Ulsan janë kthyer në vendin e fitores së tyre në Ligën e Kampionëve ndërsa kërkojnë të bëjnë një shenjë në një garë klubesh globale …

Veshja e Koresë së Jugut, Ulsan Hyundai janë kthyer në vendin e triumfit të tyre në Ligën e Kampionëve të AFC-së në 2020, në Katar, për Kupën Botërore të Klubeve FIFA që do të fillojë në 4 Shkurt.

Bio-flluska në të cilën ndodhen aktualisht nuk është asgjë e re për anën, pasi ata kishin përjetuar të njëjtën gjë gjatë Ligës së Kampionëve AFC disa muaj më parë. Të gjitha ndeshjet e Zonës Lindore dhe finalet e mëdha u mbajtën në Doha, në katër vende.

Ambasadori i Katarit në Korenë e Jugut, Mohammed bin Ahmad Al-Hayki, beson se Ulsan mund të presë të njëjtin nivel të niveleve profesionale të shëndetit dhe sigurisë nga kombi pritës edhe për Kupën Botërore të Klubeve. Duhet të theksohet se ish-trajneri i Ulsan Kim Do-hoon kishte lavdëruar rregullimet dhe protokollet e sigurisë në Katar, veçanërisht gjatë një kohe kur pjesa më e madhe e kontinentit po dridhej për shkak të pandemisë.

Al-Hayki ka siguruar të njëjtin nivel të përkushtimit edhe për trajnerin aktual të Ulsan, Hong Myung-bo.

“Liga e Kampionëve AFC 2020 e organizuar në Doha ishte ngjarja më e madhe sportive me 900 lojtarë që morën pjesë në të gjithë zonat Lindore dhe Perëndimore. Pra, kjo është një ngjarje mega sportive për të pritur dhe për të qenë në gjendje të kontrollojë dhe administrojë. Prandaj, gjatë pandemisë dhe COVID- 19 çështje, ne kemi prezantuar protokolle të caktuara, pajisje të zgjeruara të testimit dhe karantinës në mënyrë që të sigurojmë dhe sigurojmë lojtarët me një mjedis sa më të mundshëm të shëndetshëm dhe të sigurt, “tha ai Qëllimi.

“Kjo është ajo që trajneri Kim Do-hoon vlerësoi në disa raste, shëndetin dhe procedurat e protokollit që autoritetet e Katarit në Doha vunë në dispozicion për lojtarët gjatë asaj loje. Ne jemi sigurisht shumë krenarë për protokollin shumë efikas të shëndetit dhe sigurisë të vendosur (nga Qeveria e Katarit). Ne në fakt, ishim në gjendje të rrafshonim kurbën e COVID-19 në vetëm disa muaj nga kulmi i shpërthimit në Mars dhe Prill. Pra falë punonjësve tanë të frontit gjatë Champions Ligë, nuk u raportuan raste pozitive të COVID-19. Pra, kjo është një dëshmi e qartë se shëndeti dhe siguria e lojtarëve janë thelbësore për sa u përket neve.

“Dhe këtu do të doja të përfitoja nga kjo mundësi për të siguruar legjendën Hong Myung-bo se ai dhe ekipi i tij mund të presin të njëjtin nivel të shëndetit profesional dhe sigurisë të zbatimit të protokollit të lidhur me COVID në mënyrë që ata të mund të luajnë dhe të konkurrojnë në një mjedis i sigurt dhe i shëndetshëm “.

Pra, ndërsa pjesa më e madhe e Ligës së Kampionëve AFC (pa finalen) u zhvillua pas dyerve të mbyllura, pritet që Kupa Botërore e Klubeve të mund të shohë tifozë në numër të kufizuar (30 përqind tifozë në dy vende) siç ishte rasti gjatë Kupës Amir finalen dhe finalen e Ligës së Kampionëve AFC ku Ulsan mundi Persepolis në dhjetor. Al-Hayki mendon se prania e tifozëve është diçka që Katari do të kërkojë të sigurojë duke mbajtur parasysh aspektin e sigurisë.

“Ne do të shikojmë të gjitha opsionet për sa i përket krijimit të një mjedisi të kryer për të promovuar lojën, por çështja jonë kryesore është sigurisht siguria dhe shëndeti këtu. Pra, ndërsa ne do të drejtohemi nga protokollet shëndetësore të vendosura nga Ministria e Shëndetit Publik në Doha dhe Unë jam i sigurt që komiteti organizues do të jetë në kontakt të ngushtë me komitetin në mënyrë që të sigurojë një mjedis sa më të mirë të mundshëm dhe të sigurojë të gjitha çështjet e shëndetit dhe sigurisë të cilat janë thelbësore. Prandaj, ne do të shqyrtojmë situatën kur zhvillohet dhe do të veprojmë në përputhje me rrethanat për sa i përket përqindjes së të pranishmëve. “

Ulsan Hyundai FC Mbërrin në Katar

Ai vazhdoi duke shtuar se Katari dhe Koreja e Jugut kanë një histori të organizimit të ngjarjeve të mëdha sportive si Lojërat Aziatike. Koreja e Jugut gjithashtu ka bashkë-pritur Kupën e Botës, përsëri në 2002. Tani ndërsa Katari përgatitet të presë Kupën e dytë Botërore të kontinentit, Al-Hayki mendon se të dy kombet kanë shumë për të mësuar nga përvojat e njëri-tjetrit dhe për të ndarë njohuritë për përmirësimin e sportit. në kontinent.

“Ne jemi shumë krenarë për historinë tonë të pritjes së ngjarjeve mega sportive. Pavarësisht nëse janë Lojërat Aziatike në 2006 ose përgatitja për Kupën e Botës të ardhshme në 2022. Dhe Korea është gjithashtu e njëjta, ata pritën ngjarje të mëdha sportive. Unë mendoj se ne mund të punojmë së bashku për të mësuar nga përvojat e njëri-tjetrit dhe për këtë arsye, të rrisim lojërat sportive midis nesh.

“Dhe sporti sot nuk është vetëm sport. Isshtë një urë diplomatike dhe kulturore e cila sjell njerëz nga vende të ndryshme anembanë botës, jo vetëm për të parë ndeshjet e futbollit por edhe për të mësuar dhe kuptuar më shumë për kulturat e njëri-tjetrit – qoftë në kuzhinë apo muzikë ose në modë, arkitekturë dhe arte. Ka shumë për të mësuar nga sportet. Sportet tani po bëhen diçka që është një ngjarje e madhe kulturore dhe jo vetëm ngjarje sportive “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu