Afrikanët e Ri (Yanga SC) u përpoqën për një fitore 1-0 ndaj Namungo FC në një lojë të Kupës Mapinduzi të luajtur në Amani Stadium të Premten në mbrëmje

Timu ya Wananchi shënoi golin e tyre në pjesën e parë me mirësjellje të Zawadi Mauya.

Wananchi kishte ardhur në ndeshje i dëshpëruar për një fitore pasi barazoi 0-0 me Jamhuri në ndeshjen e tyre të hapjes së Grupit A. Sidoqoftë, nuk do të ishte një lojë e lehtë kundër rivalëve të tyre në kampionat.

Kampionët e 27-të të kampionatit e vulosën autoritetin e tyre në fillim të lojës, duke u përpjekur të kufizojnë kundërshtarët e tyre për të mos parë golin e tyre dhe në të njëjtën kohë duke përdorur çdo mundësi për t’i sulmuar ata.

Taktika e Yanga funksionoi ndërsa ata arritën të merrnin golin e tyre në minutën e 24-të me anë të Mauya. Ndodhi që të ishte goli i vetëm në pjesën e parë, megjithë rastet e shumta të krijuara.

Namungo erdhi në pjesën e dytë me një mendim sulmues, por ata nuk mundën të thyenin kundërshtarët e tyre të organizuar mirë.

Përfundimisht, finalistët e vitit 2020 humbën ndeshjen me një gol të vetmuar ndërsa Yanga shkoi në krye të grupit dhe vulosi vendin e tyre në çerekfinale.

Wananchi nuk po tregon shenja të humbjes së mesfushorit të tyre yll Carlinhos i cili u detyrua të kthehej në shtëpi për shkak të një dëmtimi.

Ylli Angolan ishte i etur për të përdorur turneun për të ringjallur karrierën e tij në klub pas një fillimi mjaft të dobët, i cili e pa atë të humbasë disa ndeshje të Mainland Mainland në raundin e parë.

Pavarësisht se filloi mirë duke shënuar dy gola dhe duke asistuar dy, Carlinhos zgjodhi një dëmtim që e pa atë të humbasë një numër ndeshjesh, përfshirë derbin kundër rivalëve Simba SC i cili përfundoi në një barazim 1-1.

Ai më vonë u kthye dhe luajti vetëm një ndeshje dhe zgjodhi një dëmtim tjetër që e përjashtoi atë nga ndeshjet e raundit të parë.

Sidoqoftë, ai u emërua në skuadrën me 20 vetë për Kupën Mapinduzi që filloi në 4 Janar, dhe sipas Zyrtarit të Informacionit të klubit Hassan Bumbuli, ai ka pësuar një dëmtim tjetër të dëmtimit dhe u detyrua të kthehej në Dar es Salaam.

“Skuadra është në gjendje të mirë; të gjithë lojtarët janë në gjendje përveç Carlinhos i cili është detyruar të kthehet në kryeqytet, Dar es Salaam,” u tha Bumbuli gazetarëve në Zanzibar.

“Ai do të duhet të vazhdojë me trajtimin, si dhe programet për të cilat ishte planifikuar për shkak të mungesës së tij të palestrës.”

Tërheqja e tij e bën atë të bashkohet në listën e lojtarëve të Yanga që nuk janë në turne duke përfshirë Feisal, Kaseke, Yasin Mustapha, Farid Mussa, Bakari Mwamnyeto, Ditram Nchimbi dhe sulmuesin Yacouba Songne.