Liverpool mund të mirëpresë Thiago Alcantara të kthehet nga dëmtimi këtë javë pas dy muaj e gjysmë jashtë me një problem në gju.

Thiago, nënshkruar nga Bayern Munchen në verë, ka bërë vetëm dy paraqitje deri më tani këtë term.

Më i fundit nga ata erdhi në barazimin 2-2 në derbin Merseyside në 17 Tetor. Spanjolli luajti 90 minuta të plota, por u dëmtua nga sfida që bëri që Richarlison të përjashtohej.

Ndërsa ai nuk kërkonte operacion, mesfushori kishte nevojë për një kohë të gjerë shërimi për shkak të ndikimit të sfidës.

Ai është vetëm një nga lojtarët që kanë kaluar kohë në dhomën e trajtimit të kuqtë këtë sezon. Rekrutët e tjerë jashtë sezonit Diogo Jota dhe Kostas Tsimikas janë gjithashtu anash, ndërsa dyshja kryesore qendrore e mbrojtjes Virgil van Dijk dhe Joe Gomez do të humbasin pjesën tjetër të sezonit.

Të tjerë si Joel Matip, Naby Keita dhe Xherdan Shaqiri janë të tjerë që kanë përjetuar probleme të fitnesit.

Sidoqoftë, mund të ketë ndonjë lajm të mirë për Jurgen Klopp këtë javë me Thiago thuhet se është në garë për të luajtur kundër Newcastle të Mërkurën.

Kjo është sipas Korrespondenti i Liverpool i Goal, Neil Jones, i cili thotë se 29-vjeçari nuk ka treguar asnjë “reagim të kundërt” që nga rikthimi në stërvitjen e ekipit.

Dhe kjo sugjeron që ai mund të vendoset që më në fund të rikthehet. Klopp këmbëngul që lojtarët të punojnë në rrugën e tyre të kthimit në palestër të kryejnë një numër të seancave të plota stërvitore përpara se të konsiderohen për përzgjedhje.

Por Jones shton se menaxheri gjerman mund të zgjedhë ta luajë atë të sigurt me Thiago dhe të vonojë kthimin e tij pak më tej.

Ai thotë më tej Takimi i së hënës me Southampton është një datë “më shumë e mundshme” për të përfshirë ish-yllin e Barcelonës.

Ndërsa Thiago ka qenë jashtë për kaq shumë kohë, do të ishte e kuptueshme nëse Klopp është i kujdesshëm për ta hedhur atë përsëri në aksion. Pavarësisht, kthimi i tij i afërt është një nxitje për Liverpool përpara Vitit të Ri.

Kontrata e Wijnaldum më e fundit

Ndërkohë, ka pasur më shumë zhvillime në lidhje me të ardhmen e Georginio Wijnaldum.

Marrëveshja e holandezit në Anfield do të skadojë verën e ardhshme dhe, deri më tani, asnjë zgjatje nuk është nënshkruar.

Liverpool ka bërë një marrëveshje të re, por Wijnaldum nuk ka vendosur letër. Shtë e kuptueshme që ai shpreson për më shumë sesa po ofrohet aktualisht.

Tani, ai besohet se ka kërkuar më shumë kohë për të vendosur mendjen për të ardhmen e tij. Megjithëse, një vendim mund të merret në të ardhmen e afërt.

Lexoni historinë e plotë ketu

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu