Kanë kaluar 13 vjet që nga ajo kohë Tottenham së fundmi fitoi disa sende argjendi, me Juande Ramos që i çoi ata drejt lavdisë së Kupës Carling me një fitore 2-1 ndaj rivalëve të Londrës Chelsea.

Blutë kaluan në epërsi me një nga golat e shumtë të Didier Drogba në finalen e kupës, por Spurs u kthye duke luftuar, duke barazuar me një penallti të Dimitar Berbatov para se një goditje me kokë e Jonathan Woodgate të provonte fituesin e ndeshjes në kohën shtesë.

Ne kemi hedhur një vështrim prapa në anën e Tottenhamit nga ajo ditë për të parë se si kanë kaluar që atëherë.

Paul Robinson

Një pikë e lartë e karrierës së portierit dhe e vetmja copë argjendi që ai ngriti pas Kupës së Rinisë FA me Leeds në 1997. Një performancë solide në Wembley ishte një hap i mirë mes një vëzhgimi në rritje pas ulërimës së tij për Anglinë kundër Kroacisë në 2006

Akoma, ai u largua katër muaj pas kësaj, u zëvendësua nga Heurelho Gomes, por mbeti një lojtar i fortë për vitet që do të vinin me mbi 100 paraqitje të Premier League për Blackburn, para se të vazhdonte të luante për ta pas rënies në 2012.

Ai doli në pension në 2017 pas një periudhe me Burnley dhe tani bën disa punë mediatike.

Alan Hutton

Karriera e ish-skocezit në Tottenham arriti kulmin në vetëm ndeshjen e tij të tretë për klubin, sapo kishte ardhur nga Rangers.

Hutton do të ishte një figurë periferike vetëm gjatë periudhës tre vjeçare e gjysmë në White Hart Lane, por ai vazhdoi të bëhej diçka e një heroi kulti në Aston Villa, duke bërë mbi 200 paraqitje dhe përfundimisht në pension në verën e 2019 pasi ndihmoi klubi promovohet.

LEXO: Një ode për Alan Hutton në Aston Villa: Nga skuadra e bombave në Cafu Skocez

Jonathan Woodgate

Ashtu si Hutton, Woodgate bëri një fillim yjor në White Hart Lane, duke shënuar me kokë me fitore në kohën shtesë, vetëm një muaj pas nënshkrimit nga Newcastle.

Ish-qendra e gjysmës ishte pothuajse e pranishme gjatë fushatës pasuese 2008-09 por përndryshe u përpoq me dëmtime siç bëri gjatë gjithë karrierës së tij.

Ai pa vitet e tij të fundit të lojës me klubin e qytetit të lindjes Middlesbrough dhe u kthye në një rol trajner, më vonë duke marrë detyrën e tij të parë menaxheriale në sezonin 2019-20 përpara se të merrej me Neil Warnock.

Woodgate tani është në krye të Bournemouth, duke mposhtur si Patrick Vieira dhe Thierry Henry në punë pasi bëri një fillim të fortë mbi bazën e kujdestarit.

Ledley King

Një legjendë e një klubi, King kaloi nga ambasadori i Tottenham në ndihmës trajnerin e ekipit të parë verën e kaluar, pasi kishte kërkuar kohë në karrierën e tij të ngarkuar me dëmtime në 2012.

Tani duke parë pak menduar në vijën e prekjes, mos u trondit kur të shohësh emrin e tij në një trajner të “ekipit të parë Ledley King do të mbikëqyrë detyrat menaxheriale si kujdestar deri në fund të sezonit” njoftim për shtyp nëse Mourinho e sheh veten të paaftë për të arresto rrëshqitjen e klubit.

Pascal Chimbonda (Tom Huddlestone, 61)

Mbrojtësi francez u largua nga White Hart Lane disa muaj më vonë, duke kaluar një gjysmë sezoni të pasuksesshëm në Sunderland përpara se të bënte një kthim të vetullave në janar pasues.

Kjo periudhë e dytë do të zgjaste vetëm deri në fund të sezonit dhe një karrierë nomade vazhdoi me magji në Blackburn, QPR, Doncaster, Carlisle dhe përfundimisht Arles-Avignon, ku ai doli në pension si profesionist në 2015.

Kohët e fundit ai u pa të dilte për ekipin jo-kampion Ashton Town, përsëri në 2019.

Huddlestone, ndërkohë, është ende një agjent i lirë pasi u lirua nga Derby në 2020.

Aaron Lennon

Një dekadë pasi u bashkua, me mbi 350 paraqitje të bëra, Lennon u largua nga Spurs për Everton në verën e 2015.

Ai mbeti një lojtar i Premier League deri në vitin 2020, me dy sezone e gjysmë në Burnley pas kohës së tij në Merseyside, por ai kurrë nuk përsëriti mjaft të njëjtën qëndrueshmëri pasi u largua nga veriu i Londrës.

Anësori 33-vjeçar është ende duke luajtur dhe aktualisht është në veshjen e Super Ligës Turke Kayserispor.

Jermaine Jenas

Ish-mesfushori i Anglisë nuk është plakur pak që nga ditët e tij të lojës dhe është një ekspert i shquar në BT Sport dhe BBC, si dhe One Show.

Jenas bëri mbi 150 paraqitje gjatë katër sezoneve të tij të para në Tottenham, por vitet e mëvonshme e panë atë gjithnjë e më shumë për shkak të dëmtimeve serioze. Ai u pensionua në moshën 32 vjeç, përsëri në 2014, pas një sezoni në kampionat me QPR.

Didier Zokora

Zokora ndoqi rrugën e Freddie Kanoute të largimit nga Tottenham për Sevilla në 2009 dhe fitoi Copa del Rey në sezonin e tij të parë në klub. Ai më pas luajti për klube në Turqi, Indi dhe Indonezi në një karrierë të udhëtuar mirë.

Pika kulmore e atyre viteve të mëvonshme padyshim erdhi në Trabzonspor, duke marrë një qasje fjalë për fjalë duke hequr racizmin nga futbolli, pasi ishte nënshtruar abuzimit nga mesfushori i Fenerbahce Emre.

Steed Malbranque (Teemu Tainio, 75)

Mesfushori me trup u bë Steed i besueshëm i Sunderland atë verë. Ai bëri mbi 100 paraqitje në tre sezone për Black Cats para se të kthehej në Francë, duke nënshkruar për Saint-Etienne në 2011.

Një dekadë më vonë, në moshën 41 vjeç, ai ende po del në Francë për ekipin joprofesional të ligës më të ulët Limonest Saint-Didier.

Tainio gjithashtu do të përkrahej së bashku me Chimbonda dhe Malbranque në Stadium Of Light në 2008.

Mesfushori doli në pension në vitin 2014 pasi u tregua me Ajax dhe New York Red Bulls dhe HJK Helsinki. Ai aktualisht është menaxher i ekipit finlandez FC Haka, i cili së pari i dha pushimin e tij si lojtar dhe i udhëhoqi ata në promovim nga niveli i dytë në 2019.

LEXO: Një ode për Steed Malbranque, një lojtar kaq i mrekullueshëm edhe Tony Blair e donte atë

Dimitar Berbatov

Pasi arriti një status të ngjashëm hero kulti në Manchester United, Bullgari përfundimisht doli në pension në 2019, pas detyrave në Monaco, Fulham, PAOK dhe më në fund Kerala Blasters.

Ai tani po ofron shpesh mendime për ish-klubet e tij në media dhe së fundmi u bashkua me skuadrën bullgare Etar si ndihmës trajner.

Padyshim sulmuesi më i ftohtë në historinë e Premier League, dhe sigurisht më jokallanti, me të vërtetë na mungon Berbatov. Partneri i tij i grevës nuk ishte i keq, ose

LEXO: Një festim i partneritetit të mrekullueshëm Robbie Keane & Dimitar Berbatov

Robbie Keane (Younes Kaboul, 102)

Keane ishte lojtari i pestë i kupës fituese të Spurs Wembley XI që u largua nga klubi vetëm disa muaj më vonë, duke nënshkruar për klubin që ai gjithmonë do ta mbështeste si djalë – ose njërin prej tyre, gjithsesi, ne kemi humbur gjurmët – Liverpool .

Ai do të kthehej gjashtë muaj më vonë pasi shënoi shtatë gola në 28 paraqitje për klubin e Merseyside, por ai kurrë nuk ishte aq i frytshëm në kthimin e tij.

Sulmuesi gjeti çizmet e tij të gjuajtjes përsëri në MLS, duke shënuar mbi 100 gola në gjashtë sezone me LA Galaxy para se të vinte çizmet përherë në 2018.

Ai që prej asaj kohe ka bërë shënjat e tij të trajnerit dhe ka qenë ndihmës i miqve të vjetër Jonathan Woodgate në Middlesbrough dhe Mick McCarthy në Republikën e Irlandës, por që atëherë i ka lënë të dy postimet pasi ata i bënë.

Kaboul hyri në punë për të sulmuar në vend të sulmuesit në kohën shtesë në Wembley, duke ndihmuar të shihte fitoren, por edhe ai do të largohej menjëherë pas – bashkuar me Harry Redknapp në Portsmouth, para se të ribashkohej me menaxherin përsëri në White Hart Lane.

Francezi doli në pension 32 vjeç, përsëri në 2018, duke lënë Watford me pëlqimin e ndërsjellë.


Një nderim për heroin e kultit të Tottenhamit Gary Doherty, xhenxhefili origjinal Pele

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu