Kur mendoni për anësorët e djathtë legjendar me një shkop të këmbës së majtë, përgjigjja më e zakonshme që do të merrni është ndoshta Arjen Robben.

Hollandezi fluturues bëri një emër në disa prej klubeve më të mira të Evropës gjatë karrierës së tij, duke fituar tituj kampionati në Hollandë, Angli, Spanjë dhe Gjermani, si dhe Ligën e Kampionëve pasi shënoi fituesin në finale.

Por ai ka konkurrencë këto ditë, me Mohamed Salah që gdhend trashëgiminë e tij si një anësor i djathtë që shënon golat me një shkop të këmbës së majtë. Kështu që 90 minuta shtron pyetjen, kush është më i mirë?

Mohamed Salah
Salah është i shpejtë | Laurence Griffiths / Getty Images

Si një lojtar i gjerë që i pëlqen të futet në gol, shpejtësia është një pjesë e madhe e lojës tuaj. Robben po blistely absolutisht kur ai filloi dhe më e rëndësishmja e dinte se si ta përdorin atë në avantazhin e tij. E njëjta gjë mund të thuhet për Salah, i cili ka ndezur Premier League dhe skenën evropiane me shpërthimet e tij shkatërruese në banak.

Robben me top ishte një nga lojtarët më të shpejtë të brezit të tij, por një seri dëmtimesh muskulore gjatë gjithë karrierës së tij do të thoshte se ai u ngadalësua ndjeshëm para se të shkonte në kulmin e tij fizik.

Nga ana tjetër, Salah nuk ka vuajtur shumë dhe i ka lënë në pluhur disa nga mbrojtësit më të shpejtë në Evropë. Me dhe pa top, egjiptiani është një nga lojtarët më të shpejtë në botë dhe merr dremitjen në këtë kategori.

Fituesi: Salah

Kur mendoni për Robben, golat nuk janë domosdoshmërisht gjëja e parë që ju vjen ndërmend. Por mbase duhet të jenë, sepse rekordi i Hollandezit – veçanërisht në magjinë e tij një dekadë në Bundesliga – ishte i jashtëzakonshëm.

Robben shënoi 144 gola në 309 ndeshje për Bayern Munich gjatë dhjetë sezoneve, edhe pse ai pësoi me një mori lëndimesh gjatë karrierës së tij. Kjo nuk e ndaloi atë të bëhej një tetë herë fitues i Bundesligës, duke shënuar 99 herë në vetëm 201 dalje.

Salah ka arritur aftësinë për të shënuar gola në lartësi të reja që nga ardhja e tij në Anfield, duke shënuar në kohën e shkrimit të 115 golave ​​të pabesueshëm në 182 ndeshje në të gjitha garat. Jo vetëm që ai theu rekordin e një sezoni të vetëm për Premier League (32), ai u bë lojtari më i shpejtë për të arritur 50 gola në historinë e konkursit dhe kaloi Steven Gerrard si golashënuesi më i lartë i Liverpoolit në futbollin evropian.

Sidoqoftë, përkundër gjithë kësaj, Salah është i njohur për humbjen e shanseve dhe herë pas here duke pushuar linjat e tij. Ai ka treguar se mund të jetë klinik, por ai mund të kishte të paktën edhe 10-15 të tjerë në emër të tij nëse do të kishte shfrytëzuar disa nga mundësitë që i ofroheshin.

Controversshtë e diskutueshme pasi Salah është golashënuesi më i mirë, por aftësia aktuale e Robben për të përfunduar ishte një tjetër nivel i mirë.

Fituesi: Robben

Arjen Robben, Martin Caceres
Driblimi i Robben ishte një nga atributet e tij më të mëdha | Laurence Griffiths / Getty Images

Kjo është ndoshta një nga kategoritë më të prera dhe të thata midis të dyve, thjesht për shkak të mënyrës se si secila prej tyre ka evoluar ndërsa karriera e tyre ka përparuar.

Robben ishte gjithmonë ai që përqafonte vijën e prekjes, merrte topin dhe dilte në vrap. Ai do të bobonte dhe endje, duke lëvizur brenda dhe jashtë vijës së mbrojtësit para se përfundimisht të merrte topin në këmbën e tij të majtë dhe të gjente një goditje ose një pasim nga askund.

Salah ishte shumë i ngjashëm më herët në karrierën e tij, por ndërsa koha e tij në Liverpool ka vazhduar ai ka filluar driblimet me topin më pak dhe në vend të kësaj u përqendrua në hyrjen në kutinë për të arritur në fund të shanseve. Tranzicioni ka qenë shumë i ngjashëm me atë të Cristiano Ronaldos kur ai u ngjit një nivel për Manchester United dhe Real Madrid, por kjo e bën Robben një fitues të qartë në këtë kategori.

Fituesi: Robben

Mohamed Salah, Xherdan Shaqiri
Salah ka luajtur një numër rolesh për Liverpool | Craig Mercer / MB Media / Getty Images

Të dy burrat janë kryesisht të njohur për performancat e tyre në krahun e djathtë të cilitdo skuadër që kanë qenë larg, por ata të dy kanë luajtur edhe diku tjetër – veçanërisht përpara.

Sukseset më të mëdha të Robben për ekipin e tij kombëtar erdhën si pjesë e dy të parave për Hollandën, veçanërisht në Kupën e Botës 2014 nën udhëheqjen e Louis van Gaal, ku ai shënoi katër herë duke përfshirë dy herë në fitoren e famshme 5-1 ndaj Spanjës. Lidhja e tij me Robin van Persie ishte e shkëlqyeshme dhe ai ishte në gjendje të vraponte prapa, të shtrihej mbrojtja dhe të luante një pjesë të madhe të vrapimit të ekipit të tij në gjysmëfinale.

Salah gjithashtu ka luajtur përpara, por për Liverpool më shumë sesa ekipi i tij kombëtar. Ndërsa ai ka aftësinë të vrapojë prapa gjithashtu, ajo që është aq mbresëlënëse në lojën e 29-vjeçarit si sulmues është aftësia e tij për të mbajtur topin lart.

HI luan me shpinën në gol është i bujshëm, me forcën e sipërme të trupit të tij në gjendje të mbajë disa nga mbrojtësit më imponues fizikisht përreth, ndërsa ai gjithashtu ka instinktin e gjuetarëve pa leje për të nuhatur shanse brenda dhe rreth zonës.

Fituesi: Salah

arjen robben
Robben shtrëngon kërcellin e tij – një pamje shumë e njohur | Nxit imazhe / Getty Images

Problemet e lëndimit të Robben ishin të dokumentuara mirë, ashtu si kanë qenë gjatë këtij krahasimi. Holandezi legjendar kaloi pjesë të mëdha të karrierës së tij duke rehabilituar, dhe kjo dëshmohet nga fakti që ai kishte mesatarisht vetëm 20 paraqitje në Bundesliga në sezon gjatë periudhës së tij dekada në Gjermani.

Sa i përket Salah, ai është një makinë fitnesi dhe rrallë është mënjanuar nëse një lojtar nuk i ka hequr gunga dhe nuk ka shkaktuar një dëmtim goditjeje. Rekordi i tij i fitnesit në Liverpool ka qenë afër patëmetë dhe e ka lejuar atë të vendosë standardet më të larta për sa i përket golave, asistimeve dhe performancave të qëndrueshme gjithëpërfshirëse.

Në këtë kategori të veçantë, ka vetëm një fitimtar.

Fituesi: Salah

Mohamed Salah
Salah po gdhend një trashëgimi | Francois Nel / Getty Images

Callshtë një thirrje e vështirë dhe në fund të fundit çdo vendim do të zbresë në preferencën dhe stilin tuaj. Të dy lojtarët janë talentë të klasit botëror dhe e kanë vendosur shiritin shumë të lartë për lojtarët e gjerë në të gjithë botën.

Me mbarimin, driblimin dhe nivelin e lartë të performancës së Robben që vijnë të gjitha, pavarësisht nga një vëllim i lartë dëmtimesh, është e lehtë të kuptohet pse shumë e ndiejnë holandezin të jetë superior – veçanërisht pasi ai luajti në jo më pak se katër vende.

Por Salah është po aq i talentuar, pa dyshim që ka një tavan më të lartë se ajo që bëri ish-ylli i Real Madrid dhe Chelsea, dhe ka provuar që jo vetëm që është një model për një klub dhe vend, por edhe për një kontinent të tërë.

Kjo qëndron në lojë dhe fakti që ai do të bjerë si një nga lojtarët më me ndikim në histori, thjesht skajet Salah mbi vijë. Thjesht.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu