Kur Arsene Wenger arriti në Arsenal në Tetor 1996, francezit nuk iu desh shumë kohë për të demonstruar njohuritë e tij të shkëlqyera për tregun evropian të transferimeve.

Në sezonin e tij të parë të plotë, klubi i Londrës veriore fitoi dyshen duke sjellë si Patrick Vieira, Nicolas Anelka, Emmanuel Petit dhe Marc Overmars vetëm për të përmendur disa.

Aftësia e tij për të identifikuar talentin që mund të mos ketë qenë domosdoshmërisht përmbushur potencialin e tyre në atë kohë, së bashku me aftësitë negociuese të David Dein, pa sfidën e Arsenalit Manchester United per Premier League kurorë – duke e fituar atë tri herë në shtatë sezone.

Sidoqoftë, për të gjithë yjet që Wenger solli në klub, kishte shumë që nuk e bënë notën. Këtu, 90 minuta kujton dhjetë prej nënshkrimeve më ‘të errëta’ të cilët kurrë nuk e bënë atë në veri të Londrës dhe hedh një vështrim se ku përfunduan.

Bischoff në veprim për Topçinjtë kundër Cardiff City në Kupën e FA
Bischoff në aksion për Topçinjtë kundër Cardiff City në FA Cup | Phil Cole / Getty Images

Bischoff ishte një ish-kombëtar nën-21 i Portugalisë, i lindur në Francë, i nënshkruar nga Arsenal nga Werder Bremen në verën e vitit 2008.

Ai bëri vetëm katër paraqitje për klubin verior të Londrës dhe, pasi kishte lënë një transferim falas për t’u bashkuar me Academica Coimbra vetëm një vit më vonë, tani 33-vjeçari aktualisht luan për Bahlinger SC në kategorinë e katërt gjermane.

Skulason shkoi në Kupën e Botës 2018 me Islandën, por nuk luajti
Skulason shkoi në Kupën e Botës 2018 me Islandën por nuk luajti | JONATHAN NACKSTRAND / Getty Images

Skulason arriti në veri të Londrës nga klubi Islandez Fylkir në 2001 por u dërgua në ish-klubin e tij me huazim dy herë para se të nënshkruante përfundimisht për Brentford.

Ai u shfaq vetëm një herë për ekipin e Arsene Wenger, kështu që e gjithë karriera e tij në Arsenal arriti në vetëm 35 minuta të kohës së lojës. Pasi ka kaluar magji në Turqi, Suedi dhe Belgjikë, ai tani është përsëri në Fylkir, 37 vjeç.

Ryo Miyaichi gjithashtu përfaqësoi Bolton dhe Wigan
Ryo Miyaichi gjithashtu përfaqësoi Bolton dhe Wigan | Michael Regan / Getty Images

Në atë kohë, Miyaichi u përshëndet si një mrekulli e fëmijëve japoneze, por me mendje larg, të gjithë mund të pajtohemi se ai nuk ishte as afër të qenit mjaft i mirë për të arritur në Arsenal.

Ai ishte pjesë e skuadrës fituese të Gunners ‘FA Cup në 2014 dhe u shfaq katër herë në garën për Wigan kur ata e fituan atë një vit më parë.

Tani me FC St. Pauli në kategorinë e dytë gjermane, ai është ende për të bërë një paraqitje këtë sezon për shkak të dëmtimit.

Lupoli luajti vetëm nëntë herë për Arsenalin para se të largohej për Fiorentina
Lupoli luajti vetëm nëntë herë për Arsenalin para se të largohej për Fiorentina | Clive Brunskill / Getty Images

Lupoli tregoi shenja potenciali por fatkeqësisht nuk u përmbush kurrë. Në nëntë paraqitjet e tij për Arsenal ai arriti tre gola dhe u bë paksa udhëtar pasi u largua.

Aktualisht, qendërsulmuesi 33-vjeçar luan për Montegiorgio në kategorinë e katërt italiane – ai është shumë larg nga lartësitë që dikur kërcënoi të arrinte.

Malz u bashkua me Gunners në moshën 27 vjeç, por karriera e tij në Arsenal ishte jetëshkurtër
Malz u bashkua me Gunners në moshën 27 vjeç, por karriera e tij në Arsenal ishte jetëshkurtër | Mike Hewitt / Getty Images

Klubi i Highbury pagoi më shumë se 1 milion £ për të sjellë Malz në klub nga 1860 Mynih në 1999. Nënshkruar në moshën 27 vjeç, brenda dy vjetësh ai u kthye në Gjermani duke bërë shumë pak ndikim në Londër.

Pavarësisht se ishte një mbrojtës i majtë, ai arriti dy gola në 14 paraqitjet e tij, por duke qenë se ai luajti vetëm gjashtë herë në Premier League, ju mund të faleshit sepse mendonit se ishte paksa i dobët.

Warmuz nënshkroi në 2003 nga RC Lens në Francë
Warmuz nënshkroi në 2003 nga RC Lens në Francë | PHILIPP HUGUEN / Getty Images

Portieri francez Warmuz kishte një karrierë të mirë në atdheun e tij, duke dalë për Lens në jo më pak se 407 raste. Ai gjithashtu kishte magji në Monaco dhe Borussia Dortmund.

Nga perspektiva e Arsenalit, megjithatë, kjo ishte një nënshkrim krejtësisht i pakuptimtë.

Warmuz luajti për Gunners një total prej zero herë. Tani në pension, roli i fundit i 50-vjeçarit në futboll ishte si menaxher në FC Montceau Bourgogne.

Chu-Young Park u emërua në Azinë XI më të mirë të vitit 2011
Chu-Young Park u emërua në Azinë XI më të mirë të vitit 2011 | Julian Finney / Getty Images

Park bëri vetëm shtatë paraqitje në ekipin e parë për Arsenalin, duke shënuar golin e tij të vetëm për klubin në League Cup.

Pasi u bashkua me vetëm një ndrojtje prej 6 milion £ nga Monaco, është e sigurt të thuhet se Arsenali sigurisht nuk i mori vlerën e parave të tij në fushë nga Koreane.

Igor Stepanovs
Igor Stepanovs | Ben Radford / Getty Images

Mbrojtësi i madh Letonisht Stepanovs luajti 100 herë për vendin e tij gjatë karrierës së tij.

Edhe pse ai udhëheq rrugën këtu kur bëhet fjalë për paraqitjet në ekipin e parë për Arsenalin me 31, ai është një nga një numër i mbrojtësve qendrorë nën-standard që Wenger solli në klub dhe shpesh ishte i kënaqur.

Në moshën 45 vjeç, Stepanovs tani po stërvitet në Maldive.

FBL-JPN-ARSENAL-ASANO
FBL-JPN-ARSENAL-ASANO | SHTYPI JIJI / Getty Images

Asano u bashkua me Arsenalin nga skuadra japoneze Sanfrecce Hiroshima në një marrëveshje me vlerë 3.6 milion.

Ai u shit në Partizan të Beogradit në 2019 për vetëm një ndrojtje prej 1 milion £ dhe nuk bëri një paraqitje të vetme për Topçinjtë. Nuk i doli mirë në Londër, por deri më tani këtë sezon ai ka shënuar dhjetë gola në 18 paraqitje në kampionat.

Botelho nënshkroi për Arsenalin nga Figueirense në vitin 2007
Botelho nënshkroi për Arsenalin nga Figueirense në 2007 | MB Media / Getty Images

Botelho nënshkroi për Gunners në një marrëveshje me vlerë 1.08 milion £ por është një tjetër që kurrë nuk bëri një paraqitje të vetme me ngjyrat e Arsenalit.

Pas një numri huazimesh në Spanjë, mbrojtësi i majtë u kthye në vendlindjen e tij në Brazil dhe ka qenë pa një klub që nga viti 2019 pavarësisht se ishte vetëm 31 vjeç.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu