Kamera nuk i preu David Moyes pas golit të dytë të Liverpoolit të Dielën.

Por mund të jesh i sigurt se kishte një buzëqeshje të dorëhequr, mosbesuese në fytyrën e Skocezit, kur 13 sekonda pasi ekipi i tij mori një kënd, Liverpool dyfishoi epërsinë e tyre.

Në afërsisht të njëjtën kohë që i duhet Kaveh Solhekol për të thënë ‘dita e afatit të transferimit’, Reds kishin pastruar linjat e tyre, shkallëzuan gjatësinë e fushës së Stadiumit të Londrës dhe kishin mbërthyer topin përtej Lukasz Fabianski në West Ham qëllimi

Ishte lloji i golit që duhet të ekzistonte vetëm në mënyrë hipotetike. Parimi më themelor i futbollit u zbeh dhe u ekzekutua me saktësi mbinjerëzore. Antiteza e mënyrës se si na tregohet loja duhet të të luhet, por aq i rrjedhshëm dhe i këndshëm sa të duhej futbolli më i mirë tiki-taka që ke parë ndonjëherë në jetën tënde dhe i tërhoqi pantallonat poshtë.

Shtatë prekje të topit, por secili prej tyre ishte i përsosur nga lartësia, dhe u mor me qëllim dhe qëllim.

Titulli i Andy Robertson për të pastruar.

Kontrolli i Trent Alexander-Arnold për të ngadalësuar topin, vendosur vetveten dhe vlerësuar opsionet e tij.

Një raker i lavdishëm prej 50 oborresh në hapësirën e hapur para Xherdan Shaqirit.

Kryqi më i mirë që keni gjasa të shihni, duke u lakuar dhe zhytur në të Mohamed Salahështë një hap i shpejtë me një ritëm dhe saktësi që do të thoshte se ai as nuk duhej të hiqte hapin.

Një prekje për të ndaluar topin, një tjetër për ta zhytur në mënyrë të pahijshme përtej portierit që përparon.

Bum.

Mos lejoni askënd t’ju thotë se Liverpooli i Klopp përcaktohet nga një futboll i oktanit të lartë dhe kundër presionit. Ajo që i bën ata një forcë kaq të veçantë është ritmi me të cilin ata mund të mbulojnë distanca të pahijshme pa asnjë sakrificë për gjykim ose ekzekutim.

Ky gol e shqeu West Ham-in në një masë të tillë që dukeshin si një ekip CPU në vështirësi amatore. Sa herë që ata mendonin se do të kishin kapur fluturimin e topit, bam, ishte në lëvizje te lojtari tjetër. Sulmi po lëvizte shumë shpejt për ta kuptuar; një pasojë e shpejtësisë së mendimit që e bën Liverpoolin një forcë të pandalshme në hapin e tyre.

Andriy Yarmoleno dhe Vladimir Coufal që tërhiqeshin nuk patën mundësinë të vendosin nëse do të shtypnin Shaqirin në top apo të mbulonin drejtimin e Salah. Ata ishin nxjerrë plotësisht nga ekuacioni – gjithçka që ata mund të bënin ishte të vraponin në drejtimin e përgjithshëm të lojës dhe të shpresonin për më të mirën.

Në një kohë kur Liverpool po lufton me identitetin e tij, janë momente si kjo që na kujtojnë se ata janë ende një forcë për tu llogaritur. Ata mund të kenë humbur rrugën e tyre gjatë periudhës festive, por aftësia për të dalë me momente të tilla? Kjo është e përhershme. Dhe më shumë se e përhershme: është me të vërtetë unike për ta.

Momentet e cilësisë së mirë të Liverpoolit kanë qenë në një çmim relativ deri më tani këtë term, por kjo mund të jetë vërtet sekondat më të mëdha të futbollit që ata kanë prodhuar në epokën e Jurgen Klopp.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu