Afrikanët e Ri (Yanga SC) u përpoqën për një fitore 1-0 ndaj Namungo FC në një lojë të Kupës Mapinduzi të luajtur në Amani Stadium të Premten në mbrëmje

Timu ya Wananchi shënoi golin e tyre në pjesën e parë me mirësjellje të Zawadi Mauya.

Wananchi kishte ardhur në ndeshje i dëshpëruar për një fitore pasi barazoi 0-0 me Jamhuri në ndeshjen e tyre të hapjes së Grupit A. Sidoqoftë, nuk do të ishte një lojë e lehtë kundër rivalëve të tyre në kampionat.

Kampionët e 27-të të kampionatit e vulosën autoritetin e tyre në fillim të lojës, duke u përpjekur të kufizojnë kundërshtarët e tyre për të mos parë golin e tyre dhe në të njëjtën kohë duke përdorur çdo mundësi për t’i sulmuar ata.

Taktika e Yanga funksionoi ndërsa ata arritën të merrnin golin e tyre në minutën e 24-të me anë të Mauya. Ndodhi që të ishte goli i vetëm në pjesën e parë, megjithë rastet e shumta të krijuara.

Namungo erdhi në pjesën e dytë me një mendim sulmues, por ata nuk mundën të thyenin kundërshtarët e tyre të organizuar mirë.

Përfundimisht, finalistët e vitit 2020 humbën ndeshjen me një gol të vetmuar ndërsa Yanga shkoi në krye të grupit dhe vulosi vendin e tyre në çerekfinale.

Wananchi nuk po tregon shenja të humbjes së mesfushorit të tyre yll Carlinhos i cili u detyrua të kthehej në shtëpi për shkak të një dëmtimi.

Ylli Angolan ishte i etur për të përdorur turneun për të ringjallur karrierën e tij në klub pas një fillimi mjaft të dobët, i cili e pa atë të humbasë disa ndeshje të Mainland Mainland në raundin e parë.

Pavarësisht se filloi mirë duke shënuar dy gola dhe duke asistuar dy, Carlinhos zgjodhi një dëmtim që e pa atë të humbasë një numër ndeshjesh, përfshirë derbin kundër rivalëve Simba SC i cili përfundoi në një barazim 1-1.

Ai më vonë u kthye dhe luajti vetëm një ndeshje dhe zgjodhi një dëmtim tjetër që e përjashtoi atë nga ndeshjet e raundit të parë.

Sidoqoftë, ai u emërua në skuadrën me 20 vetë për Kupën Mapinduzi që filloi në 4 Janar, dhe sipas Zyrtarit të Informacionit të klubit Hassan Bumbuli, ai ka pësuar një dëmtim tjetër të dëmtimit dhe u detyrua të kthehej në Dar es Salaam.

“Skuadra është në gjendje të mirë; të gjithë lojtarët janë në gjendje përveç Carlinhos i cili është detyruar të kthehet në kryeqytet, Dar es Salaam,” u tha Bumbuli gazetarëve në Zanzibar.

“Ai do të duhet të vazhdojë me trajtimin, si dhe programet për të cilat ishte planifikuar për shkak të mungesës së tij të palestrës.”

Tërheqja e tij e bën atë të bashkohet në listën e lojtarëve të Yanga që nuk janë në turne duke përfshirë Feisal, Kaseke, Yasin Mustapha, Farid Mussa, Bakari Mwamnyeto, Ditram Nchimbi dhe sulmuesin Yacouba Songne.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu