Pensionistët shënuan vonë në lojë për të mbajtur me vete një avantazh përpara ndeshjes së dytë në Zambia

Mesfushori i Skemës Kombëtare të Pensionit, Stars Daniel Adoko ishte i lumtur që ndihmoi ekipin e tij të arrijë ëndrrën e tyre për të fituar një fitore kundër Gor Mahia në Kupën e Konfederatës Caf në Nyayo Stadium të Dielën.

21-vjeçari gjuajti në shtëpi në minutën e 86-të për të komplikuar shanset e K’Ogalo për të kaluar në fazën e grupeve pas rënies nga Champions League.

Pensionistët tani kanë hedhur më shumë dritë mbi atë që ndodhi në mendjen e tij para se të gjuante në portë, gjë që i dha ekipit të tij një fitore jetike jashtë fushe.

“Ne e bëmë këtë betejë si një ekip dhe jam i lumtur që kemi arritur ëndrrën tonë,” i tha Adoko Qëllimi.

“E pashë topin duke ardhur dhe e dija që ishte momenti im për të gjuajtur. Bëra dhe ajo hyri brenda! Ishte e mrekullueshme; isha i lumtur që punuam si ekip dhe arritëm atë që trajneri na tha të bëjmë.”

Para kësaj greve, vizitorët kishin luftuar për të prishur mbrojtjen e Afrikës Lindore. Mesfushori ka shpjeguar pse u duk kështu dhe gjithashtu shfrytëzoi rastin për të kaluar mesazhin te mbështetësit e tyre në shtëpi.

“[The Gor Mahia defence was not strong], ne iu përmbajtëm udhëzimeve që trajneri na dha për të luajtur një lojë mbrojtëse pasi që po luanim jashtë, “shtoi Adoko.

“Kjo është arsyeja pse ne po mbroheshim më shumë. Pastaj ne patëm një mundësi dhe e shfrytëzuam atë.

“[The fans] duhet të vazhdojmë të na mbështesin dhe ne do të vazhdojmë të luftojmë për ta. Shpresojmë t’i shohim përsëri në shtëpi dhe do t’u japim përsëri një rezultat të mirë “.

Ndërkohë, trajneri kryesor i Pensionistëve Mohamed Fathi ka paralajmëruar lojtarët e tij që të ndalojnë së festuari pasi fituan jashtë.

Me ndeshjen e kthimit të caktuar për 21 shkurt në Lusaka, taktikani ka qëndruar i kujdesshëm, duke këmbëngulur se ndeshja nuk është fituar ende pasi ata kanë edhe 90 minuta të tjera për të luajtur.

“Loja nuk ka mbaruar ende,” i tha Fathi Qëllimi. “Ne po festojmë këtu tani dhe unë u kam thënë lojtarëve të mi se menjëherë zbresim në Lusaka; ne duhet ta zhvendosim vëmendjen në ndeshjen e kthimit.

“Gor Mahia është një ekip shumë i vështirë, ata provuan se janë të vështirë për tu mposhtur derisa u detyruam të ndryshonim taktin tonë, kështu që nuk mund të jemi në gjendje t’i nënvlerësojmë ata tani që fituam, ne duhet të qëndrojmë të përqendruar dhe të punojmë në gabimet që kemi bërë përpara këmbën e kthimit “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu