’i kujtuar të gjithëve se për çfarë zhurme bëhej.

Shikoni: Gonzalo Higuain shënon një goditje të bukur të mrekullueshme për golin e parë në MLS

Fernando Gago

Nënvlerësuar çuditërisht gjatë karrierës së tij si lojtar, Gago kaloi pesë vjet në Real Madrid midis 2007 dhe 2012 dhe shmangu për pak nënshkrimin për Manchester City të Mark Hughes.

Pas pensionimit në nëntor 2020, ai së fundmi është emëruar menaxher i skuadrës argjentinase Aldosivi.

Julien Faubert

Upton Park në Bernabeu është një nga rrugët më pak të shkelura të futbollit, por Faubert bëri lëvizjen në 2009 gjatë një karriere nomade.

Pas një periudhe kredie empatikisht të paharrueshme në Spanjë në 2009 (dy paraqitje, pa gola, i akuzuar për rënien në gjumë në stolin e nënshkruesve), ai qëndroi në West Ham për tre vite të prirur për dëmtime para se të luante në Turqi, Francë, Skoci, Finlandë dhe Borneo.

Faubert la postin e tij më të fundit si lojtar-ndihmës menaxher i klubit francez Etoile Frejus Saint-Raphael në janar 2020.

Lassana Diarra

Një nga lojtarët e preferuar të Harry Redknapp, Diarra kaloi tre vjet produktive në Madrid pas një lëvizje në janar nga Portsmouth.

Diarra u bashkua Anzhi Makhachkala në 2012 para se të përfundonte karrierën e tij në Lokomotiv Moscow, Marseille, Al Jazira dhe PSG.

Ai njoftoi pensionin e tij në shkurt 2019 menjëherë pasi u la i lirë nga kampionët francezë.

Klaas-Jan Huntelaar

Huntelaar u bashkua me Madridin nga Ajax në janar 2009 por u dërgua në AC Milan më pak se një vit pasi mbërriti në Bernabeu.

Sulmuesi shënoi mbi 100 gola gjatë shtatë viteve të tij në Schalke dhe ishte pjesë e skuadrës së Ajax që rrëzoi Madridin nga Champions League në 2018-19.

Ai më pas u kthye në Schalke në janar 2021 për të ndihmuar klubin në luftën e tyre kundër rënies.

LEXO: Një ode për Klaas-Jan Huntelaar, mjeshtrin e vetëm shënimit të golit pas golit

Emmanuel Adebayor

Pasi ra nga favori në Manchester City, Adebayor përfundoi një lëvizje shoku huazimi në Madrid në janar 2011.

Pavarësisht se shënuan tetë gola në 22 paraqitje dhe i ndihmuan Madridit të fitonte Copa del Rey, ata nuk pranuan të marrin një mundësi për ta blerë atë.

“Unë kisha bërë gjithçka për të qëndruar në Real Madrid, por për shkak të vëllait tim të ndjerë nuk mund të qëndroja atje,” tha Adebayor për BBC në 2017. “Ai dërgoi një letër, një letër zyrtare nga familja e Adebayor në klub [saying] që të mos më mbajnë.

“Nuk jam duke thënë se kjo nuk është arsyeja pse ata nuk më kanë mbajtur, por mund të jetë pjesë e saj. Edhe nëse është 10%, është shumë ”.

Pas parashikimeve në Tottenham, Crystal Palace, Istanbul Basaksehir dhe Kayserispor, ai u bashkua me Olimpia në vitin 2020 por u nda nga klubi vetëm pesë muaj në kontratën e tij.

Diego Lopez

I blerë nga Jose Mourinho pasi Iker Casillas theu dorën në janar 2013, Lopez u vendos si portieri i parë i Madridit në La Liga.

Ai bëri 62 paraqitje për klubin por ra poshtë porosisë pas mbërritjes së Keylor Navas në 2014 dhe u bashkua me AC Milan me një marrëveshje të përhershme.

39-vjeçari u kthye në Spanjë me Espanyol në 2016 dhe mbetet një i pranishëm për ekipin e nivelit të dytë.

Lucas Silva

Nënshkruar si një 22-vjeçar premtues nga Cruzeiro në janar 2015, Silva u vlerësua si “e ardhmja” e Madridit nga trajneri i atëhershëm Carlo Ancelotti.

Mesfushori nuk arriti të përmbushë pritjet e larta, duke bërë nëntë paraqitje në ekipin e parë dhe duke kaluar kohë në huazim te Marseille dhe Cruzeiro.

Ai i përfundoi kontrata me pëlqim të ndërsjellë në shtator 2019 dhe u kthye në vendlindjen e tij në Brazil me Gremio.

Brahim Diaz

I konsideruar si një nga perspektivat më të ndritshme në Evropë në kohën e mbërritjes së tij, Madrid shpenzoi £ 15.5 milion për të nënshkruar Diaz nga Manchester City në janar 2019.

20-vjeçari ka luftuar për mundësi të rregullta në Los Blancos, duke bërë 15 paraqitje në të gjitha garat, nga të cilat vetëm pesë kanë qenë startuese.

Duke bërë përshtypje si huazim në AC Milan këtë sezon, skuadra e Serie A thuhet se po kërkon ta nënshkruajë atë në një marrëveshje të përhershme.

Hugo Vallejo

Pasi u bashkua me Madridin nga Malaga në janar 2020, Vallejo u huazua menjëherë te Deportivo de La Coruna për pjesën e mbetur të sezonit.

Anësori shënoi një gol në 13 paraqitje në të gjitha garat për Depor dhe tani është përsëri në Madrid me Castilla.

Reinier

Madrid vazhdoi kërkimin e tyre për Neymar të ardhshëm në janar 2020 duke nënshkruar Reinier nga Flamengo në një marrëveshje 26 milion £.

Ai është ende për të bërë një paraqitje të ekipit të parë për klubin, duke kaluar gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në rezervat para se të bien dakord për një marrëveshje huazimi dy-vjeçar me Borussia Dortmund.

Braziliani nuk ka qenë në gjendje të vendoset si titullar në Dortmund, me të tetë paraqitjet e tij konkurruese që ishin paraqitje të shkurtra nga pankina.


Më shumë Real Madrid

500 milion € Real Madrid ka fituar 17 lojtarë që nga fitorja e tyre e fundit CL

7 lojtarët e Real Madridit janë huazuar në vitet 2020-21 dhe si kanë ecur përpara

A mund të përmendni shënuesin më të mirë të Madridit ‘jo CR7’ çdo sezon që nga viti 2000?

Renditja e çdo lojtari për të veshur Nr. 9 për Real Madrid që nga viti 1992

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu