Kampionët kenianë më në fund janë larguar për në Lusaka por më shumë telashe i presin kur të zbarkojnë për ndeshjen e kthimit

Gor Mahia më në fund janë larguar për në Zambia për t’u ndeshur me Napsa Stars në ndeshjen e tyre të playoffit të Kupës së Konfederatës Caf të Dielën.

Kampionët kenianë janë bllokuar në vend që nga e Premtja pasi udhëtimi i tyre i planifikuar u ndërpre për shkak të atyre që ata i quajtën “probleme logjistike”.

Sidoqoftë, ekipi më në fund ka goditur qiellin në Lusaka për ndeshjen e kthimit të kualifikimit të tyre që do të luhet në National Heroes Stadium në Kinshasa në 16:00.

Menaxheri i ekipit Gor Mahia Jolawi Abondo konfirmoi për Qëllimi ata më në fund kanë siguruar bileta ajrore dhe ishin tashmë në bord për në Zambia.

“Më në fund kemi siguruar që biletat po hipin tani, në pak minuta do të godasin arratisjen për Zambia,” i tha Abondo Qëllimi te dielen.

Megjithatë, Qëllimi tani e kupton që më shumë telashe është duke pritur ekipin në Zambia pasi doli që përpjekjet e tyre për ta shtyrë ndeshjen për të hënën tashmë janë refuzuar nga Napsa Stars.

Një burim i fshehtë i situatës ka thënë për këtë Qëllimi klubi u kishte shkruar Pensionistëve, duke kërkuar që loja të luhet të hënën në mënyrë që ata të jenë në gjendje të bëjnë testet e detyrueshme Covid-19 sipas rregullave të Caf para se të luajnë ndeshjen.

“Gor Mahia i shkroi Napsa Stars ndërsa u përpoqën të siguronin bileta për udhëtimin dhe ata u përgjigjën duke thënë se nuk do të jetë e mundur të shtyhet loja,” i tha burimi, i cili nuk donte të përmendej me emër. Qëllimi te dielen.

“Kjo do të thotë që Gor Mahia nuk janë ende në pyll sepse ata duhet të bëjnë testet Covid-19 dhe gjithashtu të luajnë lojën sot [Sunday], Unë nuk jam i sigurt nëse ata mund të bëjnë testet dhe rezultatet të lëshohen brenda dy orësh, mund të mos jetë e mundur. “

Burimi shtoi më tej se pavarësisht Gor Gor Mahia që arriti në Zambia, ata mund të përfundojnë duke dhënë një walkover.

“Possibleshtë e mundur që një rrugëkalim po afrohet sepse pa çertifikata të vlefshme Covid-19, loja nuk do të fillojë, kështu që me siguri zyrtarët e ndeshjes do të detyrohen t’i dorëzojnë Napsa Stars një walkover”, përfundoi burimi.

Gor Mahia po përballet me një urdhër të gjatë pasi ka humbur ndeshjen e parë në Nyayo Stadium 1-0 një javë më parë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu