Sulmuesi i Simba SC Meddie Kagere ka deklaruar se ata do të duhet të ndreqin disa gabime për të pasur një shans për të fituar finalen e Kupës Mapinduzi kundër rivalëve të tyre të betuar Yanga SC.

Wekundu wa Msimbazi u kualifikua pas një fitore 2-1 ndaj Namungo në gjysmëfinalen e luajtur në Amani Stadium të hënën në mbrëmje.

Meddie Kagere dhe Miraji Athumani shënuan golat për Tanzani Kampionët në fuqi të Mainland League, për të ngritur një Kariakoo Derby, ndërsa Ganezi Stephen Kwame Sey rrëmbeu një ngushëllim për ekipin e tij.

Nga ana e tyre, Wananchi vulosi vendin e fundit pasi mposhti Azam 5-4 në penallti pas një barazimi 1-1 në kohën e rregullt. Timu ya Wananchi hapi rezultatin në minutën e 55-të kur Tuisila Kisinda u kthye në mbrojtjen e Azam dhe gjuajti pas Wilbol Kaseke.

Në minutën e 66-të, Azam barazoi përmes Obrey Chirwa, i cili kryesoi në shtëpi nga një krosim që u dha nga Bruce Kangwa nga e majta.

“Së pari do të doja të falënderoja shokët e mi të skuadrës sepse ne kemi bërë më të mirën tonë dhe kemi arritur në finale,” u tha Kagere gazetarëve.

“Ne tani do të duhet të përqendrohemi në finale e cila është një derbi për ne. Por para atëherë, ne duhet të korrigjojmë disa gabime që kemi bërë për të pasur një shans më të mirë për të fituar.

“Detyra jonë si lojtarë të Simba është t’i bëjmë tifozët tanë të lumtur. Ne e dimë se çfarë duan [against Yanga] dhe ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të marrë një fitore në finale “.

Kjo është hera e dytë që dy rivalët takohen këtë sezon. Takimi i parë ishte në Tanzania Mainland League ku ata u vendosën për një barazim 1-1. Michael Sarpong shënoi për Timu ya Wananchi me Joash Onyango duke shënuar për ekipin e tij.

Do të jetë hera e parë që dy rivalët takohen në Kupën Mapinduzi, duke marrë parasysh se është hera e parë që Yanga kualifikohet në finale,

Finalja do të luhet të Mërkurën, 13 Janar në Amani Stadium nga ora 20:15 EAT.

Namungo dhe Azam do të luajnë në play-off në vendin e tretë në të njëjtin vend në të njëjtën ditë.

Mtibwa Sugar mundi Simba me një gol të vetmuar në edicionin e fundit për t’u kurorëzuar kampion. Sidoqoftë, kësaj here, Sugar Millers nuk arritën në finale.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu