Në sezonin 2005/06, FC Barcelona u ngrit edhe një herë në majën e futbollit evropian.

Blaugrana fitoi La Liga, Champions League dhe Supercopa de Espana, duke humbur vetëm një spastrim të pastër duke rënë në fazën çerekfinale të Copa del Rey. Pritjet ishin të mëdha për centralet për ta kthyer këtë vit të bujshëm në një dinasti.

Shkolla Phil Dunphy Grad GIF - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Fatkeqësisht, nuk ishte kështu. Barça ndoqi atë fushatë të pabesueshme me pak erë të keqe, duke humbur fronin spanjoll ndaj Real Madridit, duke u larguar nga Liga e Kampioneve në raundin e 16 nga Liverpool, dhe disi duke humbur 6-5 në total (duke përfshirë një goditje të ngushtë në ndeshjen e dytë 4-0) ndaj Getafe në gjysmëfinalen e Copa del Rey. Po.

Akoma, njerëzit e Frank Rijkaard fituan Supercopa de Espana dhe Copa Catalunya, kështu që … po?

Gjithsesi, ishte një sezon i nën-arritjeve të mëdha për Gjigandët katalanas, veçanërisht duke pasur parasysh grupin e super yjeve dhe talentin kryesor në të gjithë skuadrën. Por ku janë këto dështime të vitit 2007 tani?

Viktor Valdes

Viktor Valdes
Viktor Valdes me flokë | Etsuo Hara / Getty Images

Linja e fundit e mbrojtjes për Barcelonën, Victor Valdes ishte një nga portierët më të mirë të brezit të tij. Ai u largua nga Camp Nou në 2014, kaloi një sezon në Manchester United dhe më vonë u bashkua me Middlesbrough.

Ndalesa e gjuajtjeve filloi stërvitjen dhe mori drejtimin e ekipit të të rinjve të Barçës në korrik 2019. Për fat të keq, ai u shkarkua më pas në tetor të të njëjtit vit. Megjithatë, ai tani është përsëri në lojën e menaxhimit, duke udhëhequr UA Horta.

Albert Jorquera

Jorquera
Njeriu midis shkopit për shembjen e Getafe | Denis Doyle / Getty Images

Shumë rezervë për Valdes, Albert Jorquera paraqitej jashtëzakonisht rrallë për Blaugrana. Ai u tërhoq nga futbolli në moshën 31 vjeç, dhe pasi kishte fituar një diplomë në gemmologji nga Universiteti i Barcelonës, ai u transferua në biznesin e bizhuterive familjare. Siç bëni ju.

Gianluca Zambrotta

Gianluca Zambrotta
Zambrotta në top | Fotografitë e Kinës / Getty Images

Ishte një sezon solid debutues për Gianluca Zambrotta, i cili paraqiti 29 herë në kampionat atë vit. Që nga pensioni, italiani është emëruar president nderi i klubit të futbollit Como, hapi një qendër fitnesi në të njëjtin qytet dhe fitoi një lojë të quajtur Monte Bianco – Sfida verticale.

Ai gjithashtu u zhyt për pak kohë në botën e menaxhimit në Kinë.

Rafael Marquez

Meksikani i Barcelonës Rafael Marquez celeb
Një legjendë klubi | CESAR RANGEL / Getty Images

Rafael Marquez ishte përfaqësuesi jo-evropian më i mbuluar i Barça gjatë kohës së tij në Camp Nou, por ai u largua në 2010 për të luajtur në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Itali. Ai ishte presidenti sportiv i Atlas deri në maj të vitit 2019 dhe tani është duke stërvitur ekipin e të rinjve Alcala.

Carles Puyol

Carles Puyol
Një tjetër hero i Camp Nou | Etsuo Hara / Getty Images

Carles Puyol ishte rrahja e zemrës së kësaj skuadre nga Barcelona dhe një profesionist i fundit. Ai u pensionua si njeri me një klub në 2014, por shokoi shumë duke refuzuar mundësinë për t’u bërë drejtori i tyre sportiv në 2019. Megjithatë një legjendë.

Giovanni van Bronckhorst

Giovanni Van Bronckhorst
Duart lart | Stu Forster / Getty Images

Fushata 2006/07 do të ishte e fundit për Giovanni Van Bronckhort në kuqeblutë e Barça, pas katër vjet shërbimi të shkëlqyeshëm. Ai doli në pension në 2010, u bë ndihmësi i trajnerit të Feyenoord në 2011, dhe më pas mori detyrën e lartë në 2015.

Periudha e tij si kryetrajner zgjati katër vjet, duke u larguar në 2019. Ai më pas u bë menaxher i ekipit të Super League të Kinës Guangzhou City, por ai dha dorëheqjen më pak se një vit më vonë.

Juliano Belletti

Mbrojtësi brazilian i Barcelonës, Juliano B
Një nga heronjtë e vërtetë të Ligës së Kampionëve | LLUIS GENE / Getty Images

Shënuesi i golit fitues në finalen e Ligës së Kampionëve 2006, Juliano Belletti ishte i destinuar të largohej nga Barça në verën e vitit 2007. Ai kaloi tre vjet te Chelsea, para se të dilte në pension në 2011. Në Shkurt 2021 ai u bë pjesë e stafit trainues në Cruzeiro.

Lilian Thuram

Lilian Thuram i Barcelonës nga Franca (L)
Thuram në veprim për Barça | CESAR RANGEL / Getty Images

Lilian Thuram mbërriti nga Juventus në 2006 dhe kaloi dy sezonet e ardhshme në Camp Nou. Fatkeqësisht, ai u detyrua të tërhiqej në vitin 2008 pasi ishte diagnostikuar me një gjendje të rëndë të zemrës, një gjë që kishte shkaktuar vdekjen e vëllait të tij.

Shpresojmë se ai po e lehtëson tani, duke shijuar pensionin e tij.

Oleguer Presas

Oleguer
Oleguer duke shkelur gjërat e tij | Etsuo Hara / Getty Images

Oleguer Presas ishte një mbrojtës i fortë dhe bëri 175 paraqitje për Blaugrana. Jashtë futbollit, ai ishte po aq i ndritshëm, drejtimi i ekonomisë dhe shkrimi i një libri politik dhe provokues të mendimit të quajtur Camí d’Itaca (Rruga drejt Itakës).

Sylvinho

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, Sylvinho
E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, Sylvinho | Denis Doyle / Getty Images

Sylvinho u largua nga Barça në 2009, duke kaluar një sezon në Manchester City para se të vare çizmet. Ai u tërhoq si ndihmës trajner në Cruzeiro, Inter dhe ekipi kombëtar i Brazilit, përpara se të emërohej shefi i Lyon në maj 2019. Ai u shkarkua në Tetor të të njëjtit vit.

Xavi Hernandez

Xavi Hernandez
Metronomi i Barcelonës | Jasper Juinen / Getty Images

Kthehemi te legjendat e fundit. Xavi Hernandez përfundoi shoqatën e tij 24-vjeçare me Barcelonën në 2015, duke u transferuar në Katar për të luajtur për Al Sadd. Ai kaloi katër vjet si lojtar, dhe më pas u bë trajner i tyre në 2019. Shumë presin një kthim në gropën e Camp Nou në të ardhmen e afërt …

Andres Iniesta

Andres Iniesta
Artisti | Jasper Juinen / Getty Images

Një tjetër nga produktet më të mira të Barcelonës ndonjëherë, Andres Iniesta ishte ende në Katalonjë deri në vitin 2018. Ai përfundimisht bëri një dalje emocionale, megjithatë, u zhvendos në Japoni për të nënshkruar për Vissel Kobe, ku ai ende po shkel gjërat e tij të mëndafshtë.

Deco

Deco
Deko perlë | Denis Doyle / Getty Images

Deco u largua nga Barça në 2008, duke u transferuar në Chelsea për të luajtur në Premier League. Ai e përfundoi karrierën e tij në Fluminense, duke dalë në pension në 2013. Ai është një njeri jashtëzakonisht bamirës, ​​madje themeloi ‘The Deco Institute’ pranë Sao Paulo.

Thiago Motta

Thiago Motta
Një mesfushor i lartë | MN Chan / Getty Images

Thiago Motta u bë një trajner jo aq revolucionar pas karrierës së tij duke luajtur, duke besuar se ai kishte shpikur formacionin 2-7-2, duke përfshirë portierin si një nga lojtarët e fushës. Idetë e tij i dhanë rolin e trajnerit të Genoa-s në Tetor 2019. Ai u shkarkua në Dhjetor 2019.

Edmilson

Edmilson
Ata që rrjedhin flokët në veprim | Denis Doyle / Getty Images

Edmilson u largua nga Barcelona në 2008 dhe u tërhoq nga futbolli krejtësisht tre vjet më vonë. Braziliani nuk e ktheu dorën drejt menaxherit pasi la lojën prapa megjithatë, edhe nëse përvoja e tij do të ishte e paçmuar.

Lionel Messi

Lionel Messi
Foshnja dhi | Bagu Blanco / Getty Images

Kush? Fatkeqësisht, ne kurrë nuk kemi dëgjuar asgjë nga kjo ‘Lionel Messi‘fella kurrë përsëri. Përpos gjashtë çmimeve të Topit të Artë, dhjetë tituj në La Liga dhe katër suksese në Ligën e Kampionëve. Ai është ende një lojtar i Barcelonës – tani për tani, të paktën.

Ronaldinho

Ronaldinho
Një gjeni në fushë | Etsuo Hara / Getty Images

Njeriu që i mësoi Messit litarët – ato të përshtatshme, gjithsesi. Karriera e Ronaldinhos në Barcelonë po i afrohej fundit në këtë pikë, por ai ende vazhdoi të arrijë gjëra të mëdha me Milan, Flamengo dhe Atletico Mineiro.

Ai arriti gjëra jo shumë të mëdha kur u burgos në Paraguai për hyrjen në vend me një pasaportë të rreme. Ai është liruar tani, pasi ka fituar një turne në futsal pas hekurave – meqë ra fjala, këto dy pikë nuk janë të lidhura drejtpërdrejt.

Havier Saviola

Saviola
Kishte shumë nga këto poza | Denis Doyle / Getty Images

Fushata 2006/07 do të ishte e fundit për Javier Saviola në kuqeblu, përpara se të bënte kalimin e pafalshëm në fanellën e bardhë të Madrid. Me të drejtë, Barça patjetër qeshi e fundit nga ajo marrëveshje. Ai tani është ndihmësi i menaxherit në anën e futbollit Andorran Ordino.

Eidur Gudjohnsen

Eidur Gudjohnsen i Barcelonës feston ...
Gudjohnsen luajti pjesën e tij për Barcelona | LLUIS GENE / Getty Images

Eidur Gudjohnsen e mbajti karrierën e tij deri në vitin 2017, kur më në fund doli në pension në Pune City, në Indi, pasi nuk kishte luajtur asnjë lojë të vetme. Ylli Islandez tani është ndihmësi i menaxherit në ekipin kombëtar të të moshuarve të vendit të tij.

Ludovic Giuly

Sulmuesi francez i Barcelonës, Ludovic Giuly
Giuly dhe djali | LLUIS GENE / Getty Images

Anësori zvogëlues Ludovic Giuly u largua nga Barcelona për në AS Roma në verën e vitit 2007, por ai kaloi vetëm një vit në Itali përpara se të kthehej në Francë. Ai më vonë u bë ambasador i klubit të Monakos, dhe më pas iu dha puna e asistentit për anën e tyre B.

Samuel Eto’o

Samuel Etoo
Eto’o ishte një nga sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave | Bagu Blanco / Getty Images

Samuel Eto’o ishte një balerinë e duhur, për pothuajse çdo skuadër që ai përfaqësonte. Ai u emërua menaxher i përkohshëm i lojtarit gjatë një magji në Antalyaspor, para se të përfundonte më në fund karrierën e tij në Katar në 2019. Ai tani po shijon një pushim të fituar mirë.

Santiago Ezquerro

Mission Hill Invitation XI v Barcelona
Ezquerro bëri nëntë paraqitje në kampionat për Barçën në 2006/07 | MN Chan / Getty Images

Santiago Ezquerro arriti vetëm nëntë paraqitje në kampionat në këtë sezon zhgënjyes, dhe ai u dërgua duke paketuar një vit më vonë. Ai kaloi një vit në Osasuna, përpara se të varej çizmet në 2009.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu