Oaspekt i lojës së tyre ku Real Madrid do të jetë i etur për të përmirësuar është ai i freekicks drejtpërdrejtë. Ata nuk janë aspekti më i rëndësishëm i lojës së një ekipi, por mund të shërbejnë për të zhbllokuar lojërat.

Pa Sergio Ramos ose Cristiano Ronaldo në fushë, David Alaba mund të jetë lojtari që do të caktohet me detyrën për të marrë Real Madridfreikicks sezonin e ardhshëm.

Ronaldo kishte shënuar 33 nga 444 freekicks që mori në Los Blancos, me Gareth Bale tyl katër nga 70 dhe Ramos gjetja e pjesës së pasme të rrjetës dy herë në 27 përpjekje.

Karim Benzema mori përsipër nga Ramos sezonin e kaluar, kur Real Madrid kapiteni u mënjanua, por i pari Bajerni i Mynihut mbrojtësi mund të jetë një kandidat për të marrë shumicën e topave të vdekur këtë vit, veçanërisht ato jashtë kutisë.

Alaba tashmë ka demonstruar se sa i aftë është ai kur bëhet fjalë për ngritjen për freekicks direkt në seancat stërvitore të ekipit në Valdebebas dhe Real MadridStafi trainues ka besim përpara fushatës së ardhshme, ku Bale dhe Benzema mund të jenë kandidatët e tjerë kryesorë për të marrë rolin e një marrësi të lirë.

Liritë e Alabës në stërvitje

Në vijim RonaldoLargimi, Los Blancos kanë shënuar vetëm katër freikicks në 66 përpjekje, me Isco (vs. Romë, me një në tetë përpjekje), Dani Ceballos (vs. Betis i vërtetë, në përpjekjen e tij të vetme), Ramos (vs. Real Majorka, me një në 11 përpjekje) dhe Toni Kroos (vs. Barcelona, me një në katër përpjekje) duke qenë katër lojtarët që kanë gjetur pjesën e prapme të rrjetës.

Ndërkohë, Bale dështoi 15 herë që atëherë Ronaldoështë dalja, ndërsa Benzema dhe Marco Asensio nuk ishin në gjendje të shënonin shtatë herë secili dhe Casemiro humbi në gjashtë raste.

Ne anen tjeter, Alaba ka shënuar 10 freikicks direkte në 124 përpjekje, edhe pse sezonin e kaluar ai dështoi në shtatë përpjekje. Regjistrimi i tij më i mirë ishte në 2014/15, me tre gola nga 12 përpjekje. Ndërkombëtarja e Austrisë shënon një herë në 12,4 përpjekje, ndërsa Ronaldo neto një herë në çdo 13.4 dhe Bale çdo 17.5.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu